додати в закладки
RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець Вхід через ВКонтакте
Головна Здоров'я Тури з Чернівців Весілля Бізнес каталог Блоги Досьє Досьє - відомі люди Чернівців Афіша Фото Відео

Ваше здоров'я » Публікації

Хвороба Лайма: прихована небезпека

Де і як можна заразитися хворобою Лайма?
Для кліщового бореліозу характерна весняно – літня (квітень – травень) та літньо-осіння (серпень – вересень) сезонність зараження, яка зумовлена найвищою активністю іксодових кліщів у цей час.
Зараження відбувається при укусі кліща, інфікованого мікробом. Вірогідність заразитися при укусі залежить від того, який відсоток кліщів, що мешкають на території, де стався укус, інфіковані. Досить висока (більше 5%) ймовірність заразитися існує на так званих "ендемічних" територіях, де багато кліщів які переносять мікроб. Зараження можливе і в містах цих територій. Іноді, кліщ може потрапити в будинок з домашніми тваринами (кішками та собаками) і перебратися з них на людину.
Перші випадки хвороби Лайма на території області почали реєструватися з 2000 року, на даний час зареєстровано 53 випадки захворювання.
У Чернівецькій області "ендемічними" територіями вважаються (офіційно зареєстровані випадки хвороби Лайма) лісові та чагарникові масиви біля 9 населених пунктів Глибоцького (зареєстровано 13 випадків хвороби Лайма), 9 населених пунктів Сторожинецького (зареєстровано 13 випадків захворювання), по 2 населених пункти Новоселицького (зареєстровано 3 випадки захворювання), Кіцманського та Хотинського (зареєстровано по 2 випадки захворювання), 3 населених пункти Заставнівського (зареєстровано 4 випадки захворювання), по 1 населеному пункту Сокирянського та Герцаївського районів. В м.Чернівці такими територіями є території дачних та садово – городніх ділянок районів "Цецино" та "Роша", паркові зони по вул. Комарова та вул. Фастівський та Сад гори (зареєстровано 6 випадків захворювання).
За 2013 рік в Чернівецькій області зареєстровано 6 випадки захворювання на хворобу Лайма, імовірне зараження відбулося на територіях:
Заставнівського району – с. Репуженці, Костріжівка та Горошівці,
Сторожинецького району – с. Буденець, Глибочок
м. Київ, "Голосіївський парк".
В поточному році зареєстровано 2 випадки хвороби, зараження ймовірно відбулося на території с.Лукавці Вижницького району та Садгірського району м.Чернівці.

Як запобігти захворюванню?
Найбільш ефективним способом запобігти захворюванню є недопущення укусу кліща. Для цього:
• при прогулянках по місцях циркуляції кліщів використовуйте одяг з довгими рукавами і штани, які заправляються в шкарпетки;
• використовуйте репелент (засоби для відлякування комах), найбільш ефективними вважаються засоби, що містять від 10 до 35% N, N-діетил-3-метілбензамід (ДЕТА). При концентрації 25% забезпечується захист протягом 5 годин (дітям не можна використовувати засоби з концентрацією вище 30%);
• при поверненні з прогулянки проводьте ретельні само та взаємоогляди всього шкірного покриву на предмет наявності кліща;
• приймайте душ з мочалкою після прогулянки, що дозволить видалити непомічених кліщів.

Що робити, якщо на тілі Ви виявили кліща, що присмоктався?
При виявленні кліща, що присмоктався ВАМ необхідно негайно звернутися в найближчий медичний заклад для проведення кваліфікованого видалення кліща з тіла та надання необхідної медичної допомоги.
Якнайшвидше видалення кліща дуже важливо для запобігання зараженню хворобою Лайма. Вірогідність захворіти, якщо кліщ провів на тілі менше 24 годин, мінімальна. Досліджувалися різні способи видалення кліща, що присмоктався, але самим ефективним і безпечним є використання пінцета. Перед видаленням кліща шкіру слід обробити будь-яким антисептиком. Необхідно захопити кліща пінцетом (з тупими або заокругленими кінцями) якомога ближче до шкіри і витягти його помірним рівномірним зусиллям, спрямованим суворо вертикально, не застосовуючи жодних викручувальних рухів. Після вилучення кліща шкіру повторно обробити антисептиком. Важливо постаратися під час вилучення не роздавити кліща. Можливо, в ранці залишаться невеликі фрагменти ротового апарату кліща – не слід намагатися їх видаляти, вони не представляють небезпеки, особливо якщо зроблено обробка антисептиком. Якщо під рукою немає пінцета, то можна витягти кліща захищеними пальцями (захистити можна бинтом, гумовими рукавичками). Кліща слід одноразово обернути бинтом, вхопити якомога ближче до шкіри і акуратно потягнути вгору перпендикулярно шкірі. Після видалення кліща обов'язково помити руки з милом або обробити антисептиком.
ВАЖЛИВО: не слід використовувати хімічні і фізичні методи, такі як мазі, креми, масла, спирт, лак для нігтів, гарячі примочки і т.п. Такі методи можуть підвищити ризик інфікування, так як вони підвищують виділення зараженої слини кліщем. Але головний аргумент проти – ці способи збільшують час знаходження кліща, що присмоктався на шкірі, а, отже, сприяють підвищенню ризику зараження хворобою Лайма.

