Купити ордени та медалі фронтовиків можна на міських блошиних ринках, біля кінотеатру "Чернівці", в Інтернет-магазинах і на аукціонах. Нині в Україні бойові нагороди учасників Вітчизняної війни вільно продають та купують. І ні в кого це не викликає обурення.
Орден Перемоги містить 170 діамантівНайціннішими, за словами колекціонерів, є Золота Зірка Героя, ордени Леніна, Перемоги, Бойового Червоного Прапора.
– Чим менше видавали нагород - тим вища їхня ціна, - пояснив чернівецький колекціонер Олександр. - Золота Зірка Героя Радянського Союзу в комплекті з орденом Леніна, грамотою і посвідченням коштує нині приблизно 10 тисяч доларів. Тому за цими відзнаками полюють різні шахраї, які перепродують їх іноземним колекціонерам. Найдорожча нагорода часів Великої Вітчизняної війни - орден Перемоги. Їх вручили лише 20. Перші три ордени отримали Жуков, Василевський, Сталін. Мав таку нагороду й американський генерал Ейзенхауер. Його нащадки продали цей орден за кілька мільйонів доларів. Крім дорогоцінних металів, орден містить 170 діамантів загальною вагою 16 каратів. Орденом Перемоги нагородили також Брежнєва. Його зняли з мундира маршала Рокосовського, який зберігався у музеї. Орден Червоної Зірки продають лише за 200-300 гривень. Хоча такий довоєнний може коштувати і 150 доларів. За правдивий орден Леніна просять 700-800 доларів. У цій нагороді є золоті вставки вагою 6 грамів.
- Звичайно, що нагороди продають не самі ветерани війни, які їх отримали. Вони би ніколи цього не зробили, - запевнив колекціонер. - Найчастіше продають ордени і медалі діти та онуки ветеранів, які відчувають матеріальну скруту. Хоча трапляється, що молоді чоловіки продають ордени, щоб купити пляшку горілки. Якось 85-річна жінка принесла мені бойові нагороди свого чоловіка. щоб купити подарунок внучці на весілля.
"Чим менший номер нагороди - тим вона дорожча"Жвава торгівля бойовими нагородами почалася після розпаду Союзу. "Хоча тоді теж торгували ними, але рідко і з-під поли, бо за це "світила" в’язниця, - говорить Олександр. - Та й статус орденів та медалей був тоді значно вищим, ніж тепер. Ними пишалися. А коли Союз розвалився, блошині ринки заполонили радянські нагороди".
- Тоді ювілейні медалі, які масово вручали до чергового десятиріччя Радянської Армії, можна було купити за одну-дві гривні, - запевнив колекціонер. - Не набагато більше (10-15 грн) коштували медалі часів Вітчизняної війни за оборону наших міст і взяття або визволення столиць європейських країн.
Винятком була медаль "За визволення Бєлграда". Їх майже не залишилося після того, як Сталін посварився з керівником Югославії Йосифом Броз Тіто і наказав усім нагородженим здати медалі за визволення югославської столиці. Недорого коштували також ордени Червоної Зірки, Трудового Червоного Прапора, "Знак Пошани", яких було вручено по кілька мільйонів штук. Такі нагороди віддавали за 35-40 гривень. А ось бойові медалі, наприклад "За відвагу", "За бойові заслуги", коштували значно дорожче - від 100 гривень до 100 доларів. Стільки ж коштували ордени Трудового Червоного Прапора, "Знак Пошани", Червоної Зірки, Слави, Трудової Слави, Вітчизняної війни.
- Чим менший номер нагороди - тим вона дорожча, - говорить Олександр. -Якщо до неї додається орденська книжка, в якій вказано прізвище нагородженого, то ціна може сягати 500 доларів і більше. Наприклад, орден Вітчизняної війни I ступеня з номером меншим, ніж 1000, продають за 1500 доларів.
Колекціонери не вбачають нічого ганебного у торгівлі бойовими нагородами. Пояснюють, що в багатьох країнах вже давно виготовляють і продають різні нагороди на замовлення. Однак тут є різниця: замовлені за каталогом ордени та медалі не є знаками військової доблесті, ними нікого не нагороджували.
Надія БУДНА
8-05-2015, 17:52
0
3 621