додати в закладки
RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець Вхід через ВКонтакте
Головна Здоров'я Тури з Чернівців Весілля Бізнес каталог Блоги Досьє Досьє - відомі люди Чернівців Афіша Фото Відео

Ваше здоров'я / Публікації

Вагітна і красива – ідеальне поєднання

Як виглядати жіночно і почуватися здоровою та щасливою під час вагітності, радить Інна БИРЧАК, асистент кафедри акушерства, гінекології та перинатології БДМУ, акушер-гінеколог пологового будинку №2.

- Одяг
"Без синтетики і зав’язок"
– Одна з важливих проблем для майбутньої мами – це підбір вдалого гардеробу. Адже вагітній пані хочеться не лише прикрити животик, який невпинно повнішає, але й виглядати жіночно, почуватися зручно і невимушено, – говорить Інна Володимирівна. – Головні вимоги до одягу майбутньої мами – правильний покрій, використання натуральних гігроскопічних тканин, приємні неагресивні кольори. У жодному разі одяг не повинен перетискати грудну клітину та живіт вагітної. У ньому має бути мінімум гумок та зав’язок, синтетичних вставок тощо.
Нижня білизна вагітної – це окрема тема. В ідеалі трусики для вагітних жінок повинні бути спеціального покрою, які б не скочувались із живота, не зміщувались під час ходіння, були еластичними. Проте який би фасон ви не обрали, пам’ятайте: вони повинні бути обов’язково з натуральних тканин, жодної синтетики. Бюстгальтери для вагітних бувають різні, але зупиніть свій вибір на натуральному, якісному предметі гардеробу з застібкою спереду та широкими бретельками. Він повинен бути досить глибокий, щоб не сплющувати груди і не стискати їх посередині. Щодо колготок, то на останніх місяцях вагітності вже не можна носити їх традиційні фасони, оскільки вони або тиснуть на живіт, або спускаються з нього, утворюючи несимпатичні складки на ногах. Тому найправильнішим буде відвідування спеціалізованого магазину для вагітних та покупка "правильних" колготок.
На яку б пору року не припало ваше цікаве становище, пам’ятайте – взуття повинно бути шкіряним, на низьких підборах з нековзаючою підошвою. Зручне та легке взуття – запорука уникнення болю в попереку, болю та судом у ногах та й просто втоми.

- Харчування
"Останнє перекушування – за 2-3 години до сну"
За словами акушера-гінеколога Інни Бирчак, правильне харчування під час вагітності разом із дотриманням режиму праці та відпочинку, дозованим фізичним навантаженням є запорукою збереження здоров’я жінки і нормального розвитку плода.
– Існує помилкова думка, що вагітна жінка повинна значно змінити свій звичайний раціон, включивши в нього особливі, найчастіше дорогі продукти. Проте звичайна повсякденна їжа може бути здоровою і корисною за умови її збалансованості, – пояснює лікар.
Як зауважує Інна Володимирівна, перший триместр вагітності (до 12 тижнів) – дуже відповідальний період, оскільки саме в цей час починається формування всіх органів дитини. Формується плацента, від функції якої багато в чому залежить подальший перебіг вагітності та здоров’я малюка. Дієтологи переконані, що недоцільно різко змінювати модель харчування в ранні терміни вагітності, особливо за відсутності супутньої соматичної патології.
– Згідно рекомендацій провідних фахівців дієтології, у першому триместрі необхідно щодня вживати 80-90 г білку, 70-80 г жирів і 350-500 г вуглеводів, – радить Інна Бирчак. – Енергетична цінність їжі повинна складати приблизно 2500 ккал на добу. Проте при надмірній масі тіла варто відмовитися від калорійних тістечок і жирних молочних продуктів. Рекомендують чотириразовий прийом їжі на день, перший сніданок повинен складати 30% від загальної калорійності денного раціону, другий – 15%, обід – 35%, вечеря – 20%. Білкову їжу краще вживати в першій половині дня, а молочну та рослинну – увечері.
У другому триместрі вагітності плацента, яка є посередником між матір’ю та дитиною, вже майже сформована. Тепер малюк буде інтенсивно рости. У зв’язку з цим апетит у мами також зростає. Харчуватися слід у 5-6 прийомів. Зі всієї денної "дози" білків 50-60% повинні бути тваринними (25-30% – це м’ясо, птиця, риба; 20-25% – молочні продукти і 5% – яйця). Із раціону слід виключити тугоплавкі тваринні жири – баранячий жир, яловиче сало, маргарини. За нормами, 30-40% жирів повинні бути рослинними оліями (оливковою, соняшниковою, кукурудзяною). Потребу у вуглеводах краще задовольняти за рахунок багатих на рослинні волокна продуктів: хліб із борошна грубого помелу, неочищених круп (гречки, неочищеного рису, пшона), фруктів, овочів, ягід. Якщо жінка не страждає ендокринними порушеннями (зокрема цукровим діабетом і ожирінням), вона повинна з’їдати не більше 10 чайних ложок цукру на день (тобто 50 г), за вказаних захворювань ця норма істотно зменшується. Із сіллю теж краще не перестаратися: у другій половині вагітності не варто вживати її більше 8 г на день (а при підвищеному артеріальному тиску – не більше 5 г). Майбутній мамі потрібно пити в день 1,5 літра рідини (вода, чай, соки, супи). З урахуванням тієї "води", яка міститься в овочах, фруктах і ягодах, денний об’єм рідини досягає 2-2,5 літрів в добу. На ніч корисно випивати стакан кефіру, а останнє перекушування повинно бути за 2-3 години до сну.
На початку третього триместру потрібно дотримуватися таких самих дієтичних рекомендацій. Проте з моменту виходу в декретну відпустку (приблизно за 2 місяці до пологів) жінка починає харчуватися інакше. Можна сказати, що вона дзьобає, як пташка: часто і помалу. Усе тому, що матка, яка збільшилася, тисне через діафрагму на шлунок. Гормони роблять свою справу, розслаблюючи не тільки м’яз матки, але й інші кільцеві м’язи – зокрема і ті, що знаходяться в стравоході, шлунку і кишках. Наслідок цього – печія і закрепи. Харчування маленькими порціями допомагає уникнути цих проблем. Пережовувати їжу потрібно ретельно, їсти − не поспішаючи, а після закінчення трапези не варто лягати або нахилятися.
Проблеми зі стільцем дозволять вирішити продукти, багаті на клітковину та пектин: хліб із борошна грубого помелу, сухофрукти, вівсяна каша, сирі овочі та фрукти. На ніч доцільно вживати кисломолочні продукти з біфідобактеріями, сприяючи нормалізації флори кишок і профілактиці дисбактеріозу. У останні місяці вагітності жінка рухається менше, а значить, варто зменшити і добову калорійність раціону. Зменшення слід проводити не за рахунок білку (він якраз потрібний), а за рахунок вуглеводів, які легко засвоюються. Страви повинні бути приправлені сіллю по мінімуму (не більше 5 г на день), пиття – всього 700-800 мл рідини на добу. Усі ці обмеження виправдані: нирки не будуть відчувати підвищеного навантаження, а значить, менший ризик виникнення набряків і підвищеного артеріального тиску.
У кожної людини свій особистий обмін речовин з індивідуальною потребою в тих чи інших поживних речовинах. У найбільшій мірі це стосується раціонального харчування вагітної жінки, якій слід пам’ятати, що надійним порадником в цьому питанні є дільничний акушер-гінеколог.

