додати в закладки
RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець Вхід через ВКонтакте
Головна Здоров'я Тури з Чернівців Весілля Бізнес каталог Блоги Досьє Досьє - відомі люди Чернівців Афіша Фото Відео

Ваше здоров'я / Публікації

Від раку шийки матки допоможе вакцина

Вакцинуватися бажано до початку статевого життя

Нині у світі захворювання на рак шийки матки посідає друге місце за поширеністю серед злоякісних новоутворень у жінок. Як уникнути цієї недуги, про необхідність профілактики, труднощі діагностики та можливе лікування ми розмовляємо із фахівцем.

Наш фахівець
Тамара БОДНАР, завідувач кабінету патології шийки матки міського пологового будинку №2

Від раку шийки матки допоможе вакцина

– Захворюваність на рак шийки матки (РШМ) значно помолодшала, – розповідає Тамара Боднар, завідувач кабінету патології шийки матки міського пологового будинку №2. – РШМ – причина смертності молодих жінок (віком 18-29 років). Серед усіх онкозахворювань ця недуга посідає друге місце після лейкемії. РШМ зумовлює більше смертей, ніж туберкульоз, СНІД, материнська смертність разом узяті. Найбільша небезпека полягає в тому, що РШМ не має специфічних симптомів, а відсутність культури щорічного скринінгу (обстеження) призводить до того, що хворобу виявляють на пізніх стадіях.
– Нині вважають, що провідним фактором у розвитку РШМ є вірус папіломи людини (ВПЛ). Наскільки це твердження правильне?
– Звісно, ВПЛ – основна причина раку шийки матки. Хоча будь-які інфекції, якими жінка вражена тривалий час, можуть викликати РШМ. Якщо з бактеріями ми навчилися справлятися – у нас є надійні антибіотики, то проти ВПЛ специфічних ліків не існує. Вірус дуже підступний тому, що постійно мутує, тобто змінюється, і ми не можемо його контролювати. ВПЛ – це захворювання, яке зустрічається часто, цим вірусом уражені 80% населення, до того ж різновидів його існує дуже багато.
– Які сучасні методи діагностики РШМ? Які з них найбільш точні та інформативні?
– Нині найбільш точними є такі обстеження: цитологічне (мазок із шийки матки на патологічні клітини), рідинна цитологія та ВПЛ-тестування. Саме їх використовують у скринінгових програмах. Але ми обов’язково використовуємо спеціальні методи: кольпоскопія, прицільна біопсія та ендоцервікальний кюретаж.
– Тамаро Миколаївно, достатньо лише одного скринінгу? І чи є нині доступний та простий спосіб скринінгу РШМ?
– Скринінг – це сучасний підхід до виявлення онко- та інших захворювань. Це, по суті, раннє виявлення різних передракових станів та безпосередньо РШМ, вчасне їхнє лікування. Простим та недорогим методом обстеження є цитологічне – його може бути достатньо. Але якщо в аналізах виявлені зміни, жінку потрібно обстежити більш ретельно (зробити ВПЛ-тестування). Якщо вірус є в організмі жінки, то ми не можемо сказати, до яких наслідків він призвів без більш глибокого дообстеження. Доступною і простою, без мінімального втручання є також кольпоскопія.
Однак в Україні, на жаль, немає державних програм скринінгу, тому ми можемо розраховувати лише на особисту відповідальність кожної жінки за власне здоров’я.
– Ви говорили про те, що РШМ помолодшав. З чим це пов’язано?
– По-перше, це пов’язано з недотриманням культури статевого життя. По-друге, з’явилася більша кількість інфікованих людей. Молоді люди забувають про використання таких простих засобів, як презервативи під час статевих контактів. А оскільки у нашому суспільстві немає культури профілактичних оглядів, молоді дівчата приходять із важкими ураженнями шийки матки і навіть із РШМ. Йдеться про молодий вік – 22-23 роки!
– Що ви думаєте про вакцинацію від ВПЛ? Кому її варто робити і коли?
– В інструкції зазначено, що вакцинуватися краще до першого контакту з вірусом, тобто до початку статевого життя. Однак дівчина, яка вже живе статевим життям, або жінка, яка уже народжувала, також можуть вакцинуватися. Я дотримуюся думки своїх колег гінекологів та онкогінекологів, що вакцинація як профілактика має сенс, адже ми ніяк не можемо вплинути на вірус. А якщо жінка захворіла, то ВПЛ викликає в її організмі патологічні зміни, і з цією проблемою впоратися буде важко. До того ж варто пам’ятати, що одноразове введення вакцини не дає пожиттєвого імунітету, необхідні курси ревакцинації.
– Які сучасні методи лікування ВПЛ-асоційованих захворювань ви використовуєте у своїй практиці?
– Як я уже зауважувала, немає лікарських засобів, які безпосередньо впливають на ВПЛ. Але наш імунітет, на щастя, може сам з ним впоратися. Перше, що я рекомендую, – це зміцнення імунної системи, і тут всі методи хороші: і здорове харчування (вживати сухофрукти, горіхи, рибу), і режим праці та відпочинку, і культура статевого життя, про яку ми вже говорили.
Але якщо ВПЛ викликав незворотні зміни (на шкірі – бородавки, папіломи, на шийці матки – дисплазія), то, звісно, тут уже потрібні хірургічні методи та противірусні препарати. За потреби про ці методи лікування ви поговорите зі своїм гінекологом.
Усім буковинкам бажаю вчасно обстежуватися і не хворіти.

Леся Токарюк
1 14 575
16-05-2017, 19:17

Новини по темі:{related-news}
Новини партнерів:
Погода, Новости, загрузка...
Загрузка...
Hаписав: Юлія, Коментарів: 0, Новин: 0, 16 травня 2017 09:44
В новині:
А чому лікар не попередив, що ця вакцина призводить до безпліддя? І це не просто мої догадки, а достовірна інформація. От і вір тепер лікарям, робіть дівчатам підліткам цю вакцину, щоб вони ніколи не могли завагітніти.

Чим небезпечний цукровий діабет?
Наталія ПАШКОВСЬКА, завідувач кафедри клінічної імунології, алергології та ендокринології БДМУ
Смачні рецепти
Ароматне полуничне варення: рецепти ласощі на зиму

Домашнє варення дозволить насолодитися смаком ягоди в будь-яку пору року
Всі рецепти ...