Восьмого листопада за церковним календарем день святого Великомученика Димитрія, або як кажуть у народі святого Дмитра. На Буковині хлопчиків часто називають цим іменем, а в багатьох селах відбуваються храмові свята.
– У нашій родині є аж четверо Дмитрів. Це дідусь, тато, брат чоловіка, син, – розповіла чернівчанка Анна Дмитрівна. – Тому щороку відзначаємо це свято. Їдемо до батька на Заставнівщину, куди сходяться близькі та далекі родичі. Якщо тепло, застеляємо столи на подвір’ї. Коли холодно або дощить, ледве поміщаємося всі у хаті. Традиційні страви: олів’є, гриби, холодець, голубці, тушкована з м’ясом капуста. Веселимося до пізньої ночі, співаємо наші улюблені пісні. Такі свята дуже зміцнюють родину.
Як розповів отець Володимир ПЛІШКА, це свято встановлено церквою на честь Дмитра Солунського, який за християнську віру був пронизаний списами римських воїнів.
На Буковині літні люди кажуть, що Святий Дмитро землю закриває на спочинок, тому сіяти вже не можна, треба зачекати до весни. А тоді прийде святий Юрій за ключами (6 травня) і землю відімкне.
За розповіддю етнографа Миколи Шкрібляка, у деяких буковинських селах на Дмитра справляють осінні поминки померлих родичів. На цвинтарі запалюють свічки, несуть обід бідним.
На Дмитра завершується весільний сезон. Якщо якась дівчина залишилися незасватаною, то рік для неї вважається втраченим.
Народні прикмети*Відлига на Дмитра – зима буде з мокрим теплом, а весна – рання.
*День на Дмитрія без снігу – зими ще не буде.
*Дмитро на снігу – весна буде пізньою.
*Зима навіть рання до Дмитра не вступає в силу.
*Земля на Дмитра замерзла і дме холодний вітер – снігу не буде до свят.
*Часник треба садити до Дмитра – тоді він виросте гарний.
*На Дмитра тепло – весна буде рання, м’яка.
8-11-2014, 10:25
0
2 074