додати в закладки
RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець Вхід через ВКонтакте
Головна Здоров'я Тури з Чернівців Весілля Бізнес каталог Блоги Досьє Досьє - відомі люди Чернівців Афіша Фото Відео

Ваше здоров'я / Публікації

Цигарки «руйнують» серце і легені

У диму – понад 4 тис. хімічних речовин
Дим цигарок містить смоли, до складу яких входить понад 4 тис. хімічних речовин. Відомо, що 43 із них викликають онкозахворювання. Серед них: ціанід, бензол, метиловий спирт, ацетилен (його використовують для зварювання металу). У цигарковому димі також містяться оксиди азоту і вуглецю – отруйні гази. Головний елемент цього диму – нікотин, речовина, яка викликає у людини сильну наркотичну залежність.

Наш консультант
Ганна СТУПНИЦЬКА, доцент кафедри внутрішньої медицини БДМУ.

Дві-три краплі нікотину – смертельні
– Нікотин – одна з найнебезпечніших отрут рослинного походження, – пояснює Ганна Ступницька, доцент кафедри внутрішньої медицини. – Птахи (горобці, голуби) гинуть, якщо до їхнього дзьоба лише піднести скляну паличку, змочену нікотином. Кролик гине від 1/4 краплі нікотину, собака – від 1/2 краплі. Для людини смертельна доза нікотину складає від 50 до 100 міліграм, або дві-три краплі. Саме така доза надходить щодня в кров після викурювання 20-25 сигарет (в одній цигарці міститься приблизно 6-8 міліграм нікотину, з яких 3-4 міліграм потрапляє в кров).
Проникаючи з димом у дихальні шляхи й легені, він швидко всмоктується через слизові оболонки. Відомості про те, що крапля чистого нікотину здатна вбити коня, не є перебільшенням.
Курець втрачає 22 роки життя
За постійного куріння стійкість до нікотину в людини поступово підвищується, що зумовлює потребу збільшувати щоденну дозу сигарет. У випадку припинення надходження в організм нікотину в курця розвиваються явища абстиненції, тобто тяжкі фізичні й психічні розлади, які усуваються або полегшуються після прийому чергової дози нікотину.
За словами Ганни Ярославівни внаслідок хронічної тютюнової інтоксикації у курця скорочується тривалість життя.
– Курець у середньому втрачає 15-22 роки життя, – говорить лікар. – Приблизно 25% курців помирають від раку, серцево-судинних захворювань чи інсульту. На 20% збільшується ризик виникнення раку у жінок, які палять, приймаючи одночасно протизаплідні препарати. Вагітні жінки, які палять, на 20% підвищують загрозу викидня і наражають своє дитя на ризик мати захворювання нервової системи. Куріння також може призвести до ускладнень під час вагітності та пологів, у тому числі позаматкової вагітності, кровотечі під час вагітності, передчасного відділення плаценти і передчасного розриву оболонки.
Вдихання диму ("пасивне куріння") може впливати на здоров’я людей, які не курять. Наприклад, воно може посилити дихальні симптоми і провокувати напади астми. У довгостроковій перспективі воно підвищує ризик раку легенів, захворювань дихальних шляхів (особливо астми), хвороб серця і інсульту. У всьому світі щорічно відбувається 430 000 випадків смерті внаслідок дії вторинного тютюнового диму. 64% цих випадків трапляється серед жінок. У деяких країнах загроза дії на жінок вторинного тютюнового диму перевищує загрозу того, що вони почнуть вживати тютюн. Пасивне куріння під час вагітності може знизити розвиток плоду і збільшити ризик передчасних пологів.
Діти народжуються з меншою вагою
– Значні ризики для здоров’я дітей, – пояснює Ганна Ступницька. – Народжені у жінок, які палять, в середньому мають на 200-250 г меншу вагу, ніж немовлята, які народилися у матерів, які не курять. Чим більше цигарок викурює жінка, тим більша ймовірність зниження ваги дитини при народженні. Це може збільшити ризик смерті і захворювань в дитинстві: куріння під час вагітності збільшує смертність приблизно на 40%, і понад чверть ризиків раптової смерті у дитинстві пов’язані з курінням. У родині, де хтось палить, на 20% зростає ризик захворювання дітей на бронхіальну астму, бронхіт та запалення легень.
Тютюнопаління – перший крок до алкоголю або наркотиків для тих, хто має будь-які психічні або поведінкові розлади внаслідок вживання психоактивних речовин. В умовах реального юнацького середовища, найвищу спроможність викликати залежність мають не наркотики або алкоголь, а тютюн, який, до того ж, є потужним каталізатором формування залежності від інших об’єктів зловживання (у тому числі, і наркотиків). Встановлено, що для отримання максимальної ефективності заходів щодо попередження розповсюдження наркохвороб, їх треба спрямовувати на протидію найбільш поширеним видам залежності: тютюнопалінню, алкоголізму, та азартним іграм.
Зазвичай, людина, яка не позбавлена волі і вирішила остаточно розлучитися з курінням, здатна упоратися з цим завданням самостійно, без звернення до лікарів.
М’ятний льодяник – замість цигарки
Існують два способи відмови від куріння. Перший полягає в раптовому, одномоментному припиненні куріння. У таких випадках краще використовувати для цього період, не пов’язаний з підвищеним нервовим напруженням: дні відпочинку, подорожей, перебування в лікувальних закладах. Тяжко переносяться лише перші дві-три доби. Потім явища абстиненції проходять, повертається гарне самопочуття, підвищується настрій, людина відчуває приплив сил і бадьорості.
Інший спосіб полягає в поступовому відвиканні від тютюну, у послідовному зниженні денної дози цігарок, що викурюються. Це допомагає уникнути абстиненції і пов’язаних із нею неприємних відчуттів.
Багато різних методик розроблено з метою допомогти людям кинути курити, і більшість із них мають елемент успіху. Найкраще комбіноване використання всіх можливих видів лікування, здатних зробити позитивний ефект. Визначивши, як відбулося звикання: психологічно чи фізично (а можливо, і тим і іншим шляхом), можна вибрати відповідний курс лікування.
Треба зазначити, що тут дуже корисні всілякі відволікання. Крім того, має чимале значення обстановка, в якій знаходиться курець: важливо, щоб у нього не було стимулу закурити, не було приводу зайвий раз хвилюватися й нервувати, щоб інші люди не курили поруч. Деяким курцям цигарку можуть замінити м’ятні льодяники.
Буває й так, що людина, прийнявши рішення кинути курити, не може обійтися без допомоги лікаря. Допомога ця полягає в психотерапевтичному впливі, застосуванні ліків, що полегшують стан під час нікотинової абстиненції, методів нетрадиційної медицини (голковколювання, дихальної гімнастики тощо.

