
Українські сировари пережили найважчий період за останні роки, але з падінням цін на сировину рентабельність виробництва їхньої продукції зросла. Деякі з них тепер навіть пропонують 25% знижки на сири, але торгівельні мережі практично нівелюють дію акцій, не бажаючи поступатися.
Про це повідомили аналітики ІНФАГРО.
Як вони зазначають, якщо з осені молоко-сировина знову подорожчає, сировари матимуть "запас міцності" і зможуть утриматися від підняття цін, а лише зменшать обсяги продажів через акції.
"При цьому мережі поступитися своєю маржинальністю не хочуть і часто закладають близько 25% націнки. Як для такого дорогого товару, це надто багато. В країнах ЄС торговельні націнки мереж значно скромніші", – зазначають експерти ринку.
Вони наводять приклад Угорщини, де держава обмежила максимальну націнку на 30 харчових продуктів у супермаркетах у 10%. До цього переліку потрапили 10 молочних продуктів, зокрема і сир.
Крім того, завдяки ціновим знижкам на вітчизняні сири та зміцненню курсу євро українські виробники дозволили зменшити обсяги імпорту цього товару, що поступово дозволяє їм збільшувати випуск сиру. Втім, показники в першому кварталі 2025 року лишаються скромнішими за торішні.
Водночас в Асоціації виробників молока припускають можливість подальшого падіння цін на сири та решту молочки. Аналітик організації Георгій Кухалейшвілі назвав дві причини для такого сценарію.
"Спалахи ящуру в європейських країнах та відміна пільгового безмитного режиму з боку ЄС для українських експортерів сільгосппродукції створюють передумови до подальшого зниження цін на молоко-сировину в Україні", – каже він.
На цьому тлі протягом останнього місяця знизилася середня закупівельна ціна всіх видів молока-сировини. А саме:
екстра ґатунок – до 16,35 грн/кг (-45 копійок);
вищий ґатунок – до 16,15 грн/кг (-50 копійок);
перший ґатунок – до 15,65 грн/кг (-35 копійок).
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram