додати в закладки
RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець Вхід через ВКонтакте
Головна Здоров'я Тури з Чернівців Весілля Бізнес каталог Блоги Досьє Досьє - відомі люди Чернівців Афіша Фото Відео

Ваше здоров'я » Публікації

Щоб уникнути зниження зору, частіше моргайте і їжте чорницю

На виробництві ми напружуємо зір під час збирання найдрібніших механізмів або точних приладів. Коректура або редагування текстів, програмування і тисячі інших занять також вимагають підвищеної уваги. В офісі ми, як правило, цілий день проводимо за комп’ютером. Удома теж рідко вдається відпочити: доки переробиш всі справи, потім – телевізор, у кращому разі книга і так далі. Ось і виходить, що очі відпочивають лише вночі.


Думайте, як ви рухаєтеся і дихаєте
Особливо тривожно за дітей. Збільшується кількість навчального матеріалу, який треба опанувати за мінімально короткі терміни, зростає кількість додаткових занять. Всі зростаючі навантаження під час навчання призводять до того, що у школярів залишається менше часу на відпочинок, спорт і рухливі ігри. Найкращі друзі дитини – комп’ютер і телевізор – тепер є у кожній сім’ї, вони практично повністю замінюють живе спілкування і прогулянки на свіжому повітрі. Тому зір дитини піддається не меншим навантаженням, ніж дорослого. А в результаті до закінчення школи лише одиниці залишаються із нормальним зором.
Зростання кількості очних захворювань залежить від цілої низки причин. Це хронічна втома очей, а також недостатня їхня тренованість, слабкість внутрішньоочних і навколоочних м’язів. Часто нині можна почути про синдром втоми очей – прогресуюче втомлення очей, яке настає під час інтенсивної зорової роботи, виявляється болем в очах, відчуттям "піску в очах", головним болем.
Про очі необхідно піклуватися, не нехтувати питаннями гігієни зору, тренуваннями, уважно стежити за освітленням приміщення, в якому ми працюємо або відпочиваємо, а також задумуватися над тим, як ми рухаємося і дихаємо.
Пропонуємо вам кілька нескладних правил, які допоможуть зберегти зір.

Моргайте частіше
Повіка – єдина частина тіла, яка регулюється лише одним м’язом. Під час моргання поверх¬ня ока очищується і зволожується. Люди, які погано бачать, підсвідомо прагнуть тримати очі широко розплющеними і моргають дуже рідко. Це викликає напругу, втому ока. Потрібно намагатися моргати кожні три-п’ять секунд.
Щоб усунути напругу очей і зберігати їхнє зволоженими, можна робити нескладну вправу "Пурхаюче моргання". Суть її полягає в тому, щоб розслабити м’язи обличчя і легко та швидко моргнути 10-20 разів. Повторювати цю вправу необхідно двічі-тричі.

Додайте периферії!
Звичайно, коли людина чимось зайнята, вона концентрує погляд на предметі своєї уваги і не помічає нічого довкола. Проте очі також отримують інформацію з боку периферичної свідомості – збоку, спереду і ззаду. Штучно створені рамки під час концентрації зору викликають перевтому і напругу. Тому за можливості потрібно підключати периферичний зір.

Фокуси руху
Щоб підтримувати зір у хорошій формі, потрібно рухати очима і постійно переводити погляд із близьких на далекі предмети і навпаки. Зміна фокусу уваги допомагає усунути зорову напругу. Особливо це важливо для людей, які тривалий час зосереджені на одній справі: керують автомобілем, працюють за комп’ютером, читають. Кожні дві-три хвилини їм слід переводити погляд на будь-який віддалений об’єкт. Для підтримання зору дуже корисно поєднувати рухи очей і переміщення фокусу з розвитком периферичної свідомості.

Роздвоєння зору
У людини існує зовнішній і внутрішній зір. Зовнішній відбиває те, що він бачить у цей момент. Внутрішній – те, про що ми думаємо. Причому, коли ми заплющуємо очі і уявляємо, що дивимося на віддалений об’єкт, очі змінюють фокусування так, ніби вони дійсно туди дивляться. Якщо людина сидить за кермом автомобіля, а думає про те, що завтра відлітає відпочивати на море, то в очей виникає дилема – куди дивитися? З одного боку, вони намагаються зосередитися на дорозі (зовнішній зір), а з іншого – на думках про море (внутрішній зір). У результаті виникає зайва напруга, до зорових центрів мозку надходить суперечлива інформація. Виникає так званий стан трансу: людина повністю занурена в свої думки, але очі при цьому розплющені і нерухомі, погляд млявий, розсіяний.
До речі, подібне роздвоєння внутрішнього і зовнішнього зору часто відбувається під час читання: очі бачать букви на сторінці (наприклад, слово "ліс"), а в голові виникає зображення лісу. Виходить, що очі бачать одну річ, а мозок – іншу. Тому при читанні важливо вникати в сенс слів, але при цьому розуміти, що очі бачать букви лише на сторінці.

