додати в закладки
RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець Вхід через ВКонтакте
Головна Здоров'я Тури з Чернівців Весілля Бізнес каталог Блоги Досьє Досьє - відомі люди Чернівців Афіша Фото Відео

Ваше здоров'я / Публікації

Щоб не було переломів, забудьте про комп’ютер

"Моя донька, щойно пролунав останній дзвоник, побігла з подругами у дитяче кафе. Аж раптом несподівано впала на рівному тротуарі і зламала собі п’ятку. Тепер доведеться все літо спочатку ходити на милицях, а потім – зважати на хвору ногу, не ставати на неї, пізніше – реабілітація… І так промайнуть канікули", - розповідає чернівчанка Наталія ШМОРГУН.
"А мій син кілька років тому на початку літа теж зламав ногу, - пригадує чернівчанка Галина МУРИНЮК. – Теж все літо проходив на милицях. Досі згадує свої найнудніші літні канікули".
Літо – не менш "популярний" сезон для переломів, ніж зима. До того ж, якщо раніше переломи вважалися "превілегією" старшого покоління, то нині лікарі зауважують, що переломи у дітей – не менш часте явище. У чому ж причина слабких кісток, а за науковою термінологією - остеопорозу?
- Процеси росту та метаболізму кісток відбуваються у дітей набагато інтенсивніше, ніж у дорослих, - пояснює Тетяна БІЛОУС, педіатр, дитячий кардіоревматолог, кандидат медичних наук, доцент кафедри педіатрії та дитячих інфекційних хвороб БДМУ. - Приблизно 90% кісткової маси, яка визначає міцність кісток у майбутньому, формується в дитячому й підлітковому віці, а щорічно перебудовується 2-4% кісткової тканини скелету. Щоб рости, організму необхідно мати достатній запас кальцію в кістках, але через безліч причин, пов’язаних з екологією, способом життя, недостатнім споживанням і, відповідно, дефіцитом кальцію та вітаміну D, мінералізація кісткової речовини в дітей і підлітків знижена.
- У якому віці у дітей найчастіше стаються переломи?
- Найбільша кількість переломів припадає на вік 5-7 та 13-14 років - у періоди найінтенсивнішого росту. Часто остеопороз у дітей до виникнення переломів перебігає без виражених ознак, і дитина може лише іноді скаржитися на біль у спині чи ногах при фізичних навантаженнях. Інші прояви: порушення росту, і, зокрема, зубів, зміни форми черепа, викривлення хребта чи кісток ніг, порушення постави, виражена пітливість, випадіння волосся.
- Які причини виникнення остеопорозу у дітей?
- З великої кількості причин остеопорозу в дітей різного віку дослідники виділяють незбалансоване харчування з недостатнім вживанням кальцію та магнію, дефіцит вітаміну D, хронічні захворювання шлунково-кишкового тракту, проживання на екологічно забрудненій території, недостатня фізична активність, тривалий прийом окремих лікарських засобів.
- Як потрібно харчуватися, щоб зміцнити кістки?
- Один з основних мікроелементів, необхідних для утворення міцної кісткової тканини, є кальцій. Нормою для дітей до шести років є вживання кальцію приблизно 400-600 мг/добу, для дітей від 7 до 12 років – від 700 до 1200 мг/добу, для підлітків – від 1200 до 1500 мг/добу. Кальцій в їжі, як рослинній, так і тваринній, є у вигляді нерозчинних солей. Найкращі джерела кальцію, які легко засвоюється, це молочні продукти, особливо всі види сирів; бобові, окремі види риби, горіхи, насіння соняшнику, кунжуту, зелені овочі та фрукти. Багато кальцію в селері: цей овоч містить ще калій, цинк, залізо, натрій, магній, фосфор, каротин, вітаміни Е, РР і групи В, а калорій в ньому мало. Чимало кальцію в пекінській капусті - вона корисніша за білокачанну чи цвітну. Не варто нехтувати і бадиллям коренеплодів: ріпи, редьки, буряку, редиски тощо. Зелень краще їсти з оливковою олією - вона допомагає засвоєнню кальцію.
Не менш важливим є й магній. Багаті магнієм горіхи, гречана крупа, пшеничні висівки, гарбузове насіння, темний шоколад, морська капуста, зелений салат, банани.
Для засвоєння кальцію організму потрібні вітамін D, мідь, марганець, магній, цинк, фосфор та інші речовини, яких у раціоні часто недостатньо. Найприродніший спосіб отримати вітамін D - перебувати під відкритими сонячними променями. У більшості випадків 15 хвилин на день перебування на сонці цілком достатньо, однак вироблення цього вітаміну відбувається лише під певною довжиною хвилі ультрафіолетових променів. Максимально близьким до цих параметрів є сонячне випромінювання рано вранці або вже ближче до вечора.
- Чи можуть фізичні вправи зміцнити скелет дитини?
- Звичайно. Дітям необхідно гуляти на вулиці, багато ходити, а не сидіти вдома за комп’ютерами чи телевізорами. Прогулянки та ходіння є стимуляцією розвитку кісткової тканини, причому щоденні нетривалі динамічні спортивні заняття є профілактикою виникнення остеопорозу.


Де "ховаються" потрібні вітаміни та мікроелементи

Вітамін D
Покращує всмоктування фосфору і кальцію, сприяє формуванню кісткової тканини.
Міститься у яловичій печінці, печінці птиці і риб, ікрі, вершковому маслі, насінні соняшнику.

Фосфор
Сприяє засвоєнню організмом кальцію і вітаміну D.
Міститься у телятині, рибі, морепродуктах, гарбузовому насінні, вівсяних пластівцях, бобових, сирах.

Цинк
Сприяє засвоєнню організмом кальцію і вітаміну D.
Міститься у печінці, яловичій і свинячій вирізці, баранині, м’ясі птиці, плавленому сирі, бобових, крупах – гречці, вівсянці, пшениці, арахісі, кедрових горіхах, куразі.

Леся ТОКАРЮК
0 1 254
3-07-2014, 12:00

Теги -
Новини по темі:{related-news}
Новини партнерів:
Погода, Новости, загрузка...
Загрузка...

Наталія ПАШКОВСЬКА, завідувач кафедри клінічної імунології, алергології та ендокринології БДМУ
Смачні рецепти

В Україні розпочався Різдвяний піст, під час якого не можна вживати м'ясо, молочні продукти та яйця
Всі рецепти ...