Оприлюднили рішення Коституційного Суду щодо скасування статті про незаконне збагачення

новини / Новини України
1 188
0
Оприлюднили рішення Коституційного Суду щодо скасування статті про незаконне збагачення

На сайті Конституційного суду опублікували рішення КСУ щодо скасування статті 368-2 Кримінального кодексу, яка передбачає покарання для чиновників за незаконне збагачення.

Згідно з поширеним повідомленням, КС "визнав статтю такою, що не відповідає Конституції України (є неконституційною)".



Згідно з рішенням КС, за приписами статей 62, 63 Конституції України законодавче формулювання складу такого злочину, як незаконне збагачення, не може:

- покладати на особу обов’язок доводити законність набуття нею активів, тобто доводити свою невинуватість;

- надавати стороні обвинувачення право вимагати від особи доказати законність набуття нею активів;

- притягувати особу до кримінальної відповідальності лише на підставі відсутності доказів законності набуття нею активів.

"Конституційний Суд вважає, що дотримання вимоги ясності і недвозначності норм, які встановлюють кримінальну відповідальність, є особливо важливим з огляду на специфіку кримінального закону та наслідки притягнення до кримінальної відповідальності, адже притягнення до такого виду юридичної відповідальності пов’язане з можливими істотними обмеженнями прав і свобод людини", - йдеться у повідомленні.

Стаття 3682 Кодексу передбачає позбавлення волі на певний строк. До підозрюваних за цією статтею осіб можуть застосувати запобіжні заходи у вигляді домашнього арешту та тримання під вартою.

"Конституційний Суд дійшов висновку, що стаття 368-2 Кодексу не відповідає вимогам чіткості, точності й однозначності, а тому суперечить юридичній визначеності як складовій принципу верховенства права, закріпленого у статті 8 Конституції України", – йдеться у рішенні Суду.

У Рішенні Конституційний Суд зазначає, що стаття 368-2 Кодексу не узгоджується з конституційним принципом презумпції невинуватості (частини перша, друга, третя статті 62 Конституції України) та з конституційним приписом щодо неприпустимості притягнення особи до відповідальності за відмову давати показання або пояснення щодо себе, членів сім’ї чи близьких родичів (право особи не давати показання або пояснення щодо себе, членів сім’ї чи близьких родичів) (частина перша статті 63 Конституції України).

У КС стверджують, що положення статті 368-2 Кодексу сформульовані так, що сумніви стосовно законності підстав набуття особою у власність активів у значному розмірі "можуть тлумачитися не на користь цієї особи та можуть розглядатися як підтвердження її незаконного збагачення, хоча відповідно до частини третьої статті 62 Конституції України "усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь".

У Рішенні Суду зазначається, що суттєвим недоліком законодавчого визначення незаконного збагачення як злочину є те, що в його основу покладено непідтвердження доказами законності набуття активів.

"Така вразлива законодавча конструкція статті 368-2 Кодексу уможливлює притягнення до кримінальної відповідальності за незаконне збагачення особи, яка на законних підставах набула активи у власність, але не має підтвердження законності підстав такого набуття", - дійшли висновку судді КС.

Стаття 368-2 Кодексу, визнана неконституційною, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Рішення Конституційного Суду України є обов’язковим, остаточним та таким, що не може бути оскаржено.
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.

0 коментарів

Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:
У Чернівцях серед репатрійованих тіл загиблих виявили тіло окупанта
У страшній ДТП у Франції загинула також учителька із Чернівців: що про неї відомо
Неймовірний результат: школяр із Буковини склав НМТ на 200 балів із трьох предметів
ексклюзив
На Буковині затримали лікаря-онколога, який вимагав хабар від матері військового
Знову гірка втрата. Загинув захисник із Буковини Володимир Ігнатюк
Студенти і викладачі, які потрапили в ДТП у Франції, сьогодні повернулися до Чернівців
Повалений паркан замінили, а двері зняли: як виглядає Свято-Духівський собор в центрі Чернівців після конфлікту – фото
ексклюзив
На Буковині попрощаються із відважним захисником Василем Латковським
17 червня, 2025
Конфлікт біля собору в центрі Чернівців: поліція повідомила про кількість потерпілих
Загинув захисник із Буковини Владислав Коломієць
У Чернівцях серед репатрійованих тіл загиблих виявили тіло окупанта
30 967
Хто і коли збудував Свято-Духівський собор у Чернівцях - з історії храму
20 228
Повалений паркан замінили, а двері зняли: як виглядає Свято-Духівський собор в центрі Чернівців після конфлікту – фото
16 073
У страшній ДТП у Франції загинула також учителька із Чернівців: що про неї відомо
13 631
Всесвіт дасть потужний поштовх тільки цим знакам Зодіаку: на кого чекає удача
12 963
Батько впав і кричав від горя: з-під завалів будинку в Києві витягли тіло сина
10 850
Софія Ротару порушила мовчання: відреагувала на обстріл Києва
10 463
Не для сільських доріг: громада на Буковині закликала мешканців не гасати на мотоциклах
8 753
Неймовірний результат: школяр із Буковини склав НМТ на 200 балів із трьох предметів
8 011
На Буковині попрощаються із відважним захисником Василем Латковським
5 853