Світ очима дитини
Існує два поняття: "пасивно бачити" і "активно дивитися". На жаль, дорослій людині з її вічними проблемами і турботами властиво потрапляти в пастку автоматизму – на навколишній світ вона зазвичай дивиться пасивно. Інша справа діти. Вони дивляться активно – із збудженням і здивуванням, тому що в світі для них завжди є щось нове, цікаве, гідне уваги. Візьміть приклад зі своїх дітей.

Сонячний вплив
Наші очі потребують живлення і відпочинку. Особливо важливе для очей сонячне світло. Не секрет, що за природнього освітлення очі бачать краще, а тривале перебування в приміщенні зі штучним освітленням негативно впливає як на зір, так і на здоров’я організму в цілому. Внаслідок цього розвиваються гострі або хронічні захворювання очей.
Тому "підгодуйте" очі сонцем.
1. Заплющіть очі і поверніть обличчя до сонця. Якщо не можете обернутися до сонця із заплющеними очима без того, щоб не примружитися або не напружити лицьові м’язи, розпочніть вправу трохи відвернувшись (щоб очі і обличчя розслабилися). Потім, коли звикнете до світла, обертайтеся до сон¬ця дедалі більше.
2. Постійте п’ять секунд так, щоб сонячне світло падало на заплющені очі.
3. Прикривайте очі долонями, захистивши їх від світла ще на п’ять секунд, потім приберіть руки, тримаючи при цьому очі заплющеними.
4. Повторіть 10-20 разів кроки 1-3. Весь процес повинен тривати три-п’ять хвилин.

"Харчування" очей
За підвищеного навантаження на зір доцільно застосовувати спеціальні препарати, які допоможуть оптимізувати роботу зорового апарату. При цьому варто надавати перевагу препаратам на основі натуральних компонентів, зокрема чорниці. У її складі – незамінні органічні кислоти (лимонна, молочна, хінна, щавлева, яблучна і янтарна), мінерали (солі заліза, калію, марганцю, міді, сірки, фосфору, хрому і цинку), вітаміни (каротин (вітамін А), вітаміни групи В, вітаміни С і РР), а також дубильні речовини, спирти і ефірна олія. Такий багатий склад корисних речовин зумовлює цілющі властивості цієї ягоди. Окрім іншого, ягоди чорниці підсилюють гостроту зору, зменшують втому очей від тривалої роботи за штучного освітлення, пришвидшують оновлення сітківки ока, чутливої до світла. Зранку краще підживлювати очі екстрактом чорниці, лютеїном, зеаксантином, таурином, вітамінами А, Е, цинком. Ввечері – магнієм, таурином, біофлавоноїдом цитрусових, вітамінами С, РР, В1, В2, В6, це допоможе підживити очі і відновити зір, доки людина спить.

Змусьте очі працювати
Люди, яким доводиться носити окуляри або контактні лінзи, досить часто стикаються з тим, що з часом їм доводиться підбирати дедалі сильніші окуляри. Це пов’язано з тим, що очі звикають до залежності від окулярів і перестають працювати самостійно. Тому варто носити ослаблені окуляри, вони змусять очі працювати. Нехай людина не прочитає нижній рядок оптометричної таблиці, але вона нормально зможе прочитати восьмий або дев’ятий рядок, безпечно керувати автомобілем і нормально бачити практично у будь-якій ситуації. До того ж важливо регулярно робити спеціальні вправи для очей і за можливості рідше носити окуляри або контактні лінзи.

Тримайте спину рівно
Зір залежить від напруги в тілі, особливо в його верхній частині – грудях, плечах, шиї і обличчі. Не забувайте розслабляти чоло, плечі і щелепу. Це полегшить і пришвидшить процес постачання зорової системи киснем і кров’ю.

Дихайте на повні груди
Приблизно 30% кисню, який ми вдихаємо, потрапляє в м’язи, нерви і мозкові центри зорової системи. Дихайте глибоко і ритмічно. Це розслабляє тіло, допомагає зосередитися, а також усуває зорову напругу і втому.

Кому найбільше загрожують проблеми з очима
- людям, чия професія пов’язана з надмірним навантаженням на зір;
- тим, хто працює з яскравим світлом (зварка, софіти);
- всім, хто проводить більше двох годин на день за комп’ютером і біля екрану телевізора;
- тим, хто палить (паління збільшує ризик дистрофії сітківки у шість разів);
- особам віком понад 40 років;
- людям зі світлими очима;
- спортсменам-гірськолижникам, альпіністам, серфінгістам (тим, на кого діють відблиски снігу та води).

