додати в закладки
RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець Вхід через ВКонтакте
Головна Здоров'я Тури з Чернівців Весілля Бізнес каталог Блоги Досьє Досьє - відомі люди Чернівців Афіша Фото Відео

Ваше здоров'я / Публікації

Безпечний парацетамол може бути небезпечним

В осінньо-зимовий період дедалі частіше нам нагадують про себе застуди та різноманітні вірусні захворювання. Парацетамол – відомий засіб для зниження підвищеної температури тіла. Але чи такий він безпечний, як ми звикли вважати?
За передозування – токсичний вплив на печінку
– Парацетамол позиціонується Всесвітньою організацією охорони здоров’я як найбезпечніший анальгетик. Його рекомендують як першочерговий препарат для зниження температури тіла, – пояснює Вікторія ХІЛЬЧЕВСЬКА, доцент кафедри педіатрії та дитячих інфекційних хвороб. – Препарати з парацетамолом доступні та широко розповсюджені в Україні, продаються без рецептів. Крім того, на українському фармацевтичному ринку нараховується приблизно 16 відсотків комбінованих з парацетамолом препаратів (у поєднанні з кодеїном, кофеїном, анальгіном тощо) вітчизняного виробництва та приблизно 84 відсотки зарубіжного.
Однак за тривалого застосування або передозування цей препарат викликає різноманітні побічні ефекти, зокрема має токсичний вплив на печінку і нирки. До слова, ураження печінки при отруєнні парацетамолом є найпоширенішою причиною гострої печінкової недостатності в США, Великобританії, Австралії та Новії Зеландії.
– Доза парацетамолу у дітей від двох місяців до 15 років становить 10-15 мг/кг кожні шість годин, – говорить Вікторія Станіславівна. – Дія парацетамолу настає через 30-60 хвилин і триває в середньому чотири години. Дорослі можуть приймати 325 або 500 мг парацетамолу кожні три або чотири години, і, якщо необхідно, – до сумарної дози 4 грами на добу.
Що ж робити у разі передозування парацетамолу?
– Якщо дитина проковтнула більше парацетамолу, ніж рекомендовано, але менше, ніж визнається токсичною дозою, то можна не звертатися по медичну допомогу, – говорить Вікторія Хільчевська. – Однак потрібно уважно слідкувати за її станом. Помітивши перші ознаки отруєння (нудота, блювота, біль в животі, шум у вухах, в’ялість) необхідно терміново зателефонувати дитячому лікареві, або викликати "швидку".
Отруїлися – викличте "швидку"
– Щодо небезпечної (токсичної) дози препарату, то через дві-чотири години після її вживання дитина стає блідою, скаржиться на нудоту, покривається потом, може з’явитися блювання, – говорить лікар. – Ці симптоми зберігаються протягом однієї доби. Більш виразні симптоми, пов’язані з порушенням функції печінки та змінами свідомості, з'являються через 36-48 годин. При тяжкому отруєнні можуть спостерігатися галюцінації, судоми.
Якщо дитина проковтнула токсичну дозу парацетамолу, можна спробувати викликати в неї блювання: дати випити води і механічно подразнювати корінь язика.
У відділенні невідкладної допомоги дитині з передозуванням парацетамолу дають ентеросорбенти (поліфепан, ентеросгель), щоб зменшити всмоктування ліків, здійснюють так звану інфузійну терапію. В екстреному випадку промивають шлунок.
Батьки мають знати, що передозування парацетамолу може призвести до смерті протягом кількох днів. Тому у такі ситуації дуже важливо терміново звернутися до лікаря.
Отож, шановні батьки, лікуючи дітей, не займайтеся самолікуванням, зверніться до лікаря, який призначить ліки у необхідному для вас дозуванні. Крім того, ліки мають зберігатися у місці, куди діти не зможуть дістатися. Адже ліки мають конкретне призначення – лікувати, а не отруювати.

Важливо!
Разова небезпечна доза парацетамолу для дитини – більше 150 мг/кг, тобто більше 1,5 г на добу при вазі 10 кг, більше 3 г на добу при вазі 20 кг. Небезпечна доза парацетамолу для дорослих перевищує 4 грами на добу.
Значне передозування парацетамолу може призвести до загрозливих для життя ускладнень з боку печінки та нирок.

Леся ТОКАРЮК
0 6 680
13-11-2014, 12:00

Теги -
Новини по темі:{related-news}
Новини партнерів:
Погода, Новости, загрузка...
Загрузка...

Наталія ПАШКОВСЬКА, завідувач кафедри клінічної імунології, алергології та ендокринології БДМУ
Смачні рецепти

Марципан набагато легше приготувати вдома, ніж ви можете подумати
Всі рецепти ...