додати в закладки
RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець Вхід через ВКонтакте
Головна Здоров'я Тури з Чернівців Весілля Бізнес каталог Блоги Досьє Досьє - відомі люди Чернівців Афіша Фото Відео

Ваше здоров'я / Публікації

Банани і сонячне світло – для щастя

Покиньте палити і вживайте фолієву кислоту
Вчені визначили основні правила, яких повинна дотримуватися кожна жінка, щоб почуватися здоровою та щасливою.
- Використовуйте контрацептиви
Багато гінекологів сходяться на думці, що оральна контрацепція, тобто пігулки, – найкращий спосіб захисту від небажаної вагітності. А нещодавно учені дослідили, що приймання цих засобів ще й зміцнює жіноче здоров’я. А саме зменшує ризик захворювання на рак яєчників на 20%, причому аж на 30 (!) років після курсу приймання.
- Не пийте кока-колу…
П’єте лише дієтичну колу? Дослідження довели, що майже всі ці напої містять такий підсилювач смаку, як фосфорна кислота (на етикетці позначено як Е338). Цей елемент здатний вимивати кальцій, зменшуючи кісткову масу.
- ...і алкоголь
Деякі наркологи стверджують, що в малих дозах алкоголь навіть корисний. Проте онкологи з ними не погоджуються. Останні дослідження показали, що навіть крапля спирту збільшує ризик виникнення раку будь-якого типу. А червоне вино, розхвалене дієтологами, сприяє розвитку раку молочної залози.
- Не забувайте про фолієву кислоту
Фолієва кислота – у списку шести найнеобхідніших речовин для жінок. Нестачу цього елемента у матері вважають однією з причин вроджених вад у її дітей. До того ж хороший запас кислоти може запобігти віковій дистрофії сітківки ока. А якщо ще й приймати її разом із вітамінами В6 і В12, ризик захворювання знизиться аж на 41%.
- Не худніть
Дослідження показало, що жінки з ІМТ (індекс маси тіла) нижче 18,5 часто мають труднощі із зачаттям і більш схильні до остеопорозу. А середня оптимальна вага для жінки приблизно 30 років і старше становить 63-65 кг (за зросту 165 см). Тобто ідеальний ІМТ – приблизно 24. Обчислити свій ІМТ дуже легко. Розділіть свою вагу в кілограмах на зріст у метрах, піднесений до квадрату. Наприклад: 70 (кг) : 1,7х1,7 (м) = 24,2.
- Не паліть
Згідно останніх медичних новин, жінки, які палять, удвічі частіше хворіють на рак шийки матки.
- Хочете дітей – бувайте на сонці
Найпоширенішою причиною жіночого безпліддя нині вважають полікістоз яєчників та інші стани, які пригнічують овуляцію. Більшість жінок із такими проблемами страждають від нестачі вітаміну D. Курс лікування вітаміном D зменшує ризик розвитку полікістозу на 93-99%. Проте головне джерело цього вітаміну – сонячне світло. Якщо боїтеся раку шкіри, засмагати не обов’язково, просто більше прогулюйтеся і проводьте на сонці хоча б 20 хвилин на добу.
- Їжте банани
За даними міжнародного товариства психічного здоров’я, кожна четверта жінка середнього віку страждає на депресію або будь-який інший розлад. Одна з причин – нестача амінокислоти триптофану, єдине джерело якої – їжа, зокрема: м’ясо індички, сир, сливи і банани.
- Займайтеся із гантелями
За статистикою, приблизно 70% жінок хоча б раз у житті страждали від тривалого болю у спині та поясниці. Вирішити цю проблему можуть регулярні силові тренування, які зміцнюють м’язи корпусу, зокрема звичайне підняття гантель.
- Не нехтуйте інтимом
Регулярний інтимні стосунки здатні омолодити жінку. 200 оргазмів на рік – і ви виглядатимете приблизно на шість років молодшою за свій вік, кажуть американські лікарі. Крім того, секс – природний засіб для підвищення імунітету.