Найкорисніші продукти для зору
Оберіть, які продукти із цього списку найбільше вам підходять, і намагайтеся, щоб якийсь із них був у вашому щоденному раціоні (в ідеалі їх має бути п’ять).
1. Шпинат (200 г) – 29,811 мг лютеїну і зеаксантину.
2. Капуста білокачанна (200 г) – 23,720.
3. Капуста пекінська (200 г) – 14,619.
4. Кабачок (200 г) – 4,048.
5. Кукуруза (200 г) – 2,429.
6. Броколі (200 г) – 2,015.
7. Брюссельська капуста (200 г) – 2,015.
8. Салат-латук (200 г) – 1,295.
9. Листовий салат (200 г) – 969.
10. Стручкова квасоля (200 г) – 595.
11. Фісташки (30 г) – 342.
12. Яйце (1 шт.) – 166.
13. Авокадо (30 г) – 77.

Лікар радить
"Око не пробачає ударів"
– Ушкодження органа зору досі залишаються однією з основних причин сліпоти й професійної інвалідності, – говорить Олег КУЧУК, доцент кафедри офтальмології ім. Б. Л. Радзіховського БДМУ. – Однак якщо вчасно надати першу допомогу, у більшості випадків можна зберегти зір.
Щойно випадає сніг, до нас звертаються діти з контузіями очей "сніжками". Травма складніша, якщо сніг вологий, добре ліпиться, якщо на ньому утворилась тонка крижана кірочка. Не завжди можна прогнозувати наслідки контузії. Око не пробачає навіть не дуже сильних ударів. Дитина не завжди поскаржиться на погіршення зору одного ока. А порушення трофіки сітківки може призвести до втрати зору.
Ось чому після будь-якого удару ока одразу слід показати дитину офтальмологу, який призначить повторну консультацію через один, три та шість місяців після травми.
– Якщо все-таки травмували око, необхідно закапати в кон’юнктивальний мішок дезінфікуючі краплі, накласти пов’язку, – радить лікар. – І після цього потерпілого варто негайно доправити до спеціалізованого офтальмотравмцентру у горизонтальному положенні на спині. Якщо стався опік ока, видаліть тверді частки з поверхні ока, ретельно промийте кон’юнктивальний мішок розчином фурациліну (1:5000), водою (дистильованою або будь-якою). Зазакапайте в кон’юнктивальний мішок дезінфікуючі краплі або закладіть антибіотикову мазь, накладіть пов’язку та терміново скеруйте пацієнта до лікаря.
У дітей віком до року травми очей стаються переважно з провини батьків – це ерозії рогівки нігтями, накрохмаленою білизною, термічні опіки (гаряча олія, молоко) та хімічні опіки очей (перманганат калію, розчин йоду). У віці одного-трьох років діти починають ходити, травмують очі при ударах та падінні. У віці трьох-шести пошкодження, як правило, спричинені самими дітьми при невмілому використанні гострих предметів (виделка, ніж, голка, дріт, уламок скла).
У шкільному віці найнебезпечніші "травмонебезпечні" ігри з використанням саморобної зброї, хімічно-активних та вибухонебезпечних речовин (кислоти, луги, натрій, магній, сірка, карбід кальцію, порох);
неорганізовані заняття спортом (без тренера, вчителя, на непідготовленій та непристосованій для занять спортом території).
Тому, щоб запобігти травмуванням очей, варто залучати дітей до спортивних секцій, різноманітних гуртків, контролювати їхні ігри. А дорослим необхідно чітко дотримуватися правил техніки безпеки під час роботи з електроінструментом, верстатами, станками, одягати під час роботи спеціальні захисні окуляри, щитки чи маски.

Статистика
Пошкодження очей становлять 5-10% загальної кількості всіх травмувань. Травми очей спостерігаються переважно в осіб працездатного віку (84,6% – у 20-30 років) і часто призводять до обмеження або цілковитої втрати працездатності.
У дітей контузії ока становлять 65%, поранення 25%, опіки – 10% усіх травмувань ока. Спостерігається "сезонність" дитячої травми – травматизм зростає під час канікул.

Леся Токарюк
0 2944
24-10-2014, 12:00

Теги -
Новини по темі:{related-news}
Новини партнерів:
Погода, Новости, загрузка...
Загрузка...
Чим небезпечний цукровий діабет?
Наталія ПАШКОВСЬКА, завідувач кафедри клінічної імунології, алергології та ендокринології БДМУ
Смачні рецепти
Апетитна картопля в духовці: як приготувати ситну страву

Запашна запечена картопля може бути справжньою окрасою святкового столу
Всі рецепти ...