додати в закладки
RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець Вхід через ВКонтакте
Головна Здоров'я Тури з Чернівців Весілля Бізнес каталог Блоги Досьє Досьє - відомі люди Чернівців Афіша Фото Відео

Ваше здоров'я / Публікації

Як попередити небажану вагітність після пологів

У післяпологовому періоді, коли минула вагітність та пологи, а дні насичені "малюковими клопотами", з’являються з часом нові хвилювання – інтимне життя та попередження небажаної вагітності. Ідеальною є ситуація, коли жінка проінформована по всі альтернативні контрацептивні методи ще протягом останнього триместру вагітності.
Вибір методу контрацепції і час початку його використання для годуючої жінки є питаннями першочергової важливості. Враховують особисті вподобання жінки, її побажання в майбутньому народжувати дітей; чи годує вона в даний час грудьми чи ні, спосіб її життя.
Основну тривогу годуючих жінок, які обирають метод застереження від вагітності, викликає взаємодія між грудним вигодовуванням і використанням методу контрацепції. Будь який контрацептивний метод, незалежно від вибору, не повинен мати несприятливого впливу на грудне вигодовування (лактацію або склад грудного молока) або стан здоров’я дитини (показники приросту її маси тіла або росту).
Сьогодні існуючі контрацептивні методи за характером їх впливу на лактацію та дитину поділяють на три категорії:
Методи переважного вибору, які не впливають ні на лактацію, ні на дитину, безпечні в будь-який час після народження: метод лактаційнної аменореї (МЛА); сперміциди, презервативи, діафрагми і ковпачки, негормональна внутрішньоматкова спіраль (ВМС), вазектомія у чоловіка, перев'язка маткових труб у жінки.
Методи другого вибору (засоби цієї категорії містять прогестини): міні-піли; ін'єкції; імпланти; ВМС з прогестерону.
Контрацептиви, не рекомендовані до використання при годуванні грудьми, оскільки містять естроген, здатний зменшувати вироблення молока: комбіновані оральні контрацептиви (КОК), контрацептивний пластир, вагінальні кільця.
Метод лактаційної аменореї (МЛА) вважається природним (біологічним) методом попередження небажаної вагітності, що людство використовувало з давніх часів. Він базується на природному зниженні фертильності у перші 6 місяців після пологів у випадку, якщо у жінки спостерігається аменорея і вона годує лише грудьми.
У чому полягає контрацептивний механізм дії самого методу?
У жінки, у якої дитя упродовж перших 6 місяців життя вигодовується виключно материнським молоком, яйцеклітина не дозріває, овуляція та менструація відсутні. Саме ця низка складних процесів в організмі лактуючої жінки забезпечує "післяпологове безпліддя", тобто перешкоджає настанню вагітності.
Є випадки, коли, нічого не підозрюючи, годуюча жінка дізнається про нову вагітність ще до закінчення 6 міс. після попередніх пологів. Чому так?
Виявляється, що незважаючи на наявність найважливішої умови — виключно грудного вигодовування дитини в період до 6 місяців – жінки не знають про необхідність дотримуватися наступних умов:
грудне вигодовування має бути єдиним джерелом їжі для дитини. Не можна використовувати готові молочні суміші, докорми і прикорм (до 6 міс.). Також виключено годування зцідженим (за допомогою молоковідсосу) молоком.
Годування повинні бути частими - проміжок між годуваннями не повинен перевищувати 4 годин упродовж дня і не більше 6 годин вночі. Рекомендується більш часте годування без дотримання графіка (за вимогою дитини).
Повна відсутність менструацій (якщо з'явилися будь-які мажучі виділення, метод вже не можна вважати надійним).
При дотриманні всіх умов ефективність методу становить близько 98%.
Чи є жінки, яким не рекомендований МЛА?
Є. Неприйнятний МЛА для ВІЛ-інфікованих пацієнток у зв’язку з ризиком вертикальної передачі ВІЛ через грудне молоко.
При вигодовуванні груддю можна використовувати й інші методи контрацепції. До таких методів належать негормональна внутрішньоматкова спіраль (ВМС), перев'язка маткових труб у жінки – добровільна хірургічна стерилізація, бар’єрні методи (сперміциди, презервативи, діафрагми і ковпачки).
Внутрішньоматкові засоби (ВМС) не впливають на лактацію або здоров’я дитини і особливо прийнятні в період лактації через високу ефективность. При неускладнених пологах і відсутності протипоказань внутрішньоматкову спіраль вводять одразу після народження плаценти або протягом 48 годин після пологів. Оптимальний час введення — через 6 тижнів після пологів, що знижує число експульсий (випадіння) ВМС. Годуючі жінки відчувають менший біль при введенні, у них менше побічних явищ (напр., кровотеча, біль). При наявності інфекції або підозрі на неї введення ВМС слід відкласти до одужання.
Добровільна хірургічна стерилізація є радикальним і незворотнім методом контрацепції для жінок, які абсолютно впевнені, що не бажають в подальшому мати дітей. Стерилізація - незворотній метод контрацепції, тому необхідно бути впевненим у правильності прийнятого рішення. Виконується ця маніпуляція під час операції кесаревого розтину або протягом 48 годин після пологів ( шляхом лапароскопії або міні – лапаротомії).
Презервативи, діафрагми, сперміціди у вигляді пінки, свічок, кремів, пігулок можуть використовуватись у будь який час після пологів, вони не впливають на кількість і якість грудного молока та здоров’я дитини. Ці методи зручні як проміжні, якщо початок використання іншого методу відкладено.
Серед гормональних контрацептивів після пологів дозволеним є використання засобів ( імплантів, протизаплідних таблеток, внутрішньо маткової спіралі "Мірена" ), які містять тільки один гормон прогестаген. Прогестинові препарати не впливають на кількість і якість грудного молока або тривалість лактації, не впливають на здоров’я дитини. Прийом таблеток можна почати через шість тижнів після пологів, а не годуючим жінкам — з четвертого тижня після пологів. При повному грудному вигодовуванні початок прийому таблеток можна відкласти до 6 місяців після пологів, якщо жінка застосовує метод лактаційної аменореї.
Комбіновані гормональні контрацептиви (КОК) у перші 6 місяців після пологів не рекомендується для годуючих жінок. Якщо жінка грудьми не годує КОК можна використовувати через 3 тижні після пологів, тому що в перші 2-3 тижні високий ризик тромбозу.
Таким чином, після пологів можна використовувати ряд доступних та безпечних методів планування сім`ї. Для правильного вибору такого методу необхідно звернутися до лікаря акушера-гінеколога.

Лілія Юр’єва, доцент кафедри акушерства, гінекології та перинатології БДМУ
0 3 553
4-06-2014, 12:00

Теги -
Новини по темі:{related-news}
Новини партнерів:
Погода, Новости, загрузка...
Загрузка...

Наталія ПАШКОВСЬКА, завідувач кафедри клінічної імунології, алергології та ендокринології БДМУ
Смачні рецепти

В Україні розпочався Різдвяний піст, під час якого не можна вживати м'ясо, молочні продукти та яйця
Всі рецепти ...