додати в закладки
RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець Вхід через ВКонтакте
Головна Здоров'я Тури з Чернівців Весілля Бізнес каталог Блоги Досьє Досьє - відомі люди Чернівців Афіша Фото Відео

Ваше здоров'я / Публікації

Від «енергетиків» – ще більша втома і депресія

– Кожен із нас мріє, щоб наш організм був, як вічний двигун, – говорить Лариса ВОЛОШИНА, доцент кафедри внутрішньої медицини БДМУ. – Але якщо колись людину вранці будили яскраві промені сонця, то сьогодні ми дедалі частіше йдемо на кухню, щоб випити підбадьорливий напій – каву чи міцний чай.
Чай має вберігає від гарячої дії сонця, стресів, знижує рівень захворювання на рак та серцево-судинної системи. Чорний чай краще втамовує спрагу, зменшує неприємний запах з рота, а зелений знижує ризик захворювання на рак, є протидією променевої хвороби, тому рекомендується любителям комп’ютерів і телевізорів. Саме зелений чай містить більше мінеральних компонентів, допомагає при похміллі, містить вдвічі менше кофеїну, ніж кава.
Підвищують настрій лише на три-чотири години
Кава у розумних дозах не лише активізує та бадьорить, але й знижує ризик розвитку склерозу, цирозу печінки, цукрового діабету, раку кишечнику, депресії, нервових розладів. Не рекомендують вживати каву людям, які страждають на гіпертонію, безсоння, глаукому, захворювання шлунково-кишкового тракту, невротичні стани.
Енергетичні напої, які нині продають скрізь, користуються великою популярністю серед підлітків. Необізнана молодь вважає споживання енергетиків модним, систематично їх вживає і тим самим несвідомо виснажує фізіологічні резерви свого організму.
– Енергетичні напої чи енерготоніки – це газовані або слабогазовані напої, які тонізують та стимулюють нервову систему, легко засвоюються організмом, створюють бадьорість, підвищують настрій, розумову та фізичну активність, борються з втомою та сонливістю впродовж лише три-чотири годин, – зауважує лікар. – Такий вид енергетиків дає нам тонус за рахунок нашої ж власної енергії, а точніше залишків нашої енергії, виснажують енергетичні, метаболічні резерви, регуляторні системи, сприяють виникненню ще більшої втоми, депресії, нервових розладів.
Кофеїн – основний компонент енергетичних напоїв, стимулятор, який збуджує нервову систему, тонізує м’язи, підвищує витривалість організму, бадьорість. Добре, якщо походження використаного кофеїну буде рослинним: з женьшеню, гуарани, ефедри, лимонника китайського, левзеї сафлоровидної, какао.
Глюкозу і сахарозу додають для смаку, як і різні хімічні добавки: ароматизатори, консерванти, підсилювачі смаку, кислотності, барвники, харчові добавки, вуглекислий газ, алкоголь та інші, які мають шкідливий вплив на здоров’я. Адже "енергетики" підвищують кислотність шлунку і сприяють виникненню або загостренню гастритів чи виразки шлунку, а глюкоза та сахароза за систематичного потрапляння в організм підвищує масу тіла та рівень глюкози крові, що небезпечно для людей, хворих на діабет. Є дані літератури про розвиток цирозу печінки та пухлин головного мозку за тривалого вживання тонізуючих напоїв.
Вживати в обмеженої кількості енергонотіки можна лише в певні, нетривалі моменти (складання іспитів, тривале навантаження), ніколи не поєднуючи із продуктами, які містять кофеїн та алкоголь.
Не можна вживати водіям та гіпертонікам
– Взагалі не можна пити енерготоніки людям із серцево-судинними захворюваннями, гіпертонією, панкреатитом, глаукомою, безсонням, хворобами шлунково-кишкового тракту, дітям, вагітним і жінкам, які годують грудьми, літнім людям, водіям транспортних засобів, – застерігає лікар. – Наприклад, Франція, Норвегія, Данія, Австралія, Нова Зеландія заборонили продаж тонізуючих напоїв в магазинах, дозволивши їх продавати лише в аптеках за рекомендаціями лікарів. У США заборонені енергетики, до складу яких входять кофеїн та алкоголь. У деяких країнах тоніки заборонено продавати неповнолітнім.
Перенасичення будь-якими енергетиками виснажує запаси резервної енергії організму, призводить до виснаження нервових клітин, викликаючи безсоння, втому, дратівливість, депресію, підвищує артеріальний тиск та частоту пульсу, перевантажуючи серцево-судинну систему.
Потрібно пам’ятати, що такі напої викликають залежність, проявляючись загальною слабкістю, поганим настроєм, тремтінням рук, зниженням працездатності. Поєднання енерготоніків з алкоголем посилює не тільки інтоксикацію організму, але й провокуюче впливає на розвиток серцевого нападу, інсульту, крововиливів у внутрішні органи.
Отож зважте: чи варто виснажувати організм різними тонічними засобами, чи краще навчитися раціонально організовувати свої роботу та відпочинок? Немає невичерпних джерел у природі, але якщо бережливо ставитися до себе та оточення, то життя можна значно подовжити та покращити його якість. І одна з найкращих альтернатив шипучим напоям – свіжоприготовлені фруктові чи фруктово-овочеві соки.

Леся ТОКАРЮК
0 4 863
30-05-2014, 12:00

Теги -
Новини по темі:{related-news}
Новини партнерів:
Погода, Новости, загрузка...
Загрузка...

Наталія ПАШКОВСЬКА, завідувач кафедри клінічної імунології, алергології та ендокринології БДМУ
Смачні рецепти

Навіть якщо ви не любите овочі, ця смажена на сковороді брюссельська капуста змінить вашу думку!
Всі рецепти ...