додати в закладки
RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець Вхід через ВКонтакте
Головна Здоров'я Тури з Чернівців Весілля Бізнес каталог Блоги Досьє Досьє - відомі люди Чернівців Афіша Фото Відео

Ваше здоров'я / Публікації

Інфаркт може маскуватися під зубний біль

У разі нападу вкрай важливо швидко доправити хворого до кардіоцентру
Серед найпоширеніших хвороб буковинців 64,7% становлять серцево-судинні. Лише минулого року в наших краян було діагностовано приблизно 800 гострих інфаркти, які є наслідком розвитку серцевих захворювань та артеріальної гіпертензії.
Варто знати, як визначити, що у людини інфаркт. Це збереже їй здоров’я, а часто і життя.
– У мого тата це трапилося на дачі. Ми копали картоплю. Працював у спеку, з лопатою. Раптом йому стало зле, він видихнув і схопився за горло, – пригадує чернівчанка Наталія. – Ще якийсь час він гикав. Проклинав стару виразку шлунку. Згадував, що дивне печіння в грудях вже другий чи третій день "накочує". Та ще й слабкість.
І тільки коли на нього нахлинула хвиля панічного страху – біль не могли вгамувати жодні ліки. Далі друзі повантажили батька у свій легковик. Потім –реанімація. І найстрашніша доба в моєму (і татовому, звичайно) житті. Лікуючий лікар пояснив: обширний інфаркт. Прогноз? Та який прогноз. Просто: чекайте.
Здоровий 57-річний чоловік. Без шкідливих звичок, спортсмен. І ось тобі! Слава богу, тато вижив. Пізніше йому зробили стенування.
Минуло два роки. Мигулої зими тато вже ганяв на лижах (звичайно, з пульсометром на руці). І обіцяв мені більше не їздити "на дачі".
І ще. Лікарі пояснили: якби батька обстежили в перші 12, а краще шість годин після появи перших симптомів, інфаркту не було б. Сильний біль за грудиною або в лопатці – це класика. Але найчастіше початок інфаркту буває схожим на зовсім інші недуги...

Як "маскується" інфаркт
- Зубний біль і біль в лівій щелепі. Люди йдуть не до кардіолога, а до стоматолога, втрачаючи дорогоцінні години.
- Біль у шиї, лівій руці, лікті і навіть нозі. Головне не те, де болить – важливіше, як. Відбуваються напади по 10-15 хвилин і довше. Потім на певний час "відпускає".
- Напад, що нагадує астму. З’являється задуха, нестача повітря, клекіт у грудях. Це може бути "астматичний" тип інфаркту.
- Блідість, слабкість, раптова поява липкого поту. Іноді інфаркт супроводжує безпричинне (на перший погляд) підвищення температури до 38,5 С.
- Щось, схоже на харчове отруєння. Сильний біль у животі. Найчастіше з печією, нудотою, блюванням. Так починається інфаркт у людей з хронічними хворобами шлунку.
Якщо у людини хоча б один із цих симптомів, викликайте "швидку". Лікарі невідкладної допомоги на місці зроблять ЕКГ і уточнять діагноз.

Що робити до приїзду "швидкої"
- Нехай хворий лежить, забезпечте приплив свіжого повітря.
- Дайте спочатку одну, а через п’ять хвилин (якщо біль не мине) – іншу таблетку нітрогліцерину. При цьому бажано переконатися, що тиск не надто низький.
- Дайте розжувати таблетку аспірину (500 мг).
- Заспокойте людину. Переконати її, що робиться все можливе для допомоги.
- Зустріньте "швидку", підготуйте всі медичні документи, попередні ЕКГ (якщо були). Скажіть лікарям, які ліки приймав хворий останнім часом.

Цифри
У 25% випадків інфаркт перебігає взагалі безсимптомно. Показати, що з серцем негаразди, може тільки ЕКГ. Це називається "німа ішемія". Через неї лікарі наполягають на щорічній диспансеризації людей з груп ризику: ті, які палять, із зайвою вагою і в "небезпечному" віці.
У чоловіків ризик інфаркту зростає після 40 років. Але зараз часто з цим діагнозом у лікарні опиняються і чоловіки до 30 років.
Жінкам інфаркт загрожує після 55 років, з настанням менопаузи. Вони переносять інфаркти важче, ніж чоловіки. А нестандартні симптоми частіше зустрічаються саме у слабкої статі.

Коментар лікаря
Сергій МАРУЩАК, лікар-кардіолог:
– Найнебезпечніший раптовий біль за грудиною, який виникає під час фізичного або нервового напруження в людей старшого віку й минає самостійно або після приймання нітрогліцерину впродовж 15-20 хвилин. Це свідчить про ішемічну хворобу серця та потребує термінового обстеження.
Ішемічна хвороба серця призводить до інфаркту за рахунок звуження серцевих судин атеросклеротичними бляшками. Ці бляшки ростуть у судинах тривалий час у кожної людини по-різному, залежно від багатьох факторів (спадковість, вік, стать, паління, ожиріння, фізична активність). І коли бляшка перекриває судину більше, ніж на 50%, виникає біль. На жаль, нині не існує ліків, які "розчиняють" бляшки. Є лише ліки, які можуть зупинити їхній ріст.
Останніми роками спостерігається тривожна тенденція щодо "помолодшання" інфаркту міокарда. Досить часто спостерігаються інфаркти міокарда в молодих чоловіків (30-40 років), іноді навіть молодших, та в жінок менопаузного та постменопаузного віку (45 років і старші).
Інфаркт міокарда розвивається через 30 хвилин від початку нападу, тому вкрай важливо якомога швидше доставити хворого в кардіологічний центр, де йому швидко проведуть фармакологічне (введення тромболітика) або механічне (ангіопластика шляхом стентування) розкриття інфаркт-залежної артерії.
На жаль, нині в Чернівецькій області дуже мало пацієнтів потраплять у кардіоцентр вчасно. Більшість із них доїжджають туди через 6-12 годин після початку серцевого нападу, коли частина серцевого м’язу відмерла. Тому й залишаються інвалідами через серцеву недостатність. Смертність від інфаркту міокарда складає майже 15% у нас, у той час, як у розвинених країнах її вдалося знизити до 2-3% завдяки доставці хворих у клініку до двох годин від початку нападу.

Леся ТОКАРЮК
0 1 692
7-10-2014, 12:00

Теги -
Новини по темі:{related-news}
Новини партнерів:
Погода, Новости, загрузка...
Загрузка...

Наталія ПАШКОВСЬКА, завідувач кафедри клінічної імунології, алергології та ендокринології БДМУ
Смачні рецепти

Навіть якщо ви не любите овочі, ця смажена на сковороді брюссельська капуста змінить вашу думку!
Всі рецепти ...