У буковинських селах почастішали напади лисиць на обійстя селян, причому руді хижаки дісталися вже й до райцентрів, скажімо, Хотина. Це нашестя зупинити важко, але вкрай потрібно.
- Траплялися випадки, коли на окремих подвір’ях зникало до двадцяти голів птиці, що завдає чималих збитків господарям, – розповідає Валентина Грек, мешканка Данківців Хотинського району. – Крім того, ми боїмося, щоб не заразитися сказом. Бо на Хотинщині ця недуга трапляється. Від лисиць її переносять собаки та коти. Навіть були заражені й корови – торік у Зарожанах. Люди б’ють на сполох, але самотужки вирішити проблему не можуть. Потрібна допомога.
- Справді, така проблема існує, але вона характерна не лише для нашого села, а й для Керстенців, Перебиківців, Клішківців та інших населених пунктів району, – каже Григорій Онутський, сільський голова Данківців. – Керівники органів місцевого самоврядування порушували це питання ще навесні, але вирішити його не вдається. Бо мисливці не мають права відстрілювати цих звірків ближче 200 метрів до населеного пункту. Крім цього, у селах багато покинутих житлових будинків та підсобних приміщень, які занепадають, поросли бур’янами. А це підходить для облаштування житла лисиць та бродячих собак.
- Нині лисиці наблизилися до людських помешкань і контактування із бродячими собаками та котами, – ділиться Іван Ткач, заступник начальника управління ветеринарної медицини в Хотинському районі. – Мисливці періодично здійснюють відстріл хижаків. Наприклад, від початку року на Хотинщині вже знищено 87 лисиць, із них сім було відправлено в обласну лабораторію на дослідження – сказу не виявили. Птицю потрібно утримувати на добре огородженій території, щоб туди лис не міг проникнути. А щоб запобігти захворюванню сказом, необхідно здійснювати вакцинацію всіх домашніх тварин та утримувати собак на прив’язі. Спеціалісти нашої держветлікарні періодично здійснюють щеплення домашнім тваринам у кожному дворі.
- Аналогічна ситуація з нашестям лисиць характерна й для мешканців нашого району, – розповідає Валерій Хохуляк, голова Кельменецької районної організації УТМР. – Зокрема це стосується таких сіл, як Іванівці, Ленківці, Бабин, Нелипівці. Наприклад, з останнього з них надійшло одинадцять звернень, у яких селяни просять допомогти. Ми вже відстріляли 64 лисиць, сказу не виявлено. Раніше для відстрілу хижаків залучалися представники влади, міліції, мисливці, ветлікарі. Нині такий порядок скасовано: маємо право полювати на пушних звірів під час сезону, який відкривається щороку наприкінці листопада. І то лише в мисливських угіддях. Лисиці та бродячі собаки знайшли собі пристановища в покинутих будівлях, де й інтенсивно плодяться. Щоб ефективно з ними боротися, потрібно повернутися до старої системи їхньої ліквідації. А ще радив би селянам утримувати домашню птицю в надійних місцях, куди лисові потрапити важко.
Загалом в області, за даними УТМР, з початку року відстріляно більше півтисячі лисиць. (В. Гринюк)
13-08-2013, 09:46
0
3 102