Президент Петро Порошенко представив регіональним ЗМІ проект змін до Конституції щодо децентралізації.
На заході, який відбувся у середу перед приміщенням Адміністрації Президента, побував і журналіст газети "Молодий буковинець".
Тригодинне очікування в коридорах Адміністрації Президента… Регіональні журналісти, втомлені від дороги до столиці, чекали на Петра Порошенка, який презентував зміни до Конституції, які стосуються децентралізації.
Прес-конференцію президента, яка спочатку планувалась на 13.00, перенесли на 16.00. У дворику при вході до адміністративної будівлі облаштували міні-сцену для президента і стільці для журналістів. Президент ще спізнився на півгодини. Як виявилося, затримався через зустріч із міжнародною делегацією.
"Розпочати я хотів би зі слів: "Нарешті це відбулося". Нарешті, бо українська громада чекала децентралізації 23 роки. Це те, на що не вистачало рішучості в української влади, – каже Порошенко, представляючи журналістам свій законопроект щодо змін до Конституції, які стосуються децентралізації. Він обіцяє уже в середу до кінця дня передати цей законопроект на розгляд Верховної Ради.
"Для чого ми проводимо цю реформу? Давайте спробуймо це разом систематизувати. Децентралізація наближає владу до людини на відстань протягнутої руки. Не треба виїжджати за межі міста для того, щоб вирішити більшість проблем. Будувати школу чи реконструювати чи модернізувати школу, лікарню, прокласти нову дорогу чи залатати яму? Звідки видно краще ці проблеми: з вікна моєї адміністрації чи будинку, де розташована влада в селі чи селищі?" – пояснив Порошенко.
Президент запевнив, що децентралізація є надійним запобіжником авторитаризму і диктатури.
– Вона розділяє владу між тисячами суб’єктів, – каже президент. – Неможливо сконцентрувати владу в таких обсягах, у яких влада стає небезпечною для людини чи країни. Децентралізація стане для нашої країни ще однією нашою цивілізаційною відмінністю від сусідів по радянському табору. Ми неодноразово казали, що орієнтуємося на польський досвід. Веніціанська комісія визнала запропоновану нами модель такою, яка сумісна з Європейською хартією місцевого самоврядування.
Президент посилається на нестачу часу, тому пояснює дію децентралізації стисло.
– Левову частку повноважень ми делегуємо на рівень громад, які і є первинною базовою і головною одиницею в системі територіального устрою України. Та найважливіше те, що центральна влада поступається не лише повноваженнями і відповідальністю, але й фінансовими ресурсами. Ще на початку року ми внесли зміни до Бюджетного і Податкового кодексу, які в результаті на 40 відсотків навіть у цих умовах збільшили доходи місцевого самоврядування, – розповів П. Порошенко.
Він пояснив, чим відрізнятимуться префекти від нинішніх голів ОДА.
– Інститут голів місцевих адміністрацій, який нині призначається з Києва, скасовується. Оперативне управління областями і районами переходить до обласних і районних виконкомів, як ми і обіцяли. Виконкоми підзвітні і підконтрольні лише обраним радам, – розповів П. Порошенко.
Водночас він запевнив, що децентралізація не несе за собою жодних ризиків для територіальної цілісності.
– Виникають цілком закономірні побоювання: а чи не зашкодить децентралізація єдності нашої країни? Чи не несе вона бодай гіпотетичні ризики для територіальної цілісності. Ми так сильно обпеклися на молоці, що мусимо дути і на воду, – каже П. Порошенко. – І вкотре наголошую: децентралізація не означає послаблення центральної влади в таких питаннях, як оборона, зовнішня політика, національна безпека, верховенство права, дотримання громадянських прав і свобод. Йдучи на широку децентралізацію, ми маємо надійно застрахуватися від спроб ворога використати нові і широкі повноваження місцевих громад і порушення суверенітету. Саме тому для нагляду за дотриманням конституції і законів України органами місцевого самоврядування у районах і областях вводиться інститут префектів. Призначатимуться і звільнятимуться вони в такий самий спосіб, як нині голови ОДА – указом президента за поданням Кабміну. Нічого не змінилося. Призначатимуться вони з числа професіоналів. Але від голів адміністрацій вони відрізнятимуться значно меншим обсягом повноважень. Префекти жодним чином не втручатимуться в оперативне управління. Префекти не розпоряджатимуться бюджетними потоками і будь-якими іншими фінансовими ресурсами місцевого самоврядування. Вони не керуватимуть, а лише здійснюватимуть контрольно-наглядові функції. Префект матиме право зупиняти дію актів місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції чи законам України з одночасним зверненням до суду.
Нагадаємо, журналіст із Чернівців поцікавився у Порошенка, чи не
згорнуть децентралізацію при наступній владі.
2-07-2015, 16:53
0
1 707