додати в закладки
RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець Вхід через ВКонтакте
Головна Здоров'я Тури з Чернівців Весілля Бізнес каталог Блоги Досьє Досьє - відомі люди Чернівців Афіша Фото Відео

Ваше здоров'я / Публікації

Дітям до 13 років гриби їсти не можна

– Отруєння грибами переважно бувають випадковими й здебільшого мають "сімейний" характер, тобто в лікарню потрапляють цілими родинами, – говорить Ольга БЄЛАШОВА, лікар-педіатр, викладач БДМУ. – При цьому серед потерпілих нерідко зустрічаються досвідчені грибники.
Завдають "удару" по нирках та печінці
Дітям до 12-13 років взагалі заборонено вживати гриби, бо лише в цьому віці в організмі людини остаточно формується такий фермент, як тригалоза, який сприяє перетравлюванню грибів. Не варто забувати й про те, що за однакової кількості вживаних грибів у дитини на кілограм ваги тіла доводиться вища концентрація токсину, ніж у дорослого. Крім того, гриби мають посилену абсорбуючу дію, через що, як губка, вбирають усі токсини із забрудненого довкілля, завдяки чому цей продукт завдає неабиякого "удару" по життєво важливим органам людини: печінці, нирках та серцево-судинній системі.
Ольга Володимирівна зауважує, що вживати гриби не варто також літнім людям, вагітним, жінкам, які годують грудьми, а також хворим з порушеннями шлунково-кишкового тракту та нирок. Отруєння грибами належить до надзвичайно важких станів, які погано піддаються лікуванню, мають надзвичайно важкий перебіг та наслідки.
– Більшість отруєнь спричиняють пластинчаті отруйні гриби (бліда поганка, мухомори, несправжні опеньки, дощовики, печериці). Їх помилково сприймають за їстівні та умовно їстівні гриби, – застерігає лікар. – Однак чимало отруєнь спричиняють також їстівні гриби. Найнебезпечнішим грибом вважається бліда поганка та її різновиди. При отруєнні її токсинами в 99% випадків спостерігаються летальні наслідки. Цей гриб вражає печінку та нирки), а також нервову систему.
Цибулина та срібна ложка не допоможуть
Якщо все-таки хочете поласувати грибами, ніколи не збирайте гриби, які не знаєте. Беріть тільки губчасті: білі, бабки, моховики. Від них буває найменше отруєнь. Удома зібрані гриби ще раз ретельно перевірте, якщо якийсь викликає хоч найменший сумнів або старий, краще його не вживати.
– Ніколи не застосовуйте "домашні" методи визначення отруйності грибів із використанням цибулини або срібних ложок – вони помилкові, – говорить Ольга Бєлашова. – Срібло темніє від взаємодії з амінокислотами, які є й у їстівних, і в отруйних грибах, а колір цибулини змінюється під впливом ферменту тирозинази, який також міститься у всіх грибах. Страви з грибів необхідно зберігати на холоді в емальованому посуді, але не більше 24 годин. Не купуйте гриби на стихійних ринках чи в продавців на автошляхах. Безпечніше купувати гриби на стаціонарних ринках, де вони проходять відповідний контроль. Не вживайте гриби в сирому вигляді. А дітям, ще раз наголошу, вживання страв із грибів категорично заборонено!

Симптоми отруєння
– Це насамперед нудота, блювання, біль у животі, посилене потовиділення, зниження артеріального тиску, поява судом, мимовільне сечовиділення, проноси, розвиток симптомів гострої серцево-судинної недостатності, – говорить Ольга Бєлашова. – Можуть виникати галюцинації, розлад або втрата свідомості. Людина може навіть знепритомніти. Якщо постраждалому не надати медичну допомогу у перші години, то врятувати його життя складно.
При отруєнні блідою поганкою перші симптоми можуть з’явитися не раніше, ніж через шість годин від моменту споживання, іноді – через вісім-десять годин, рідше – до двох-трьох діб. Інколи люди навіть можуть забути, що вони вживали гриби.

Перша допомога
Перше та головне за підозри на отруєння грибами як у дітей, так і у дорослих – негайно викликати "швидку"! До її приїзду можна викликати блювання, промити шлунок сольовим розчином (випити 3-4 склянки солоної води, а тоді викликати блювання), випити багато води із активованим вугіллям.
Кількість активованого вугілля має бути достатньою – не менше, ніж 0,5-1 г на один кілограм маси тіла.
Недоїдених грибів не викидайте. Їхній аналіз допоможе лікарям швидше визначити вид отрути, яка потрапила в організм.
Факт вживання отруйних грибів та отруєння ними фіксується в екстреному повідомленні в СЕС. Санітарні лікарі СЕС виїжджають на місце випадку, беруть проби грибів, що залишилися, ідентифікують їх, що допомагає діагностувати і лікувати отруєння.

Леся ТОКАРЮК

0 4 983
1-09-2014, 12:00

Теги -
Новини по темі:{related-news}
Новини партнерів:
Погода, Новости, загрузка...
Загрузка...

Наталія ПАШКОВСЬКА, завідувач кафедри клінічної імунології, алергології та ендокринології БДМУ
Смачні рецепти

В Україні розпочався Різдвяний піст, під час якого не можна вживати м'ясо, молочні продукти та яйця
Всі рецепти ...