додати в закладки
RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець Вхід через ВКонтакте
Головна Здоров'я Тури з Чернівців Весілля Бізнес каталог Блоги Досьє Досьє - відомі люди Чернівців Афіша Фото Відео

Ваше здоров'я / Публікації

Трави збирайте за сухої погоди


– Перед тим, як збирати ту чи іншу траву для лікування народними засобами, необхідно уважно її вивчити, щоб знати не тільки опис зовнішнього вигляду, але й те, коли і як правильно збирати рослину, – говорить лікар-терапевт Інеса ОЛИВКА. – Під час збирання сировини не можна обривати кожну травинку, вкрай важливо для відновлення популяції залишати деякі рослини, та й збирати їх краще щороку в різних місцях.
Лікарські трави традиційно заготовляють за допомогою сушіння, пов’язуючи зрізані трави в пучок і підвішуючи їх у сухому приміщенні. Можна також сушити трави на сітці або папері, розклавши їх тонким шаром. Трави зазвичай сушать 5-10 днів, доки вони не стануть ламкими, а після цього зберігають у пакеті з паперу або тканини в прохолодному сухому приміщенні. Також зелені ліки можна зберігати за допомогою заморожування: так всі корисні властивості зберігаються ще краще. Для приготування чаю потрібно дістати заморожені трави з морозилки і подрібнити безпосередньо перед заварюванням. Якщо залишити їх розморожуватися, то втратиться велика частина вітамінів і корисних речовин. Перед заморожуванням м’яту потрібно загорнути у фольгу, розмарин і базилік присипати сіллю, а чебрець, шавлію і петрушку порізати і скласти в пластмасову коробку.
Збирати трави краще за сухої погоди, адже через вологу може утворитися цвіль або виникнути зараження небажаними мікроорганізмами. Також особливо важлива умова – збирання винятково в екологічно чистих місцях. У жодному разі не збирайте трави вздовж дороги або поблизу заводів і фабрик.

Влітку можна заготовити такі лікарські рослини
- Буркун (солодка конюшина). Скромна травичка з дрібними жовтими квіточками пахне не гірше за вишукану екзотичну рослину. В Україні зустрічається 11 видів буркуну.
У квітах буркуну жовтого містяться ефірні олії, танін, холін (корисний для печінки), каротин, глікозиди. Заготовляють тільки верхівки (жовті суцвіття) цієї трави. Відвари буркуну допоможуть від головного болю, нервового збудження і безсоння.
Однак потрібно пам’ятати, що рослина слабо отруйно, і приймати її варто обережно. У великих дозах кумарин, який міститься у буркуну, викликає блювання, нудоту, головний біль. Не можна застосовувати настої цієї трави разом із препаратами, які знижують згортання крові.

- Календула. На зиму засушують самі квіточки, які в народі прийнято називати нігтиками (відомо багато сортів, головним чином, махрових жовтих і помаранчевих всіх відтінків).
Додана до чаю календула зміцнює імунітет, а ванночки з цими квітами допоможуть впоратися з тріщинами на стопах. Застосовують її у вигляді настоянки для полоскань при запальних захворюваннях порожнини рота і гортані, а також у вигляді мазі при лікуванні народними засобами фурункулів, ран, виразок. Рослина має сильно виражені бактерицидні властивості щодо деяких збудників, особливо стафілококів і стрептококів.

- Материнка. Досить висока (30-80 см) рослина з дрібними бузковими квітами. У ній містяться фарбувальні і дубильні речовини, порівняно високий відсоток ефірної олії (до 1,2%), феноли (тимол і карвакрол), вільні спирти (до 15%), геранілацетат. Материнка належать до чемпіонів за вмістом вітаміну С. Насіння містить до 28 мг жирної олії. Насамперед материнку використовують як пряно-ароматичну рослину. Листя її як пряність додають до овочевих і картопляних страв, до бобів, гороху, м’ясних страв і м’ясних продуктів: ковбаси, шинки, салатів і супів. Чай з цієї рослини дуже ароматний. Він може допомогти при затримці менструацій. Материнка має знеболювальну, протисудомну, ранозагоювальну властивості.

- Мати-й-мачуха. Настій із її листя є протикашльовим засобом при застуді та гострих хронічних захворюваннях органів дихання. Не слід заготовлювати зовсім молоде листя, опушене з обох боків, і листя, уражене іржею. Листові пластини рослини щедрі на слизові речовини, сапоніни, глікозид туссилягин, органічні кислоти (яблучну, винну), вітаміни С, каротиноїди, полісахариди (декстрин, інулін), ефірні олії, дубильні речовини, флавоноїди і фітонциди. Також у них міститься достатня кількість калію. Мати-й-мачуха концентрує мідь, селен, бром і срібло. Рослина добре заспокоює кашель, розчиняючи мокроту, слизові виділення і проявляє муколітичний ефект (покращує відхаркування).

- М’ята і смородина. Ці рослини додадуть вашому чаю неповторного смаку і підбадьорливий аромат. Крім того, настій з листя смородини використовують як сечогінний засіб при сечокам’яній хворобі, циститах і пієлонефритах, а дітям при діатезі роблять ванни з ним. М’ятна ефірна олія містить ментол. У медичній практиці настій із листя цієї рослини приймають всередину проти нудоти і як жовчогінний засіб. Рослина має заспокійливу, болезаспокійливу, протизапальну дію, покращує апетит, секрецію травних залоз.

Леся ТОКАРЮК
0 1 892
27-06-2014, 12:00

Теги -
Новини по темі:{related-news}
Новини партнерів:
Погода, Новости, загрузка...
Загрузка...

Наталія ПАШКОВСЬКА, завідувач кафедри клінічної імунології, алергології та ендокринології БДМУ
Смачні рецепти
Щоб паста вийшла ідеальною. Чи варто промивати відварені макарони та як запобігти їх злипанню

Вважається, що звичка промивати макарони походить із тих часів, коли багато макаронних виробів на ринку були низької якості, виготовлені із суміші ніжної та твердої пшениці та були дуже крохмалистими
Всі рецепти ...