Буковина поступається більшості регіонів за розвитком бізнесу, інфраструктурою, ефективністю ринку праці. У нас найгірша якість доріг та електропостачання. Проте ми найкраще навчаємо дошкільнят, викладаємо природничі науки та винаходимо. Такими є результати дослідження конкурентоздатності регіонів, яку презентував днями в Києві автор збірника – Фонд ефективного управління.
Порівняно з минулим роком Буковина втратила шість позицій за конкурентоздатністю. Це один із найбільших негативних результатів серед 27 регіонів України. Останні місця з нами розділили ще Луганська, Миколаївська й Волинська області.
Зокрема наша область опинилася серед найгірших за такими показниками, як дотримання права власності, охорона інтелектуальної власності, інтенсивність конкуренції на внутрішньому ринку, рівень розвитку фінансового ринку, ефективність ринку праці, інституції.
Задля справедливості варто відзначити, що рівень розвитку інституцій, а саме: нецільове використання коштів, хабарі, неефективність та непрозорість політики державного апарата, нестабільність місцевої та державної влади, податкова політика й ставки, – кульгає в більшості регіонів України. За цим показником 13 з 27 регіонів знизили свої позиції. Водночас ми помітно від інших відстаємо в розвитку фінансового ринку: на Буковині бракує фінансових послуг, бізнес скаржиться, що тут обмежений доступ до фінансування, зокрема на отримання банківських кредитів чи фінансування на внутрішньому фондовому ринку.
– Такі позиції Чернівецька область показала не так через слабкий розвиток, як через вищий та динамічніший розвиток інших регіонів, – коментує "МБ" результати досліджень Ігор ГОНЧАРЕНКО, старший менеджер проекту. – За середніми показниками бал Буковини не змінився. Але інші регіони показали кращі результати, тож вийшло, що Чернівецька область поступається. Зокрема традиційно слабкою складовою для регіону є розмір ринку. Індекс розміру внутрішнього та зовнішнього ринку зумовив останні місця – 26 та 27 – серед регіонів України й останнє – 148 місце в глобальному порівнянні.
ФЕУ паралельно здійснив порівняння регіонів України з 148 країнами світу. І з’ясувалося, що кращі показники Буковини випереджають навіть середньосвітові. Наприклад, за результатами досліджень ми лідируємо в якості початкової освіти – Буковина посіла перше місце серед усіх областей і 52 у світі (зі 148). А також Чернівецька область посіла друге місце за охороною здоров’я й перебуває на рівні Литви та Болгарії.
– На цей показник вплинув рівень поширення туберкульозу та ВІЛ СНІД, який на Буковині є дуже низьким, порівняно з іншими регіонами та в середньому по країні, – пояснив І. Гончаренко. – Також непогані показники показала область у ефективності ринку товарів. Посилили ці позиції низький рівень монополізації ринку та ефективність антимонопольної політики.
Також краще від більшості регіонів Буковина виглядає з погляду інновацій. Область змогла покращити свої позиції завдяки показникам щодо патентів на винаходи, держзакупівель високотехнологічної продукції та якості науково-дослідних закладів.
За словами менеджера, наша область отримала одні з найнижчих оцінок за всіма показниками складових інфраструктури: якість електропостачання, кількість телефонних ліній, залізничних та повітряних перевезень. Але найбільші проблеми регіону пов’язані з якістю доріг.
Водночас за результатами досліджень з’ясувалося, що буковинці найменше з-поміж усіх українців відчувають тягар адміністративного регулювання, у нас найкраще викладають математику та природничі науки, на Буковині існує ефективна правова система в оскаржуванні регуляторних актів, а наш бізнес найкраще в Україні шанує клієнта.
28-11-2013, 10:36
0
2 717