Українські синоптики прогнозують, що цьогорічне літо триватиме 4,5 місяця – аж до середини вересня. При цьому запевняють, що погода сприятиме багатому урожаю.
– Глобальне потепління вплинуло і на температуру Буковини. Хоча у нас більш теплішим став зимовий період, ніж літній. За останнє десятиріччя літня температура підвищилася в середньому на 0,5 градуса, а зимова – на 1,5 градуса, – повідомила начальник Чернівецького обласного центру з гідрометеорології Тетяна НЕГАДАЙЛОВА. – Дати початку зими практично не змінилися, зате змістився початок весни. Скажімо, цього року весна почалася на два тижні раніше і трохи розтягнулася в часі. Останніми роками сформувалася характерна тенденція, коли протягом тижня ми могли перейти із зими на весну і з весни на літо. Спостерігаються також різкі перепади температур, які характерні для так званих перехіднх періодів. Тобто відносне похолодання межується з більш теплими періодами. Але це не є якоюсь аномалією, скоріше – характерною рисою. І чіткої закономірності тут не відслідковується. Травневі свята ще будуть відносно прохолодними, а вже з другої декади місяця почнуться спекотні дні.
Ми провели аналіз клімату в Чернівцях за останні 135 років, – розповів Андрій НІКОЛАЄВ, директор навчально-наукової геофізичної обсерваторії ЧНУ. – І зробили висновок, що вплив глобального потепління почався з 1989 року і триває вже понад чверть століття. За цей період середня річна температура повітря у місті підвищилася на 0,94-1,26 градуса. Внаслідок потепління почали зміщуватися часові границі кліматичних сезонів, зокрема весняного і літнього. Якщо середня річна температура повітря зростатиме надалі на 0,04 градуса, то критична межа в два градуси на території нашої області буде перевищена орієнтовно через 15 років, тобто у 2029-2030 роках.
За словами завідувача відділу кліматичних досліджень і довготермінового прогнозу погоди Українського гідрометеорологічного інституту Вазіри Мартазінової, цьогорічне літо в Україні встановиться із середини червня і воно буде спекотним.
"Нині у світі панує теорія глобального потепління, викликаного діяльністю людини. Її підсумком є викид в атмосферу все більшої кількості парникових газів, через що температура атмосфери нібито неухильно підвищується, – розповіла В. Мартазінова. – Але результати вимірювань температури за 100 років показують, що періоди потепління змінюються періодами стабілізації. Причиною цьому – циркуляція повітряних мас у Північній півкулі. Ми виявили, що ця "шапка" холодного повітря періодично коливається. Цикл її зміщення на захід становить близько 50 років і на схід теж близько 50 років, а відхилення в західну і східну сторону – близько 2-2,5 тисячі кілометрів. Саме циркуляція управляє циклонами та антициклонами. Коли вона зміщується на схід – зими в Україні теплі, коли на захід – холодні. До речі, нині клімат в Україні приблизно такий, яким він був 100 років тому, коли, власне, і почалося потепління. Але в середині ХХ століття через циркуляції повітряних мас на захід зими тривалий час були дуже суворими. Пік холоду припав на 1950-1960 роки через сибірські циклони. Вони особливі –малорухливі та масивні, якщо приходять, то затримуються надовго. Але, починаючи з 1970-х, характер погоди став змінюватися, і ми повернулися до клімату столітньої давності. Зараз циркуляція пішла швидше на захід, тобто йдемо до холодного періоду, який триватиме близько 20 років. А до середини XXI століття очікуємо холодні зими і жаркі вологі літа".
– Із середини 1990-х років ми постійно спостерігаємо так звані додатні аномалії, тобто перевищення середньої річної температури, – запевнила завідувач відділу Українського гідрометеорологічного інституту Віра БАЛАБУХ. – Причому це стосується і мінімальних, і максимальних температур. Тобто взимку зменшується тривалість холодних періодів, підвищується температура, стає менше морозних днів та від’ємних показників. А влітку нерідкісні аномально спекотні дні, кількість яких поступово збільшується.
Україна поступово перетворюватиметься на тропічну країну, прогнозують метеорологи. Пори року змінюватимуться різко, опадів побільшає і вони стануть інтенсивнішими.
Довідка
Найтепліші роки на Буковині: 1879, 1882, 1925, 1975, 1988, 1990, 1994, 1999, 2000, 2002, 2004, 2005, 2007, 2008, 2009, 2010, 2012, 2013, 2014.
29-04-2015, 10:16
0
3 764