Щоб забути про згубну звичку
- За один-два тижні до повної відмови від куріння, якщо немає протипоказань, поприймайте аскорбінову кислоту (вітамін С) по 200-300 мг на день.
- Визначте день припинення куріння. Назвіть його Днем здоров’я. Бажано, щоб він був у межах двох тижнів від моменту прийняття рішення.
- Попросіть родичів, знайомих, друзів підтримати вас у цьому починанні.
- Було б добре, щоб відвикати від куріння ви розпочали разом з кимось зі своїх друзів – матимите можливість поділитися успіхами або невдачами, одержати вчасну пораду.
- Своїх знайомих попросіть категорично відмовляти вам у проханні закурити.
- Поступово зменшуйте кількість викурених цигарок на одну-три штуки.
- Намагайтеся до кінця не викурювати цигарку, оскільки в її останній частині міститься найбільше шкідливих речовин.
- Зменшуйте кількість затяжок і збільшуйте перерви між ними.
- Під час куріння намагайтеся рідше тримати цигарку в роті.
- Не залишайте в кімнаті недокурки, викидайте їх одразу.
- Щоразу збільшуйте інтервал між курінням. Не робіть глибоких затяжок.
- Урізноманітьте своє харчування овочами, фруктами, молочними продуктами. Щонайменше на два-три тижні виключте зі свого раціону міцний чай, каву, гострі й солоні продукти. Вживайте більше рослинної їжі, соків, мінеральної води та не переїдайте. Це допоможе легше перенести утримання від куріння.
- Перестаньте купувати цигарки, а щоразу просіть їх у когось із перехожих. Поступово відчуватимете від цього ніяковість та й людям це швидко набридне.
- На пропозицію знайомих закурити відмовляйте.
- Більше часу проводьте на свіжому повітрі.
- Займіться фізкультурою, вступіть до спортивної секції тощо. Це допоможе відвернути увагу від шкідливої звички.
- За бажання закурити займіться справою. Це може бути як хатня робота, так і фізичні вправи. Якщо немає протипоказань, займіться легким бігом, плаванням тощо.
- За бажання закурити, замініть цигарку жувальною гумкою, а не цукерками, сухарями.
- Кидайте курити раз і назавжди, не торкайтеся до цигарок навіть з метою "експерименту".
- Дуже важливе дотримання спеціальної програми фізичних вправ для контролю дихання й збільшення споживання кисню. Куріння скорочує об’єм легенів і споживання організмом кисню, збільшення якого покращує самопочуття людини. Такі методики, як цигун, тань цзи, йога й основні вправи аеробіки, є найбільш корисними. Масаж, особливо мануальний дренаж лімфи і шиатсу, сприяє виведенню нікотину з тканин, що, у свою чергу, допомагає відновити роботу організму.
- Переваги відмови від куріння для здоров’я всіх курців бувають негайними і віддаленими. Впродовж 20 хвилин у вас зменшується частота серцевих скорочень і знижується кров’яний тиск. Впродовж 12 годин вміст чадного газу у вашій крові знижується до нормального рівня. Впродовж 2-12 тижнів у вас покращується кровообіг і функція легенів. Впродовж 1-9 місяців зменшуються кашель і задуха. Впродовж одного року ризик розвитку у вас ішемічної хвороби серця зменшується удвічі, порівняно з таким ризиком у курця. Через 5-15 років після відмови від куріння ризик інсульту знижується до рівня ризику у людини, яка не палить. Через 10 років ризик розвитку у вас раку легенів знижується удвічі. Знижується також ризик розвитку раку порожнини рота, горла, стравоходу, сечового міхура, шийки матки і підшлункової залози. Через 15 років ризик розвитку ішемічної хвороби серця знижується до рівня ризику у людини, яка не палить.
- Люди будь-якого віку, у яких вже розвинулися проблеми зі здоров’ям, пов’язані з курінням, все ще можуть отримати переваги, якщо відмовляться від куріння. Припинення куріння приблизно в 30 років призводить до зростання очікуваної тривалості життя приблизно на 10 років, приблизно в 40 років – на дев’ять років, приблизно в 50 років – на шість, приблизно в 60 – на три.
- Після розвитку хвороби, яка загрожує життю, негайна користь спостерігається у людей, які відмовилися від куріння після інфаркту (ймовірність розвитку наступного інфаркту зменшується на 50%).
- Відмова від куріння знижує надлишковий ризик розвитку багатьох хвороб, пов’язаних з впливом вторинного тютюнового диму на дітей, (зокрема бронхіальної астми та інфекцій вуха), а також ймовірність імпотенції, проблем із настанням вагітності, передчасних пологів, народження дітей із низькою масою тіла і викиднів.

