Три дні поспіль буковинці не могли ні одружитися, ні зареєструвати новонароджену дитину, ні продати-купити майно. З вівторка до четверга 1-3 жовтня раптово припинили працювати всі українські реєстри.
Посадовці пояснили обмеження доступу через збій програмного забезпечення. Проте у Генпрокуратурі заявили про несанкціоноване втручання до комп’ютерної мережі мін’юсту і відкрили кримінальне провадження. Правоохоронці запевнили, що вжито всіх заходів, щоби зберегти усю інформацію.
– Жодна інформація не зникне, – публічно запевнив керівник відділу з розслідування особливих справ Генпрокуратури Євген ЗАГНІТКО. – Вжито всіх заходів щодо не зникнення всієї інформації. Зараз встановлюють винних.
Через хакерську атаку на базу реєстрів паралізувалася робота нотаріусів, РАЦСів, був заблокований доступ до даних про майнові права, обмежено роботу банків, податкової служби, митниці тощо. Йдеться про 18 реєстрів міністерства юстиції, які створювалися в Україні впродовж 15 років.
Стало зрозумілим, що інформацію про нас з вами, наше майно, особисті права у разі чого ніхто не захистить. Більше того, скандал озвучив й невідомі багатьом прогалини системи. Зокрема те, що програмне забезпечення, яке мало би гарантувати інформаційну безпеку, знаходиться в приватних руках. А нинішня проблема виросла ще з 1990-х років. Ще, виявилося, такий ласий бізнес під державним прикриттям приносить чималі прибутки: з кожного платного звернення людини, розробники реєстрів щомісяця отримують авторську винагороду мільйонами гривень.
Саме з черговим переділом бізнесу пов’язують жовтневий злам реєстрів.
Вони не працювали нібито недовго – лише дві з половиною доби. Але, за словами Вадима ХОРУЖЕНКА, заступника гендиректора Держпідприємства "Інформаційний центр" цього часу цілком достатньо, щоби важливі дані у руках невідомих осіб були змінені або знищені. Наразі фахівці не можуть остаточно запевнити, що дані не постраждали. Але в області вони збереглися. У цьому запевнила "МБ" Тетяна НІКОЛАЄВИЧ, начальник реєстраційної служби Головного управління юстиції в Чернівецькій області.
– Вся інформація, яку ми вносили раніше, міститься у реєстрах. Ми перевіряли. Про збитки можна було би говорити, якби інформацію було знищено. Слава Богу, всі дані залишилися в реєстрі.
– Не працювали реєстри у вівторок та середу. А в четвер після обіду ми почали їх запускати. Конфліктів та ажіотажу на Буковині не було. Ми пояснювали людям, що це тимчасові технічні проблеми. Документи не приймали, оскільки ми зобов’язані заяви людей відразу зареєструвати. Тому в ці дні ми могли надавати лише консультації.
Нині роботу реєстрів відновлено. Іде прийом громадян у звичному режимі. Прийом документів відновили, все працює, – зазначила керівник.
10-10-2013, 10:32
0
1 785