Коментарі фахівців
"Вагітність потрібно планувати"
Олена КРАВЧЕНКО, професор кафедри акушерства, гінекології та перенатології БДМУ:
– Нині основні проблеми підліткової медицини, які призводять до порушення репродуктивного здоров’я жінки, – ранній початок статевого життя, незапланована вагітність та аборти, висока частота запальних захворювань органів малого тазу, ожиріння тощо.
За даними соціологічних опитувань, 3% молодих людей починають статеве життя у 13-14 років, 10% – у 16-17, 56% – у 18-22. При цьому рівень застосування контрацептивів катастрофічно низький і становить 2% у віці 13-14 років, 10% – 16 років, 48% – після 17 років, що неминуче призводить до зростання частоти незапланованої вагітності, абортів і пологів, захворювань на інфекції, які передаються статевим шляхом, запальних захворювань статевих органів, безпліддя, збільшення рівня материнської та малюкової смертності. Зважаючи на це, вже з 13-річного віку необхідно говорити про застосування засобів контрацепції, у тому числі й пероральних гормональних препаратів, які потрібно використовувати не лише з метою запобігання небажаній вагітності, а й вчасній корекції порушень менструального циклу.
25-35 років у більшості жінок асоціюється з вагітністю, народженням дітей і першими роками їхнього життя. Запорука успіху – планування і підготовка до вагітності, профілактика небажаної вагітності, попередження запальних захворювань жіночих статевих органів та гормональних порушень.
Підготовку до вагітності здійснюють за три місяці, починаючи з візиту до гінеколога.
У попередженні небажаної вагітності незамінними є сучасні низькодозовані гормональні контрацептивні препарати. Вони мають унікальні профілактичні та лікувальні ефекти. На їхньому фоні не відбувається дозрівання яйцеклітини. Таким чином створюються умови для відпочинку репродуктивної системи. Для попередження запальних захворювання жіночих статевих органів і гормональних порушень важливими є щорічні профілактичні огляди у гінеколога.
У 35-48 років також не виключені пізня вагітність і пологи, які потребують виваженого ставлення до питань планування вагітності. У цьому віці значно більша вірогідність захворювань, за яких народжувати заборонено, адже збільшується кількість хронічних недуг, є висока ймовірність генетично зумовлених патологій плода.

"Після 50 – мамографія щороку"
Лілія ЮР’ЄВА, доцент кафедри акушерства, гінекології та перенатології БДМУ:
– Із віком з’являється дедалі більше проблем зі здоров’ям жінки. Зростає частота патології органів репродуктивної системи, зокрема розладів менструальної функції, доброякісних та передракових захворювань тіла матки, шийки матки, гіперпластичних процесів ендометрію та нейроендокринних гінекологічних синдромів. Тому щороку варто відвідувати гінеколога, мамолога та ендокринолога.
У цьому віці частіше виникають захворювання молочних залоз, тому у віці 40-45 років показана мамографія один раз на два роки. Після 50 років мамографію здійснюють щороку.
Фізіологічні зміни в організмі жінки, які виникають на тлі змін гормонального фону, зниження функціональної здатності яєчників і гіпофізу зумовлюють початок нового періоду в житті жінки – клімаксу. Середній вік початку клімаксу у жінок – 45-48 років, проте відомі випадки раннього і пізнього початку.
Після 45 років зазвичай починається пременопауза, особливий етап в житті жінки – межа між молодістю і старістю. Зміни в організмі пацієнток зазвичай формуються поступово. Зменшується вироблення жіночих статевих гормонів, що стає причиною порушення регулярності та інтенсивності менструального циклу аж до повного закінчення менструацій.
Менопауза – частина природнього процесу старіння, власне, це припинення менструацій внаслідок згасання функції яєчників. Середній вік настання менопаузи – 51 рік.
Найчастіше вияв низького рівня гормонів яєчників у менопаузі – такі симптоми, як втома, втрата лібідо, безсоння, "приливи" тощо. У 30% жінок ці симптоми можуть бути дуже яскраво виражені. Зниження рівня естрогенів може бути причиною випадіння зубів, хвороби Альцгеймера, сечостатевих розладів і остеопорозу. Більше того, період менопаузи нерідко характеризується виникненням низки сомато-психологічних розладів. Усі вище зазначені симптоми свідчать про ускладнений перебіг клімаксу – навність клімактеричного синдрому.
Лікування клімактеричного синдрому здійснює гінеколог або гінеколог-ендокринолог за участю у разі необхідності психоневролога. Уникнути розладів і порушень, пов’язаних із віковими змінами організму, і надовго зберегти здоров’я і працездатність допоможе вчасна і якісна діагностика.

