додати в закладки
RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець Вхід через ВКонтакте
Головна Здоров'я Тури з Чернівців Весілля Бізнес каталог Блоги Досьє Досьє - відомі люди Чернівців Афіша Фото Відео

Ваше здоров'я » Публікації

Ожиріння починається в дитинстві

– Ожиріння – патологічне збільшення маси тіла за рахунок надмірного накопичення жирової тканини, – говорить Мар’яна РИЗИНЧУК, асистент кафедри педіатрії та медичної генетики БДМУ. – Це хронічне захворювання, Ожиріння – основна причина виникнення інсулінонезалежного цукрового діабету, артеріальної гіпертензії, атеросклерозу, жовчнокам’яної хвороби та деяких злоякісних новоутворень. Це серйозна загроза здоров’ю.

Факти, які потрібно знати

Факт 1. Ожиріння – велика загроза для дітей
В Європі нині надмірну масу тіла має приблизно 20% дітей, і третина з них страждає від ожиріння. У цих дітей набагато вищий ризик розвитку діабету 2 типу, гіпертензії й порушень сну, а також виникнення проблем психосоціального характеру. У них надзвичайно велика вірогідність залишитися огрядними й у дорослому віці й захворіти важчими захворюваннями, результатом яких буде скорочення тривалості та погіршання якості їхнього життя. Харчові звички й звички щодо фізичної активності формуються в дитинстві та зберігаються на все життя.

Факт 2. У більшості країн ожиріння найпоширеніше серед соціально неблагополучних верств населення
Люди, які перебувають у несприятливих умовах життя, стикаються із цілою низкою обмежень структурного, соціального, організаційного, фінансового характеру тощо, які заважають їм зробити вибір на користь здорового харчування та фізичної активності. Менш забезпечені людей, наприклад, не можуть собі дозволити відвідувати спортивні комплекси.

Факт 3. В останні десятиліття значно змінилися харчові звички й поведінка людей
У середньому жінці для підтримання маси тіла необхідно отримувати на добу 2000 ккал, чоловікові – 2500 ккал. У 1961 році кількість спожитих калорій із розрахунку на одну людину на добу складало 2300 ккал. До 1998 року ця кількість зросла до 2800 ккал, а приблизно до 2015 року може скласти більше 3000 ккал. Нині в Європі споживання цукру зросло до 40-60 кг на рік. Водночас час люди їдять недостатньо фруктів та овочів. Дослідження, здійснене ВООЗ у Європейському регіоні, показало, що щодня фрукти споживають усього 30% хлопчиків і 37% дівчаток віком 13-15 років. Проте оскільки кількість продуктів харчування збільшилася, то в цілому люди їдять більше.

Факт 4. Дві третини дорослих мають недостатню фізичну активність
ВООЗ рекомендує фізичну активність помірної інтенсивності принаймні 30 хвилин на день. Це може бути швидка ходьба, їзда на велосипеді, ігри, робота по господарству, робота в саду або городі, танці або підйом сходами пішки, а також заняття спортом. Дітям необхідно займатися різноманітними фізичними вправами не менше 60 хв на день. Середовище, у якому живуть люди, – дома, у школі, на роботі тощо – часто не дозволяє їм бути фізично активними. Водночас 50% поїздок на автомобілі (маршрутці) здійснюються на відстань менше 5 км – це відстань яку можна проїхати на велосипеді за 15-20 хвилин або пройти швидким кроком за 30-50 хвилин. Регулярна фізична активність помірної інтенсивності може продовжити життя на 3-5 років.

Перевірте себе!
Найпростіший метод визначити, чи немає у вас ожиріння, – розрахувати індекс маси тіла (ІМТ), що відбиває співвідношення між вагою й зростом (вагу в кілограмах ділять на квадрат зросту в метрах):
- менше 18,5 – дефіцит маси тіла;
- 18,5-24,9 – нормальна маса тіла;
- 25-29,9 – надлишкова маса тіла;
- 30-34,9 – ожиріння I ступеня;
- 35,0-39,9 – ожиріння II ступеня;
- більше або дорівнює 40 – ожиріння III ступеня.
– Доведено, що навіть помірно підвищений ІМТ призводить до розвитку гіперглікемії, артеріальної гіпертензії та небезпечних ускладнень, – говорить Мар’яна Ризинчук. – Обхват талії (ОТ) – також важливий в оцінці абдомінального ожиріння (характеризується особливим відкладенням жирової тканини у верхній частині тулуба в ділянці живота). Багато дослідників вважає, що цей показник відіграє навіть більшу роль у прогнозі серцево-судинних ускладнень і особливо цукрового діабету. Абдомінальне ожиріння відзначають при ОТ більше 102 см для чоловіків і 88 см для жінок.

Яка ж профілактика?
- Регулярно оцінюйте масу тіла, визначайте обхват талії.
- Оцініть характер свого харчування й харчових звичок: чи не загрожують вони вам ожирінням.
- Якщо ваш індекс маси тіла вищий 30, необхідно знижувати масу тіла до 27 і нижче. Це має бути вашою довгостроковою метою. При цьому зниження маси тіла має становити не більше 0,5-1 кг на тиждень. Якщо зміни харчування недостатньо ефективні, варто ввести низькокалорійну дієту.
- Якщо у вас ожиріння або надмірна вага, бажано щотижня або хоча б раз на два тижні повторно вираховувати індекс маси тіла, перевіряти щоденник харчування, збільшувати рухову активність та фізичні навантаження.

Леся ТОКАРЮК
0 792
6-05-2014, 12:00

Теги -
Новини по темі:{related-news}
Новини партнерів:
Погода, Новости, загрузка...
Загрузка...
Чим небезпечний цукровий діабет?
Наталія ПАШКОВСЬКА, завідувач кафедри клінічної імунології, алергології та ендокринології БДМУ
Смачні рецепти