Сумна "тютюнова" статистика України
В Україні щодня курить 45% дорослих чоловіків і 9% дорослих жінок. Серед молоді палить 45% юнаків і 35% дівчат.
68% курців заявили, що зацікавлені у відмові від паління, а серед тих, хто будь-коли курив щодня, 26% вже є колишніми курцями.
Понад 90% населення України підтримує заборону паління на всіх робочих місцях.
Підтримка повної заборони реклами тютюну серед населення — 70%.
Всього в країні нараховується 9 млн активних курців, що складає третину всього працездатного населення України.
Україна посідає 17 місце в списку країн-лідерів за кількістю курців;
Щорічно до числа курців долучаються не менш 100 000 українців.
Кожен четвертий підліток в Україні викурює першу цигарку у 10-річному віці.
Україна – друга країна у світі (після Чилі), де у 13-15-річному віці курять більше 30% юнаків і дівчат.
Україна посідає друге місце за кількістю викурених цигарок на одного громадянина. На кожного українця припадає понад 2500 цигарок – майже 7 щодня.
За офіційною статистикою в Україні щороку від хвороб, пов’язаних із курінням помирає 120 тисяч осіб.

Цифри
Понад 5 млн людей у світі помирає щороку від паління.
До 8 млн смертей ця цифра зросте до 2030.

Які недуги викликають цигарки?
Основними причинами смертей, пов’язаних із тютюнокурінням, є:
- серцево-судинні (47%);
- захворювання органів дихання (19%);
- рак легень (16%);
- інші види раку (9%);
- інші причини (9%).
Приблизно 70%, пов’язаних із тютюном, смертей сталися з людьми віком від 35 до 69 років, а це означає, що кожен померлий у цій віковій групі втратив у середньому 19 років життя!

Леся Токарюк
0 2 619
17-03-2014, 12:00

Теги -
Новини по темі:{related-news}
Новини партнерів:
Погода, Новости, загрузка...
Загрузка...

Наталія ПАШКОВСЬКА, завідувач кафедри клінічної імунології, алергології та ендокринології БДМУ
Смачні рецепти

В Україні розпочався Різдвяний піст, під час якого не можна вживати м'ясо, молочні продукти та яйця
Всі рецепти ...