додати в закладки
RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець Вхід через ВКонтакте
Головна Здоров'я Тури з Чернівців Весілля Бізнес каталог Блоги Досьє Досьє - відомі люди Чернівців Афіша Фото Відео

Ваше здоров'я » Публікації

На туберкульоз хворіють і бідні, і багаті

– У Чернівецькій області найвищі показники захворюваності на туберкульоз 2013 року зареєстровані у Вижницькому, Глибоцькому, Сокирянському та Кіцманському районах, а смертності – у Вижницькому, Путильському, Сторожинецькому районах, – говорить Наталія ЗАХАРЮК, головний спеціаліст відділу епідеміологічного нагляду та санітарної охорони території управління організації державного санітарно-епідеміологічного нагляду Головного управління Держсанепідслужби у Чернівецькій області. – Туберкульоз – одне з найдавніших інфекційних захворювань, яке може вражати майже всі органи і системи організму. Але найчастіше – органи дихання. Розрізняють заразну форму туберкульозу легенів "відкриту" і незаразну – "закриту". Епідемічна небезпека туберкульозу зумовлена насамперед кількістю хворих на відкриту форму туберкульозу. Вони несуть найбільшу загрозу для оточуючих.
Передається при кашлі і розмові
Джерело зараження – хворі люди або домашні тварини. Основне джерело зараження – хвора людина, яка виділяє туберкульозну паличку. Найчастіше туберкульоз поширюється повітряно-крапельним шляхом. При кашлі, чханні, розмові хворого на відкриту форму туберкульозу в повітря, на предмети побуту потрапляють дрібні крапельки мокротиння й слини. Мікроби після висихання мокротиння довго залишаються життєздатними, особливо в слабо освітлених місцях, навіть у сухому мокротинні і на різних предметах вони зберігають свої патогенні властивості до шести-восьми місяців. Це зумовлює можливість контактно-побутової передачі збудника. На поверхні грунту туберкульозна паличка залишається активною до року.
На туберкульоз хворіють люди різного віку і статі. Паличка Коха не розрізняє соціального статусу і з однаковою ефективністю може уражати як бідні, так і багаті верстви населення.
– Проникаючи і розповсюджуючись в організмі людини, мікобактерії туберкульозу не обов'язково викликають захворювання, – пояснює Наталія Захарюк. – Під дією захисних сил організму багато з них гине, проте деякі можуть зберегти життєздатність і роками перебувати в організмі, до певного часу не завдаючи йому шкоди. Несприятливі чинники, такі як неповноцінне харчування, погані житлові умови, стреси, недосипання, зниження опірності організму внаслідок перенесених інших хвороб, низька санітарна культура населення збільшують ризик зараження. Дуже схильні до захворювання на туберкульоз ті, хто зловживає алкоголем і тютюнопалінням. Все це знижує імунітет організму, і зустріч з паличкою Коха може бути трагедією.
Що ж робити, щоб уникнути цієї небезпечної хвороби?
Для дітей – профілактичні щеплення
– Із метою раннього виявлення туберкульозу дорослому населенню необхідно проходити профілактичне флюорографічне обстеження органів грудної клітки один раз на два роки, працівникам декретованих професій, особам із груп ризику (хворим на цукровий діабет, виразкову хворобу, з хронічними захворюваннями легенів, імунодефіцитними станами, мігрантам, особам без певного місця проживання, хворим на алкоголізм та іншим) – раз на рік, – говорить пані Наталія. – Для дітей основний метод виявлення туберкульозу – проведення щорічної туберкулінодіагностики (проби Манту).
Найдієвіший метод специфічної профілактики туберкульозу у дитячому віці – профілактичні щеплення. Перше щеплення (вакцинація) проводиться в пологовому будинку здоровим доношеним новонародженим дітям на 3-5 день життя. Наступному щепленню (ревакцинації) підлягають здорові діти з негативною пробою Манту в 7-річному віці.
Ця хвороба може мати серйозні наслідки – стати причиною смерті людини. Варто пам’ятати, що вчасно виявлений туберкульоз краще піддається лікуванню. Боротьба з туберкульозом буде успішною тільки тоді, коли ми всі разом будемо дотримуватися правил боротьби з підступною хворобою.

Основні симптоми: кашель, частіше сухий, що продовжується більше 2-3 тижнів, кровохаркання (наявність крові у мокротинні, що виділяється при кашлі), підвищення температури без очевидних причин більше 5-7 днів, задуха, раптове схуднення, погіршення або відсутність апетиту, постійна слабкість, підвищена втомлюваність та пітливість, особливо вночі.
Ознаки початкових форм туберкульозу можуть бути дуже невиразні, тому за наявності одного або кількох із цих симптомів необхідно якомога швидше звернутись до лікаря та не займатися самолікуванням!

Статистика
Щороку по медичну допомогу з приводу туберкульозу звертається приблизно 400 буковинців. За 2013 рік захворюваність на активний туберкульоз органів дихання порівняно з 2012 роком знизилася на 7%. Питома вага хворих, які несуть найбільшу загрозу для оточуючих (виділяють мікобактерії туберкульозу) становить більше 50% від вперше виявлених хворих на туберкульоз. Внаслідок невчасного профілактичного флюорографічного обстеження та звернення по медичну допомогу при появі ознак захворювання 61% хворих виявлено з занедбаними деструктивними формами туберкульозу. Викликає занепокоєння зростання смертності від туберкульозу серед буковинців на 8% порівняно з 2012 роком.
Високий ризик захворіти мають діти, бо їхня імунна система ще не сформувалася. Так в області 2013 року на туберкульоз легень захворіло 10 дітей до 17 років, 2012 – 15 дітей.

Леся ТОКАРЮК

0 1093
24-03-2014, 12:00

Теги -
Новини по темі:{related-news}
Новини партнерів:
Погода, Новости, загрузка...
Загрузка...
Чим небезпечний цукровий діабет?
Наталія ПАШКОВСЬКА, завідувач кафедри клінічної імунології, алергології та ендокринології БДМУ
Смачні рецепти