- Фізичні вправи
"Плавання – ідеальне для вагітних"
– Під час вагітності жінки повинні займатися гімнастикою, за умов відсутності протипоказань (гіпертонічна хвороба, цукровий діабет, захворювання щитовидної залози тощо), – радить акушер гінеколог Інна Бирчак. – Комплекс фізичних вправ передбачає зміцнення м’язів тулуба, особливо передньої черевної стінки і тазового дна. Відводячи кілька хвилин спеціальним фізичним вправам, ви відчуєте їхній позитивний вплив на психоемоційний стан.
Заняття повинні бути регулярними: щодня по 15-20 хвилин, адже епізодичні заняття не матимуть бажаного результату. Вправи підбирайте залежно від вашої фізичної підготовки. Навантаження підвищуйте поступово, дотримуючись обережності, і постійно прислухаючись до власних відчуттів: пульс не повинен перевищувати при фізичному навантаженні 120 ударів за хвилину. Для вагітної жінки неприпустимі вправи, пов’язані зі стрибками і різкими рухами. Рекомендую плавні рухи, розраховані на зміцнення дихальних м’язів, м’язів живота і промежини.
Проте не тільки регулярність і тривалість тренувань є запорукою успіху. Важливим є те, щоби фізична підготовка була комплексною. Дихальні вправи сприяють формуванню звички правильного дихання, забезпечують повноцінне насичення крові вагітної киснем, дарують енергію, усувають стрес, балансують емоційний стан. Спеціальна гімнастика (йога, фітнес, пілатес, фітбол ) для вагітних має на меті кілька цілей: зміцнення м’язів живота, повноцінне функціонування м’язів черевного пресу та м’язів тазового дна. Плавання – ідеальний вид спорту для вагітних жінок. Рухи у воді усувають судоми, покращують кровообіг, нормалізують артеріальний тиск. Після занять у воді зменшуються набряки рук і ніг, активізується дренаж лімфи. Крім того, гімнастика у воді й плавання загартовують. Підвищується імунітет й опірність організму до застудних захворювань, а позитивні емоції сприяють зменшенню нервового навантаження й розслабленню.

Леся ТОКАРЮК
0 4 969
9-04-2014, 12:00

Теги -
Новини по темі:{related-news}
Новини партнерів:
Погода, Новости, загрузка...
Загрузка...

Наталія ПАШКОВСЬКА, завідувач кафедри клінічної імунології, алергології та ендокринології БДМУ
Смачні рецепти

В Україні розпочався Різдвяний піст, під час якого не можна вживати м'ясо, молочні продукти та яйця
Всі рецепти ...