Буковинське село хочуть кооперувати. Саме на такий шлях розвитку агровиробництва націлена програма галузевого міністерства під назвою “Рідне село”. Як саме її втілити в життя радилися голови сільських рад та селищ, фермери, представники влади та агроспеціалісти краю. За словами голови ОДА
Михайла Папієва, нині селяни виживають за рахунок пенсій та інших соціальних доплат, а ось вирощену продукцію не мають куди здавати й зберігати. Єдиний вихід із ситуації – створення різних кооперативів, тим паче, що у нас такий досвід уже є на Сторожинеччині, де успішно функціонують самообслуговуючі кооперативи. Також одна із проблем – крупні агрофірми, які на Буковині орендують тисячі гектарів землі, а зайнятих на обробітку селян, місцевих жителів, можна на пальцях порахувати: замість них працюють завезені із-за меж області працівники з технікою. Причому, ці агрофірми вирощують такі культури, які виснажують грунти – сою, рапс та інші.
А ось фермерські господарства та сільгосппідприємства ледве зводять кінці з кінцями. Всього ж нині на Буковині є 176 тисяч агровиробників. І їх треба кооперувати. Та так, щоб прибутки були в них, а не в торговельників.
- Щороку на Україні зникають 10-15 населених пунктів, нині 80 відсотків сільського населення – пенсіонери, - сказав у своєму виступі Микола Фурсенко, голова Всеукраїнської асоціації голів сільських та селищних рад. – Тому українське село треба зберегти, дати сільській молоді роботу. Влада обіцяє фінансову підтримку. Лише цього року планується створити 1500 різних кооперативів. Але розвиток сільських територій не можливий без активної участі в цьому процесі органів місцевого самоврядування.
Чимало різних програм розвитку сільської економіки, прийнятих раніше, наголошували присутні, не були реалізовані. Зокрема, ті, які стосувалися тваринництва, будівництва. А одна з нинішніх, яка стосується державних доплат за вирощування молодняка великої рогатої худоби, гальмується на місцях.
Наприклад, як розповів начальник обласного управління агропромислового розвитку Микола Олексюк, в одному з районів спромоглися оформити документи протягом місяця лише на трьох телят. Також селяни не поінформовані про порядок отримання субсидій, є бюрократична тяганина з паперами. Підсумок зустрічі – підписання меморандуму про співробітництво між Всеукраїнською асоціацією голів сільських рад та селищ, облдержадміністрацією й обласною радою. (Василь Гринюк).
21-06-2012, 14:47
0
2 828