додати в закладки
RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець Вхід через ВКонтакте
Головна Здоров'я Тури з Чернівців Весілля Бізнес каталог Блоги Досьє Досьє - відомі люди Чернівців Афіша Фото Відео

Ваше здоров'я » Публікації

Головний біль у дітей

Біль голови впливає на якість життя дитини, є частою причиною пропусків занять у школі. Епідеміологічні дослідження свідчать, що майже 80% дорослих хоча б один раз скаржилися на сильний біль голови, а згідно з даними деяких авторів, біль голови трапляється у 69% дітей віком до 14 років та у 37% дошкільнят.
Еквівалентами головних болів у немовлят можна вважати підвищену плаксивість, збудженість, блювоту, порушення сну і зригування фонтаном. Діти віком один-два роки замість скарг на головний біль можуть говорити про втому, вони хочуть полежати і вимагають уваги.
Головний біль у дітей умовно може бути розділений на дві досить великі групи:
- болі органічного характеру через об'ємні чи інфекційні процеси в голові (менінгіти, енцефаліти, кісти, пухлини або порушення відтоку черепної рідини),
- функціональні головні болі – через порушення кровопостачання мозку в результаті хвороб внутрішніх органів, стомлення, з інших причин.
Найбільш частими причинами виникнення головного болю у дітей є інфекційні захворювання як загального характеру (ГРВІ, пневмонії, інфекції нирок, шлунково-кишкового тракту), так інфекції центральної нервової системи. Крім того, головний біль може бути симптомом психічних розладів, неврозів, мігрені, черепно-мозкових травм. Ці причини, на щастя, виникають не дуже часто.
Зазвичай голова у дитини болить за більш банальних причин: тривалі стреси, емоційні напруження, непомірні навантаження, занадто короткий, або дуже довгий сон, тривале сидіння за комп'ютером або біля телевізора, проблеми в школі чи сім'ї.
Досить сильні головні болі у дітей можуть виникати через перевтому, надмірні фізичні навантаження, погане харчування, особливо у дівчаток-підлітків, охочих схуднути. Головний біль також може бути ознакою алергічних реакцій організму на продукти харчування, зокрема молоко, сир, або шоколад. При виникненні даного типу головного болю у дітей не буває нудоти, температури, він може пройти самостійно, після відпочинку, або сну. Отже, причинами періодичного головного болю у школярів, як правило, є перевтома, однак, якщо подібні болі не проходять навіть після відпочинку чи сну, вони систематичні, заважають дитині вчитися і відпочивати – це привід для обстеження.
Сплануйте день дитини так, щоб у нього був час для відпочинку після шкільних занять, але не за комп'ютером, а на вулиці або на тренуванні. Важливо в міру поєднувати розумову працю, справи по дому та спорт.
Іноді виникнення головного болю є серйозним симптомом захворювання і вимагає термінової консультації лікаря. До таких станів відносяться: головний біль, що виник раптово та супроводжується блювотою, нудотою, підвищенням температури, судомами, втратою свідомості, або слабкістю в кінцівках, сильний головний біль після падіння, травми голови, сильний головний біль при отиті чи гаймориті, головні болі вранці, після фізичних навантажень, після відпочинку.
У випадках, коли дитина скаржиться на появу головного болю, і немає інших симптомів описаних вище, можна дати йому анальгетики, зокрема нурофен або парацетамол. Не можна давати дітям до 15 років аспірин, анальгін, цитрамон і будь-які інші "дорослі" засоби для зняття головного болю – можливий розвиток серйозних загрозливих для життя станів.
При систематичних головних болях батькам необхідно відвести дитину на прийом до педіатра або невролога та провести ряд обстежень.
Профілактика головного болю у дитини полягає у дотриманні режиму праці та відпочинку. Навантаження на нервову систему дитини повинне бути дозованим і чергуватися з відпочинком, прогулянками на свіжому повітрі. Постійне навантаження дитини в школі, на різних гуртках і секціях, у кінцевому підсумку може призвести до порушень її психіки та центральної нервової системи.

Зав. кафедри педіатрії та дитячих інфекційних хвороб, д. мед. н., проф. Олена Костянтинівна Колоскова.
Ас. кафедри педіатрії та дитячих інфекційних хвороб, к. мед. н. Уляна Іванівна Марусик.
0 3666
26-09-2014, 12:00

Теги -
Новини по темі:{related-news}
Новини партнерів:
Погода, Новости, загрузка...
Загрузка...
Чим небезпечний цукровий діабет?
Наталія ПАШКОВСЬКА, завідувач кафедри клінічної імунології, алергології та ендокринології БДМУ
Смачні рецепти