"Не слід безглуздо вірити забобонам"
Відомо, що "цікаве становище" накладає певний відбиток на поведінку майбутньої матусі. Пояснити, чи варто вірити прикметам, ми попросили Інну БИРЧАК, лікаря-акушера-гінеколога, кандидата медичних наук кафедри акушерства, гінекології та перенатології БДМУ.
– Першість серед забобонів під час вагітності посідає підстригання волосся, – говорить Інна Володимирівна. – Згідно постулату, вагітна жінка не повинна підстригати волосся, тому що дитина народиться слабкою і хворобливою. Насправді це марновірство йде із глибини століть, коли жінки волосся взагалі ніколи не підстригали, крім як під час страшних епідемій – холери, чуми або тифу. Тому жінка із короткою зачіскою асоціювалася зі страшним лихом. Яке вже тут здорове потомство? Вірити чи ні – кожен вирішує самостійно. Однак на мою думку, вагітній жінці не слід безглуздо вірити різноманітним забобонам, а краще виконувати вказівки і рекомендації лікаря-перинатолога.

Розвінчуємо міфи
- Не можна сидіти на порозі. Вважали, що поріг – це межа між будинком і чужиною. Цю прикмету доповнює заборона на переступання колоди, віника тощо. Пояснювали цю обставину можливістю потрапити в немилість домового, який там проживає. Якщо ж мислити критично, то переступаючи перешкоду, можна спіткнутися і впасти, що вкрай небезпечно для життя малюка.
- Не можна їсти червоні ягоди – дитина народиться червоною. Ягоди – сильні алергени, вживання яких у необмежених кількостях може бути причиною діатезу у новонародженого. Звідси і непотрібний рум’янець та висипання на шкірі.
- Не можна сидіти "нога на ногу", оскільки малюк може народитися клишоногим. Гінекологи також не рекомендують таку позу, однак до клишоногості це жодного стосунку не має. У такій позі погіршується кровообіг, що може спровокувати варикозне розширення вен.
- Вагітна не повинна дивитися на потворне, тому що дитина народиться негарною. Нині доведено, що дитина, перебуваючи в утробі матері, здатна відчувати всі її емоції. Тому майбутнім мамам медики дедалі частіше рекомендують тішити себе хорошою музикою (найбільше підійде класична), естетичними картинами і пейзажами, відчувати позитивні емоції. Все це добре відіб’ється на самопочутті малюка. Із цієї ж причини слід відмовитися від перегляду агресивних відеофільмів, читання "неправильної" літератури тощо.
- Не можна їсти потайки. Вважали, що дитина буде полохливою. Часто під час вагітності смакові вподобання жінки змінюються як щодо складу раціону, так і щодо збільшення обсягу. Жінка соромиться цього і ховається із ласим шматочком. Проте таких ситуацій слід уникати, оскільки за неконтрольованого харчування потайки дуже легко набрати зайві кілограми, що, безумовно, негативно відіб’ється на перебігу вагітності, пологів та навіть післяпологового періоду.
- Не можна купувати речі для новонародженого – дитина народиться мертвою. Ця прикмета пов’язана з високою смертністю новонароджених в минулі часи. Нині це марновірство втрачає свою актуальність.
- Не можна чіпати кішок – у дитини буде багато ворогів. Кішки переносять токсоплазмоз. За контакту з твариною вагітна може заразитися сама і через плаценту заразити свого малюка. Токсоплазмоз – захворювання, яке вражає нервову систему. Тому з кішками краще уникати контактів. Якщо у майбутньої мами є пухнастий друг, буде не зайвим обстежити улюбленця у ветеринара на наявність збудника.
- Не можна лаятися – дитина буде злою. Вагітна повинна уникати стресових ситуацій. Роздратування і переляк сприяє підвищенню артеріального тиску, а це негативно відбивається на здоров’ї малюка.
- Не можна говорити про вагітність "завчасно", щоб не наврочити. За статистикою, на ранніх термінах небезпека викидня вища, ніж на пізніших. А це явище в давнину пояснювали втручанням темних сил. І тому говорити вголос про це боялися до тих пір, доки не було видно живіт майбутньої мами.

Леся ТОКАРЮК

0 1 602
10-03-2014, 12:00

Теги -
Новини по темі:{related-news}
Новини партнерів:
Погода, Новости, загрузка...
Загрузка...

Наталія ПАШКОВСЬКА, завідувач кафедри клінічної імунології, алергології та ендокринології БДМУ
Смачні рецепти

В Україні розпочався Різдвяний піст, під час якого не можна вживати м'ясо, молочні продукти та яйця
Всі рецепти ...