29 січня: яке сьогодні свято - все про цей день

Новини України / Життя
1 291
0

29 січня відзначають День пам’яті Героїв Крут та Міжнародний день мобілізації зусиль проти загрози ядерної війни. Ще сьогодні День винаходу бензинового автомобіля і Китайський новий рік. Православна церква - перенесення мощей святого священномученика Ігнатія Богоносця.

Про це пише Інтерфакс-Україна.



День пам’яті Героїв Крут

Відзначається щорічно в день, коли біля селища Крути в 1918 р. відбувся бій між більшовицькою армією та загоном київських студентів і бійців вільного козацтва. В Україні офіційно цю дату почали відзначати після підписання Президентом України Указу "Про вшанування пам’яті Героїв Крут" № 15/2007 від 15.01.2007 р.

Бій між Армією УНР і Червоною гвардією, що відбувся біля залізничної станції Крути, за 130 кілометрів на північний схід від Києва, 18 км на схід від Ніжина, був успішним для оборонців української державності — наказ командування було виконано, стрімкий наступ ворога наші зупинили, а здійснюючи організований відступ, зруйнували за собою колії й мости.

Московські нападники втратили боєздатність на чотири дні. Агресор мусив підтягнути нові сили, відремонтувати підірвані й поруйновані мости та залізничні колії, і лише після цього продовжувати свій наступ на Київ, але вже не залізницею, а на реквізованих селянських возах, запряжених кіньми, по розмоклій дорозі. Ця затримка дала змогу українській делегації укласти Берестейський мир, який врятував молоду українську державність.

Міжнародний день мобілізації зусиль проти загрози ядерної війни

Відзначається з 1985 р., коли було підписано "Делійську декларацію" (Декларація про принципи вільного від ядерної зброї та ненасильницького миру).

Головною метою події є проведення запобіжних заходів, які спрямовані на попередження загрози ядерної війни. В цей день лунають заклики, пов'язані з припиненням ядерного озброєння.

День винаходу бензинового автомобіля

У 1886 році 29 січня був створений перший бензиновий автомобіль у світі. Саме ця дата вважається Днем винаходу автомобіля на бензині. Цього дня Карл Бенц з Німеччини оформив патент на свою розробку.

Китайський новий рік

Китайський Новий рік у 2025 році святкують 29 січня. Він триватиме до 16 лютого 2026 року.

Символ року - Зелена Дерев’яна Змія, яка уособлює гнучкість, інтуїцію та здатність до адаптації.

Цього дня народилися:

370 років від початку (29.01–01.02.1655) Охматівської (Дрижипільської) битви;

220 років від дня відкриття (1805) Харківського національного медичного університету (на той час – Медичний факультет Харківського Імператорського університету);

220 років від дня відкриття (1805) Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна (на той час – Імператорський Харківський університет);

120 років від дня народження Івана Андрійовича Гарайди (1905–1944), українського вченого, історика, мовознавця, бібліографа, редактора, видавця, педагога, культурного та освітнього діяча Закарпаття.

Ще цього дня:

1907 — Лі де Форест запатентував аудіон, або тріод — перший практичний електронний підсилювач;

1921 — На конференції в Парижі країни — переможці в 1-й Світовій війні визначили суму воєнних репарацій для Німеччини — 226 мільярдів золотом мали бути виплачені протягом 42-х років;

1927 — У Лондоні відкрили "Park Lane Hotel" — перший готель, у кожному номері якого була ванна кімната;

1929 — У Нашвіллі (Теннессі, США) організована перша у світі школа тренування собак-поводирів;

1978 — Швеція першою у світі офіційно заборонила використання аерозольних балончиків через їх руйнівний вплив на озоновий шар Землі;

1996 — Президент Франції Жак Ширак оголосив про цілковите припинення його країною ядерних випробувань;

2002 — Президент США Джордж Вокер Буш назвав Ірак, Іран та Північну Корею "Віссю зла".

Церковне свято:

Священномученика Ігнатія Богоносця за наказом імператора Траяна кинули на розтерзання звірам в Римі 107 року. Після його смерті християни зібрали кістки святого і довгий час зберігали їх у Римі. 108 року мощі були перенесені до передмістя Антіохії. Останнє перенесення трапилося 438 року. Тоді мощі перенесли до самого міста Антіохія.

Коли Антіохія була захоплена персами, мощі повернули до Рима і залишили в храмі, який був побудований на честь священномученика папи Климента (540 рік).

Священномученик Ігнатій Богоносець вів аскетичне життя. Саме він створив антифонний спів, коли під час богослужіння хор співає по черзі. Також залишив після себе сім архипастирських послань, які наставляли в любові до Бога, вірі і добрих справах.

Іменини: Дмитро, Іван, Костянтин, Роман;

Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.

0 коментарів

Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:

Новини Дня

20:17
За несплачені штрафи від ТЦК з початку року відкрили близько 10 тисяч проваджень
20:00
Маєте багато брухту? «ВТОРЧЕРМЕТ» у м. Чернівці знає, що робити із непотрібними вам металами!*
19:57
Як отримати підтримку та послуги для людей з інвалідністю в Україні
19:35
Медики розповіли, як швидко позбутися гикавки
19:19
День Державного Гімну України: історія та значення
18:57
Держава компенсує витрати за розміщення ВПО у Чернівецькій області
18:39
В Україні середня зарплата для обчислення пенсій у січні зросла до 18 660 гривень
18:20
Глобальний збій: соцмережа Ілона Маска X вийшла з ладу вдруге за день
17:58
Який продукт варто їсти на весні: дієтолог дала відповідь
17:40
Підпалюють суху траву: на Буковині за минулий тиждень горіли сотні гектарів
17:20
Чернівчани здобули золото відкритого чемпіонату Болгарії з танців
17:00
В Україні оформити дозвіл на зброю можна через застосунок "Дія"
16:55
Запчастини для телефонів: як обрати якісні комплектуючі*
реклама
16:40
Директор Львівської опери, колишній актор театру в Чернівцях, віддав Шевченківську премію на дрони для ЗСУ
16:39
На Буковині зустрінуть відважного захисника Геннадія Бордачова
16:20
У Чернівцях відбувся чемпіонат міста зі швидких шахів - фото
16:18
Залишилось кілька місяців: український держбанк змінив термін дії своїх карток
16:03
Відсвяткували 8 березня: на Буковині затримали рекордну кількість п'яних за кермом
16:00
На Буковині судитимуть підприємця, який не сплатив мита за мотоцикли з Китаю
15:40
ДТП на Буковині: п'яний водій автівки врізався в мотоцикліста
15:20
Зупиняли пострілами: на Буковині прикордонники затримали групу чоловіків, які хотіли потрапити до Молдови
15:00
Відкрити для себе Україну в Антарктиці: у Чернівцях відбудеться унікальна виставка
14:39
Карантинних обмежень немає: у Чернівцях всі школи вийшли на навчання
14:36
Вижницька міська лікарня: Інноваційна реабілітація та висококваліфікована медична допомога з брендом Vizion*
реклама
14:20
Палять траву: на Буковині через масові пожежі від світла відключали тисячі споживачів
Більше Новин

Колонка

Читають Коментують

Свіжий номер

Афіша

політика, влада

економіка

здоров'я

культура

спорт

Каталог фірм