Віддалену роботу найчастіше називають фрілансом, а працівників – фрілансерами. У Чернівцях це явище лише починає розвиватися. 21-річний Микола С. фрілансом займається менше року. Хлопець звільнився з посади дизайнера в одній із рекламних компаній міста, а зараз виконує 3-D моделі інтер’єрів та екстер’єрів.
- У мене вільний графік. Хочу – працюю, не хочу - залишаюся вдома, - пояснює свій вибір. – Замовлення можна виконати настільки ж якісно та швидко і отримати ті самі гроші, проте вільного часу залишається більше. Коли я працював на зарплаті, більшу частину робочого дня сидів в офісі та “дивився у стелю” – відповідав на телефонні дзвінки. На роботі я переважно грав у комп’ютерні ігри, малював щось для себе або “лазив” в Інтернеті.
- Подобається те, що можу відпочивати та працювати, скільки захочу, - каже Петро К., який працює фрілансером у галузі веб-дизайну. – Фріланс кращий за постійну роботу, бо зазвичай фахівці отримують малі зарплати. А половина зарплатні витрачається на харчування та проїзд до роботи.
Замовники намагаються затримати гонорар або зменшити
Гонорар Миколи становить від 800 гривень за одне замовлення - модель однієї кімнати, до п’яти тисяч гривень – макет невеликого житлового комплексу. Петро за розробку веб-сайту бере від 300 до 3,5 тисячі доларів. 3-D модель однієї кімнати нескладного дизайну Микола виконує за чотири дні. Розробка простого дизайну веб-сайту - від п’яти днів.
- Оплата кожного замовлення, як правило, відтерміновується. Виплата гонорару може тривати місяць, а деколи й довше. Але я намагаюся хоча би 30 відсотків гонорару отримати до початку роботи. Поки що, ніхто з моїх замовників мене не “кидав”, - каже Микола.
- У Чернівцях - спорт – “кинути” дизайнера, - ділиться досвідом Петро. – Усі хочуть “розвести” дизайнера та зменшити ціну послуги. Одне слово, ніхто не хоче платити за таку роботу. Хоча насправді розробка дизайну коштує чималих грошей.
“Одного місяця є робота, а наступного немає”
Хлопці відверто зізнаються, що майбутнього за фрілансом для них немає. “Фріланс – доки ми молоді”, - кажуть вони.
- У нашій країні фріланс не розвинутий, тому фрілансери через це страждають. Хоча така ситуація складається переважно у маленьких містах. У Києві фріланс вийшов на новий рівень, - каже Микола. – За кордоном на фрілансера працює агентство, яке знаходить для нього замовлення і веде переговори про оплату. Фрілансер виконує замовлення, коли має вільний час. З агентом фрілансер узгоджує терміни, коли і який проект може виконати.
- За усіма правилами фрілансер повинен перебувати з роботодавцем у трудових відносинах. Потрібно заключати договори та відповідно сплачувати податки, - доповнює Петро. – А у нас роботодавці не готові до цього. Якби я мав постійну кількість замовлень і хорошу базу замовників, я би зареєструвався приватним підприємцем. Нині ця справа не варта того, адже одного місяця є замовлення, а наступного немає.
У підсумку фрілансери Микола та Петро визнають, що найбільшим мінусом фрілансу є нестабільність. “Немає ні соціального, ні медичного забезпечення. Сьогодні ти пан, а завтра – пропав”, - кажуть хлопці.
Коментар:
Віктор Грушевський, начальник територіальної державної інспекції праці – Головний державний інспектор праці в області:
- У випадку фрілансу, ризики лягають на плечі людини, яка бере на себе обов’язки виконати певну роботу. З одного боку фрілансерові вигідно не сплачувати податки та отримувати “прямі” гроші. Але з іншого боку такий робітник не захищений. Повинен бути договір на виконання певного виду роботи – цивільно-правова угода. Для укладання такої угоди потрібні з боку фрілансера паспорт та ідентифікаційний код, а з боку роботодавця – його реквізити підприємця. У такому разі фрілансер може не сплачувати податків, але він вже захищений – має документ і може звернутися до суду, якщо з ним замовник не розрахується.
Іншим варіантом є трудова угода, за якою здійснюється сплата податків, але фрілансер вже є соціально захищеним. Завжди раджу укладати трудові угоди, оскільки буде нараховуватися стаж, бо йдуть відрахування до Пенсійного фонду та Фонду загальнодержавного соціального страхування.
У будь-якому разі фрілансер повинен юридично засвідчити факт виконання робіт та розмір оплати – чи у нотаріуса, чи раніше згаданими способами. У разі цивільно-правової угоди, фрілансер може за бажанням сплатити податки. Тоді він зможе отримати компенсацію з фонду соціального страхування у разі непрацездатності.
Наталя Бурденюк, власниця кадрової компанії “Протеже”:
- Зазвичай у видах діяльності, де поширений фріланс, замовник знаходить виконавця через мережу Інтернет. У такому разі не укладається трудова угода та відповідно відсутні гарантії для обох сторін. Якщо фрілансер знаходить замовлення через кадрове агентство, то останнє виступає посередником у трудових відносинах між замовником та виконавцем. Тоді фрілансер може опиратися на захист своїх інтересів з боку агентства. Роботу в галузях фрілансу можуть знайти студенти, які розраховують на тимчасову роботу, та люди творчих професій – фахівці з дизайну та інформаційної сфери. Наприклад, нещодавно до нас зверталася поліграфічна фірма, яка шукала на тимчасову роботу працівників для складання упаковок. Знаю багатьох людей, які працюють на комп’ютерних фірмах та виконують 3-D моделі автомобілів для комп’ютерних ігор. Також приватні меблеві фірми звертаються з пропозицією роботи для розробників дизайну меблів. У передвиборчий час з’являються пропозиції щодо роботи інтерв’юерів.
Довідка
Фрілансер (від англ. freelancer – вільний митець) – людина, яка виконує роботу без укладання довгострокового договору та яку наймають для виконання тільки певного виду роботи (позаштатний працівник). Перевагою фрілансера є те, що він економить ресурси компанії: йому не потрібне робоче місце, не рідко послуга фрілансера дешевша, ніж штатного працівника.
Плюси віддаленої роботи:
1. Робітник повністю вільний. Його ніхто не звільнить за прогул, невиконання проекту.
2. Якщо робітник живе у маленькому містечку, він може заробляти більше, ніж середня зарплата фахівця його кваліфікації.
3. Рівень зарплати фрілансера залежить лише від нього.
4. Можете працювати, де завгодно. Потрібний комп’ютер і підключення до мережі.
5. Коли є репутація, фрілансер обираєте проекти, які йому цікаві.
Мінуси віддаленої роботи:
1. Необхідно весь час шукати замовників, продавати себе.
2. Проблема контролю діяльності робітника з боку роботодавця.
3. Відсутність живого спілкування. З часом кваліфікація працівника втрачається.
4. Відсутність соціальних гарантій - відпустки, лікарняного.
Корисні сайти для фрілансерів:
www.weblancer.net, www.freelancer.com.ua
Ольга Гнідан
7-07-2009, 09:52
0
2 586