Музей-інсталяцію на честь відомого поета ХХ століття Пауля Целана відкрили у Чернівцях на воротах у дворі будинку №3, що на вулиці Павла Саксаганського. Саме у цьому будинку народився Пауль Целан.
На воротах прикріплені фотографії Пауля Целана з різних періодів його життя, також полиця, де розкладені камінці, якими можна закріпити власне послання до Бога.
- Я відновив історичну справедливість, - каже митець Анатолій Федірко. - Раніше меморіальну дошку пам’яті Пауля Целана було встановлено на будинку поруч, тому що, на думку влади, він виглядає краще.
- Це початки музею, - продовжує Анатолій Федірко. - Перші експонати - дві вішалки. Сподіваюсь мої починання підтримає місцева влада і все-таки відкриє справжній музей в квартирі, де жив Целан.
Для нечисленної публіки студентка Чернівецького національного університету зачитала найвідомішу поезію автора - "Фугу смерті" німецькою, російською та англійською мовами, а Анатолій Федірко запропонував написати прохання до Бога і загорнути їх у камінці на полиці.
ДовідкаПауль Целан (справжне ім’я Пауль Лео Анчель) (1920, Чернівці - 1970, Париж, Франція) - єврейський німецькомовний поет і перекладач.
До 1945 року жив у Черінвцях. Під час війни потрапив до гетто, потім до концтабору, де загинули його рідні. З 1945 року жив у Румунії, з 1947 - в Австрії, з 1948 - у Франції.
Літературна критика вважає П.Целана найбільшим австрійським поетом ХХ століття. Целан вважається багатьма одним із найкращих європейських ліричних поетів повоєнного часу.
Творчість розвивалася під впливом французького символізму та сюрреалізму. Переклав на німецьку мову поезії Поля Верлена та Артюра Рембо. Целан перекладав на німецьку і румунську мови твори Мандельштама, Єсеніна, Блока, Лермонтова, Тургенєва, Чехова, Шекспіра, Валєрі, Рембо та інших авторів. Вчинив самогубство, кинувшись у Сену з мосту Мірабо.
У Чернівцях є вулиця П.Целана та пам’ятник, але досі немає музею.
5-06-2012, 15:59
0
3 216