додати в закладки
RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець Вхід через ВКонтакте
Головна Здоров'я Тури з Чернівців Весілля Бізнес каталог Блоги Досьє Досьє - відомі люди Чернівців Афіша Фото Відео

Ваше здоров'я / Публікації

Від пуху – нежить і сльозотеча

Відмовтесь від пікніків та поїздок за місто
Навкруги літає пух – і багато хто з нас скаржиться на нежить, чхання, почервоніння очей та сльозотечу, головний біль. Весняний поліноз – відчуття не з найкращих, його симптоми дуже нагадують застуду або ж вірусне захворювання.
Що ж робити, щоб уникнути весняної алергії, нам порадила Наталія КАСПРУК, завідувач курсу клінічної імунології та дерматології БДМУ.
– Весняний поліноз викликає пилок дерев і чагарників, зокрема берези, вільхи, ліщини, клена, дуба, платана тощо, – говорить Наталія Михайлівна. – У весняно-літній період поліноз викликають злакові трави. Найсильніші алергенні властивості має пилок амброзії.
Алкоголь посилює алергію
– Найбільше пилку викидається між 04.00 і 08.00, – пояснює лікар. – Саме в цей час загострюються симптоми полінозу. До того ж, ці явища можуть посилюватися під дією харчових алергенів. Наприклад, алкоголь викликає роздратування шлунково-кишкового тракту й несприятливо впливає на слизову оболонку дихальних шляхів. Паління та алкоголь сприяють захворюваності на бронхіт, а це полегшує проникнення пилку у внутрішнє середовище організму.
Основний прояв полінозу – риніт. Другий за частотою симптом – кон’юнктивіт. Значно рідше зустрічаються алергійний фарингіт, отит (особливо в дітей), пилкова бронхіальна астма, дерматит, eнтерит. Трапляються випадки пилкової інтоксикації, мозкові явища типу епілепсії, а також ураження печінки, серця, легень, статевих органів (особливо в дівчат), сечовивідних шляхів.
За словами Наталії Каспрук, як і багато інших захворювань, алергію легше попередити, ніж лікувати.
На газонах – викосити трави
– При схильності до алергії (та й взагалі будь-якій людині) не слід займатися самолікуванням, краще звернутися до лікаря, – пояснює Наталія Михайлівна. – Тим, хто страждає на полінози, важливо знизити концентрацію пилку в повітрі хоча б поблизу місця проживання. Для цього можна викосити лугові трави на газонах поблизу будинку до моменту цвітіння – мятлик, пирій та інші джерела пилку. Хворим на бронхіальну астму слід за можливості усунути алергени, які викликають напад астми, або хоча б зменшити їхню концентрацію. За будь-яких алергійних захворювань слід попереджати чинники ризику. Уникайте всього, що викликає занепокоєння. Утримуйтеся від тривалих прогулянок у сезони дозрівання пилку, якщо є до нього алергія.

Як уникнути полінозу
- У період алергії краще не виходити з дому до 11.00.
- Доведеться відмовитися від пікніків та поїздок за місто, щоб не контактувати з рослинами, які квітнуть.
- Виходячи на вулицю, одягайте сонячні окуляри. Сонце може подразнювати очі й викликати сльозотечу.
- Якщо вирішили відчинити вікно, повісьте на нього дрібну сітку.
- Повернувшись додому, промийте ніс та очі водою, щоби змити пилок зі шкіри та дихальних шляхів.
- Регулярне вологе прибирання вдома теж врятує від весняної алергії.
- Одяг вбирає в себе пилок, тому прати його потрібно частіше, особливо після тривалого перебування на свіжому повітрі.
- Не зловживайте протиалергійними засобами. Із часом організм звикає до лікарських препаратів, і вони припиняють діяти.

Харчі, які не можна вживати при полінозі (подразники і заборонені при них продукти)
- Пилок дерев
Горіхи (особливо фундук), яблука, черешня, вишня, персик, нектарин, слива, морква, петрушка, селера, помідори, ківі, картопля, березовий сік.
- Злакові трави
Хлібобулочні вироби, хлібний квас, вироби з борошна, манна крупа, висівки, проростки злаків, панірувальні сухарі, морозиво, щербет, пудинги, налисники, геркулес та крупи (овес, пшениця, ячмінь тощо), кукурудза, ковбаси, замінювачі кави, солод, пиво, пшенична горілка, щавель.
- Бур’яни
Диня, зернята соняшнику, соняшникова олія, халва, майонез, кавун, кабачки, баклажани, гірчиця, шпинат, буряк, абсент, вермут, латук, топінамбур, цикорій, цитрусові, мед.
- Грибки
Дріжджове тісто, квашена капуста, пиво, квас, сири, вина, лікери, цукор, фруктоза, сорбіт, ксиліт.

Статистика
Полінозами страждає 3-4% населення земної кулі, але в окремих країнах цей процент значно вищий. Наприклад, у Швейцарії вони зустрічаються в 16%. Частіше хворіють люди у віці 30-60 років. Діти до трьох років хворіють рідко.

Леся ТОКАРЮК
0 1 622
6-06-2014, 12:01

Теги -
Новини по темі:{related-news}
Новини партнерів:
Погода, Новости, загрузка...
Загрузка...

Наталія ПАШКОВСЬКА, завідувач кафедри клінічної імунології, алергології та ендокринології БДМУ
Смачні рецепти

В Україні розпочався Різдвяний піст, під час якого не можна вживати м'ясо, молочні продукти та яйця
Всі рецепти ...