Долар за вісім гривень – востаннє такий курс американської валюти був ще навесні цього року. Нині вже очевидно, що буковинці, які два місяці тому в паніці скуповували долар за 8,15-8,25, втратили.
Сьогодні біля кас обмінників та у банках черг немає, долари можна вільно купувати, обмежень немає. У Національному банку зафіксували зменшення попиту на валюту в листопаді у півтора ризи, а в грудні – більше, ніж вдвічі.
Втім, зниження попиту на долари у грудні спостерігаємо щороку.
Напередодні новорічних свят населення витрачає більше грошей на подарунки.
– Найімовірніше, курс долара знизило наближення Нового року, – зазначив "МБ" фінансист Григорій ПРОХОРЕНКО. – У каси банків люди здають долари здебільшого дрібними сумами. Це свідчить про те, що люди витрачають кошти на подарунки та святкові приготування.
Експерт вважає, що наприкінці періоду святкувань, можливо, й частини лютого низький курс долара протримається. А далі… Є чимало чинників, які свідчать, що долар має бути вищим, а гривня дешевшою.
Водночас не лише передсвяткові приготування здешевіли долар. Професор, завкафедри фінансів і кредиту ЧНУ Петро НІКІФОРОВ впевнений, що нинішня ситуація на валютному ринку – це результат регулятивної політики Національного банку.
– Якщо Нацбанк захоче тримати курс гривні, то кілька місяців наступного року долар коштуватиме 7,99 гривні. Щоб запровадити плаваючий курс, Національний банк повинен про це повідомити.
Досі головний банк не може прийняти це необхідне рішення, бо в нашій країні це питання більше політичне, ніж економічне.
Але є низка факторів, які працюють на послаблення курсу гривні. Дефіцит платіжного балансу, дефіцит торгового балансу, співвідношення між експортом та імпортом, падіння ВВП – об’єктивні причини для девальвації гривні, - вважає фінансист.
У Чернівецькому управлінні Національного банку повідомляють: стрибків курсу іноземної валюти не очікується і долар буде стабільний.
27-12-2012, 14:27
0
2 290