додати в закладки
RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець Вхід через ВКонтакте
Головна Здоров'я Тури з Чернівців Весілля Бізнес каталог Блоги Досьє Досьє - відомі люди Чернівців Афіша Фото Відео

Ваше здоров'я » Публікації

Головний біль і втома – від «хворого» приміщення

– Як правило, несприятливі чинники "хворих" приміщень викликають пригнічення імунітету, що супроводжується зростанням алергенних, канцерогенних, загальносоматичних захворювань, – говорить Оксана КУШНІР, старший викладач кафедри гігієни та екології БДМУ. – Часті симптоми в осіб, які тривалий час перебувають у таких приміщеннях, – головний біль, нежить, швидка втомлюваність, тривала загальна слабкість, порушення сну, схильність до ураження верхніх дихальних шляхів, подразнення слизових оболонок.
Закриті приміщення можуть бути небезпечними щодо розвитку онкозахворювань. Наприклад, вплив полютантів, які містяться в повітрі закритих приміщень, залежить від терміну експлуатації будівлі, повітрообміну, кількості людей у приміщенні, якості меблів та насиченості полімерними матеріалами, індивідуальної чутливості. І якщо цей вплив надмірний, то це може призвести навіть до виникнення та розвитку пухлини.
Фундаментальні дослідження в різних областях медицини (фармакологія, токсикологія, клінічна та експериментальна онкологія тощо) свідчать, що у виникненні пухлин важливе значення мають не лише так звані ініціюючі агенти, які викликають перетворення нормальної клітини на пухлинну, але й неканцерогенні хімічні сполуки, які підсилюють канцерогенні властивості. Саме хімічні забруднювачі довкілля (сірчистий ангідрид, оксиди азоту, фенольні сполуки, дихлоретан, хлороформ, нітрат свинцю тощо) можуть підсилювати канцерогенні властивості.
Отож житло, яке не відповідає гігієнічним вимогам, може бути небезпечним для здоров’я. Тому під час ремонту надавайте перевагу екологічно чистим матеріалам із натуральної сировини, меблям із натурального дерева. Після євроремонту та купівлі нових меблів частіше провітрюйте приміщення та протягом місяця не дозволяйте дітям спати в ньому. Позбудьтеся полімерних шпалер, синтетичних килимів та ковдр у спальнях. Щотижня прибирайте приміщення за допомогою пилососа із системою якісних фільтрів, обов’язково здійснюйте вологе прибирання. Прикрасьте кімнату рослинами, які очищують повітря (хлорофітум, герань, спатифілум, антуріум тощо).


Найпоширеніші джерела канцерогенів у побуті

- Радон. Продукт розпаду радію, безбарвний газ без запаху. Один із чинників ризику раку легень. Потрапляє в приміщення нижніх поверхів від земної поверхні, проникаючи через щілини будівельних конструкцій. Встановлено, що концентрації радону в повітрі житлових приміщень перших поверхів будинків, особливо ванних кімнат та кухонь, у вісім разів вищі, ніж в атмосферному. Джерела: стіни будинків із бетону, шлакоблоків і полімербетону, меншою мірою – гаряча вода та природний газ.

- Азбести. Небезпечні лише вільні волокна, які утворюються під час розпилювання, свердління азбестовмісних матеріалів. Вони є чинником ризику мезотеліоми плеври (рідкісна пухлина).
Джерела: вогнетривкі матеріали, азбестовмісні труби, шифер.

- Бутадієн. Може викликати подразнення очей, носа, горла, ураження центральної нервової системи, затуманенню зору, блювання, слабкості, головного болю, зниженню кров’яного тиску й частоти пульсу, втрати свідомості.
Джерела: гумові вироби, синтетичний каучук, кабельна ізоляція.

- Бензол. Викликає загальне нездужання, швидку втомлюваність, головний біль, запаморочення, порушення ритму сну, підвищена нервозність, втрата апетиту, нудота.
Джерела: ДСП, ДВП, ламінат, лінолеум, штучна шкіра, клейонка.

- Вінілхлорид. Може бути причиною інтоксикації організму, а також виникненням злоякісних новоутворень, особливо легенів та печінки.
Джерела: вироби із ПВХ (полівінілхлориду): пластикові вікна, двері, меблі.

- Формальдегід. Малі концентрації в повітрі можуть викликати подразнення слизових оболонок очей, носа, горла, рефлекторні реакції у вигляді чхання та кашлю. За тривалого впливу негативно впливає на дихальні шляхи, очі, шкіру, репродуктивні органи, високі концентрації можуть викликати нудоту й відчуття нестачі повітря.
Джерело: нові меблі із ДСП чи ДВП, фанера, ламiнат, синтетичні килими, текстильні вироби.

- Гліцидол. Проникає через шкіру, дихальні шляхи, травний тракт. Особливо обережними варто бути під час здійснення ремонтів.
Джерело: пластмаси, що містять ПВХ, полімерні фарби.

- Стирол. Мігрує з пінополістиролу як за звичайних умов, так і при підвищеній температурі, нагріванні. При потраплянні в організм через органи дихання окислюється в печінці, накопичується в лімфовузлах.
Джерело: гумовий лінолеум, килимові покриття, меблі, одяг, тютюновий дим, вихлопні гази.

- Пліснява (грибок). Проявляється насамперед там, де для нього сприятливе середовище, тобто підвищена вологість і недостатнє провітрювання. Може бути причиною діатезу в дітей, алергії, яка переходить в астму, мігрені, отиту, бронхіту, нежитю, серцево-судинних порушень і навіть онкологічних захворювань.
Джерело: повітропроводи, вологе приміщення, яке погано провітрюється.

Леся ТОКАРЮК
0 801
28-02-2014, 17:13

Теги -
Новини по темі:{related-news}
Новини партнерів:
Погода, Новости, загрузка...
Загрузка...
Чим небезпечний цукровий діабет?
Наталія ПАШКОВСЬКА, завідувач кафедри клінічної імунології, алергології та ендокринології БДМУ
Смачні рецепти