* Реклама

Складна демографічна ситуація позначилася на ринку праці. Як написали на Meta.ua з посиланням на Державну службу зайнятості, у Києві роботодавці опублікували 75 тисяч пропозицій щодо роботи. А загальна кількість безробітних, які офіційно зареєструвалися у Державній службі зайнятості, становить близько 3 тисяч осіб. Аналогічний стан справ характерний і для інших регіонів країни. Наприклад, Львівська область має 5 тисяч офіційно зареєстрованих претендентів на 24 тисячі вакантних місць.
Які галузі гостро потребують робочої сили
Переважна більшість вакансій розміщена у сфері освіти та промисловості. Якщо орієнтуватися на дані першого кварталу поточного року, то найбільший дефіцит кадрів характерний для таких напрямків:
- Промислові переробні підприємства — 25,4 тисячі вільних місць та 23 тисячі претендентів;
- Освіта — 11 900 / 8 300;
- Водопостачання — 3 500 / 3 000;
- Енергетичний комплекс — 3 300 / 2 900;
- Розваги і спорт — 1 900 / 1 300.
Причини критичної ситуації на ринку праці
Труднощі зумовлені демографічним спадом, який спостерігається у країні протягом останніх кількох років. Молоді люди, посилаючись на відсутність перспектив, переїжджають за кордон. Найчастіше вони віддають перевагу Польщі чи Чехії. А люди, чий вік перевищив позначку 45 років, не становлять особливого інтересу для роботодавців. Водночас в Україні змінюється і система зайнятості: багато компаній відмовляються від повного робочого тижня.
Сьогодні в країні налічується близько 17 млн громадян, які можуть працювати. З них близько 1 млн не має робочого місця. Але Мінекономіки заявляє, що ці дані є неточними, тож лише 12 млн осіб регулярно сплачують внески. Інші, якщо й працюють, то нелегально чи періодично. Надану інформацію складно перевірити, оскільки практично в кожній сім'ї є ті, хто виїхав на заробітки в іншу країну чи зник безвісти.
Важливі деталі
Минулого, 2024 року, в Україні на нову роботу влаштувалося понад 330 тисяч мешканців. Представники Державної служби зайнятості заявляють, що активно працюють над виправленням кадрової кризи разом із великими організаціями. Робота орієнтована не так на точкове вирішення ситуації, як на системний вихід із кризи. Фахівці контролюють та шукають кадри по всій країні, допомагаючи бізнесу ефективно закривати навіть вузькоспеціалізовані вакансії.
Важливо враховувати, що влада створила для безробітних додаткові привілеї. Наприклад, у країні діє низка програм, орієнтованих на зміну професії. Безробітні можуть отримати ваучери на навчання. Вони доступні для громадян старше 40 років, у яких страховий стаж роботи становить щонайменше 15 років.