Чи потрібно стежити за якими-небудь симптомами надалі?
Незалежно від того, чи зверталися Ви до лікаря після укусу кліща чи ні, слід спостерігати за місцем укусу на предмет розповсюдження почервоніння, що може бути симптомом хвороби Лайма. Як правило, цей симптом ("мігруюча еритема") розвивається протягом першого місяця після укусу кліща. Почервоніння шкіри з’являється не відразу після укусу кліща, а через кілька днів і навіть тижнів. Першою ознакою захворювання є почервоніння навколо місця укусу, яке до цього часу вже представляє собою невелику засохлу кірочку або малопомітний шкірний рубець. Поява почервоніння (еритеми) може супроводжуватися помірним підвищенням температури тіла (зазвичай до 37,5-38С). Може виникати нездужання, почуття ломоти в тілі, загальна слабкість. Іноді підвищення температури на кілька днів випереджає почервоніння шкіри. Приблизно у третини всіх хворих бореліозом шкіра не червоніє взагалі. Тому виділяють еритемні і безеритемні форми захворювання.
Підвищена температура тіла може зберігатися протягом декількох днів, після чого нормалізується. Що стосується бореліозного почервоніння шкіри, то воно зазвичай зберігається значно довше, ніж підвищення температури тіла. Усі спроби самостійного лікування, як правило, виявляються марними. Навпаки, область почервоніння шкіри навіть продовжує повільно зростати і може досягати розміру 40-50 см (наприклад, при локалізації на спині або животі), іноді набуваючи своєрідний і характерний вигляд. Еритема може складатися з декількох кілець почервоніння шкіри з просвітленнями до нормального забарвлення між ними. Таке кільцеподібне почервоніння настільки характерне для бореліозу (воно практично ніколи не зустрічається при інших захворюваннях), що виявлення його завжди свідчить про наявність даного захворювання.
З появою такого симптому слід негайно звернутися до лікаря. Компоненти слини кліща можуть викликати почервоніння шкіри, яке проходить протягом 2 діб і не є мігруючою еритемою.
Якщо хвороба ніяк себе не проявить незабаром після укусу кліща, то знання про можливе зараження може знадобитися вам через деякий час (через декілька тижнів або місяців), коли з’являться ознаки захворювання – ураження нервової системи, суглобів, серця чи інших органів. Слід звернутися до лікаря і пройти цілеспрямоване обстеження для виявлення борелій. Це дозволить лікарю вчасно поставити вам правильний діагноз. Треба пам’ятати, що захворювання вперше може проявитися навіть через деякий час після укусу кліща, нагадайте про це вашому лікарю.
Найбільше значення з профілактичних дій мають попередження нападів іксодових кліщів і їх швидке видалення у випадку присмоктування до шкіри.

І. К. КОВАЛЕВСЬКА, заступник директора Державної установи "Чернівецький обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України", завідувач відділу
дослідження біологічних факторів
0 3966
18-07-2014, 12:00

Теги -
Новини по темі:{related-news}
Новини партнерів:
Погода, Новости, загрузка...
Загрузка...
Чим небезпечний цукровий діабет?
Наталія ПАШКОВСЬКА, завідувач кафедри клінічної імунології, алергології та ендокринології БДМУ
Смачні рецепти
Гарячі бутерброди: рецепти простого і ситного сніданку

Гарячі бутерброди дуже просто і швидко готуються і насичують на весь ранок

Всі рецепти ...