RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |
Молодий буковинець » новини » Вступ до вишу, як відстрочка від мобілізації: адвокатка пояснила, чи є обмеження за віком та освітою


Чоловіки в Україні користуються правом на освіту для уникнення мобілізації. За даними Міністерства освіти та науки, цьогоріч кількість контрактників в університетах небувало зросла – на 82%, якщо виокремити лише чоловіків. Студенток і студентів до 20 років, порівнюючи з минулим роком, поменшало. Натомість різко зросла кількість студентів віком 30-50 років.

Сайт ТСН.ua з'ясовував, чи встановлює закон обмеження щодо віку здобувачів освіти, вже наявної вищої освіти, а також країни навчання. Ми також запитали в адвокатки Марини Бекало, чи порушують такі “ухилянти” закон.



Які студенти не підлягають мобілізації

За статтею 23 Закону про мобілізацію, призову на військову службу під час мобілізації не підлягають всі без виключення (незалежно від віку, спеціалізації, вже наявної освіти тощо)

студенти,
аспіранти,
докторанти,
асистенти-стажисти вищих навчальних закладів,
здобувачі професійної (професійно-технічної),
фахової передвищої освіти,
які навчаються за денною або дуальною формами навчання.

Чи є обмеження за віком та освітою

Адвокатка погоджується, що зростання кількості студентів чоловіків в навчальних закладах з великою ймовірністю пов’язане із уникненням від призову під час мобілізації. Але з юридичної точки зору студенти-чоловіки призовного віку нічого не порушують, це один із законних способів отримати відстрочку, каже вона.

“Як ми бачимо, закон не встановлює будь-яких обмежень щодо віку здобувачів освіти, вже наявної вищої освіти, а також країни здобуття освіти. Тобто це може бути як український навчальний заклад, так і іноземний”, – зазначає Марина Бекало ТСН.ua.

Виші не дотримуються правил військового обліку

До того ж, Постанова КМУ №1487, яка затверджує правила військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, передбачає прийняття на навчання в заклади освіти тільки після взяття їх на військовий облік в ТЦК СП.

“А це означає, що чоловік має стати на військовий облік, пройти військово-лікарську комісію, отримати військово-обліковий документ, з усіма витікаючими наслідками. Але цієї умови навчальні заклади не дотримуються, адже юридично вони не відповідають профільному законодавству про освіту”, – каже адвокатка ТСН.ua.

Марина Бекало пояснює, що правила вступу на навчання, згідно з законом про освіту, не передбачають умов дотримання військового обліку вступників на навчання. У внутрішніх правилах навчальних закладах про умови вступу на навчання також не зазначаються такі вимоги.

“І це логічно, адже вони не будуть відповідати профільному законодавству про освіту. Тому навчальні заклади не мають підстав не прийняти вступника на навчання, а також відрахувати здобувача освіти у зв’язку із порушенням ним правил військового обліку”, – зазначає адвокатка.

Студенти-”дистанційники” іноземних вишів

Навіть якщо відпрацювати ці прогалини в законі про освіту, глобально це не зменшить кількість вступників на навчання чоловіків призовного віку. Студенти денної або дуальної форми іноземних навчальних закладів також мають право на відстрочку.

“Іноземні навчальні заклади з радістю приймають наших чоловіків на навчання, на дистанційну денну форму навчання та приймають документи на вступ онлайн. Тому вступити на навчання в іноземні заклади освіти ще простіше, вони не ведуть військовий облік студентів та не зобов’язані дотримуватися українського законодавства. І вартість навчання майже однакова з українськими закладами освіти”, – додає адвокатка.

Водночас виші в Україні не можуть не прийняти вступника на навчання, а також відрахувати його, якщо він порушив правила військового обліку (стати на військовий облік, пройти військово-лікарську комісію, отримати військово-обліковий документ).

Що робити, аби чоловіки не зловживали правом на відстрочку

Для того, щоб чоловіки не зловживали своїми правами на відстрочку, необхідно внести відповідні зміни до ст. 23 Закону про мобілізацію в частині надання відстрочки студентам та аспірантам, вважає Марина Бекало.

Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
Редактор: Аліна Книжник
18-08-2023, 23:54
Коментарів 1 Переглядів 1 416

Теги -
Hаписав: Чернівчани, Коментарів: 0, Новин: 0, 19 серпня 2023 12:05
В новині:
Останні місяці у нас почали себе вважати етнічними румунами навіть там де у 19 столітті хотіли ЗУНР. Кіцмань і Заставна .
Це їх право. Вони дійсно були з нами у Австрії, попри спротив були в Румунії.
Якщо вони цього хочуть, їх право .
Але це має має бути усвідомлено. Без оцих понтів і псевдопатріотичних штучок.
Бо румуни прості люди, віруючі люди вони дуже глибоко шанують свої традиції.
Вони відколи вступили до ЄС, вміють зважати на Інтереси національних меншин.
З ними можна було домовлятися тоді у 19 ст., а тим більше можна домовлятися тепер.
Тепер от що по відстрочках студентам.
Єдиний підхід - не пройде.
Однозначно треба дозволити вступати на інженерні спеціальності, навіть після 30 років.
До 22 на всі.
Після 22 тільки на інженерні.
Бо їх постійно треба країні.
Інженер будівельник
Інженер електрик
Інженер механік
Продовжувати список можна.
Без дискусій, вступ на інженерні спеціальності не може бути обмежений.
А за порушення контролю за військовим обліком - ВНЗ мають нести відповідальність.
Ми розуміємо , що за рахунок платників ВНЗ виживають.
Але коли гребуть з цирозом печінки , гіпертонією, решта невиліковними хворобами.
Так тут треба вже задумуватися.
За певними даними 700 000 ухилянтів втекло закордон.
Значить треба шукати шляхи їх вертати.
Саме законодавство по мобілізації, тут часто норми писали, воно європейське.
Але його ніхто не дотримується.
Якщо влада не перебудує підходи, у нас не буде навіть кому тримати оборону.

• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі

Вранці температура повітря становить -1°


«Зараз найгостріша фаза». Блог Ігоря Буркута
Зараз найактивніша фаза російсько-української війни, яка розпочалася ще у 2014 році
Чому всі заздрять українцям? Блог Ярослава Волощука
Не знаю, чи робив хтось дослідження, хто у світі найбільше задоволений своєю владою
ВІДЕО Переглянути все відео

Уже цієї неділі – 24 листопада – у Чернівцях, за сприянням "Словацько-Українського культурно-освітнього товариства", відбудеться зустріч із представниками освітньої програми Free Student.

22 серпня 2023 року Президент України підписав закон, що стосується обов’язкового облаштування бомбосховищ у новобудовах. Як відреагували на ці зміни забудовники й що вони вважають пріоритетним у процесі зведення своїх новобудов, ми поцікавилися у Василя Воєвідка, генерального директора відділу продажів будівельної компанії "Родоліт".

Провайдер INTELEKT пропонує декілька надійних способів залишатися онлайн незалежно від перебоїв з електропостачанням.

В Україні є чимало компаній, що працюють в галузі архітектурного проєктування та дизайну. У міру того, як між ними зростає конкуренція, підвищується і професійний рівень архітектурних бюро. Про особливості роботи одного з таких чернівецьких бюро ми розпитали у Дарії Олексюк, операційного директора бюро архітектури та дизайну DAR group&partners.