Чернівчанка Олеся Карапчук у середу, другого лютого, повернулася з Єгипту. Жінка розповідає, що у курортній зоні усе спокійно і заворушень немає.
– Ми навіть не знали, що у Каїрі відбуваються акції протесту. У готелі все було добре. Нас ніхто не зупиняв. Сутичок ми не бачили. Рівень безпеки у Хургаді, де ми відпочивали, був досить високим, – каже чернівчанка. – Їздили на екскурсії. Були у Луксорі. Мали відвідати папірусну фабрику, проте не вдалося, оскільки там був страйк. Цікавилася у єгиптян ставленням до демонстрацій. Більшість підтримує їх, адже економічна ситуація у країні погана. Ціни зросли, панує бідність, звичайні люди не можуть прожити на свою зарплатню.
– У Єгипті завжди було дуже спокійно, а зараз жах, – каже чернівчанка Ірина ВИШНЕВСЬКА, яка повернулася з Хургади 25 січня. – Якщо порівняти умови у готелях і те, як живуть прості єгиптяни, – це небо й земля.
Менеджер із туризму одного з чернівецьких агентств Юлія АРЯЄВА розповідає, що на час акцій протесту єгипетська влада заборонила проводити екскурсії для туристів.
– Туроператори розіслали повідомлення про тимчасове припинення продажу путівок. До кінця тижня або ж навіть до понеділка з Чернівців не будемо відправляти туристів до Єгипту, – говорить менеджер.
Менеджер іншої туристичної фірми Світлана повідомила, що чернівчани хотіли відбути до Єгипту четвертого лютого, проте заявки через масові демонстрації скасували. Більше охочих відпочити у Єгипті не було.
Нагадаємо, більше тижня стотисячними демонстраціями протестувальники у Єгипті вимагають негайної відставки авторитарного лідера країни, президента Хосні Мубарака. Єгиптяни не задоволені рівнем життя, корупцією в органах влади та відірваністю політичної еліти від звичайного населення. У ніч на середу президент Мубарак виступив зі зверненням до народу, у якому запевнив, що не буде балотуватися на виборах, які, на його думку, мають відбутися у вересні цього року. Але натовп демонстрантів вимагає його негайної відставки. Протестувальників у Єгипті надихнули події у Тунісі, де повстанці вигнали президента Бен Алі із країни. Хвиля протестів також прокотилася Єменом, Йорданією, Алжиром. Президент Ємену Алі Абдалла Салех оголосив, що не має наміру знову балотуватися на посаду глави держави. У Сирії акції протесту планують на суботу.
Ольга Гнідан
Коментар
Соціальний вибух – через бідність,
а не через мовні чи релігійні проблемиВ Україні стрімко збільшується прірва між невеликим прошарком дуже багатих і великою кількістю дуже бідних. Рівень життя більшості українців знижується: продукти харчування стають недоступними, а сплата комунальних послуг непосильною… Про те, чи загрожує Україні соціальний вибух, на кшталт тих, які лихоманять арабський Схід, і чи зробить із цих подій висновки наша влада, ми спілкуємося з заступником генерального директора Центру Разумкова Валерієм ЧАЛИМ.
– Яка причина масових акцій протесту, які охопили арабські країни?– Основна полягає в економічних і соціальних проблемах. Але важливіша причина – це реалізація політичних прав. У цих країнах встановили режими, які перебували при владі десятиліттями. Вони були напівавторитарними, намагалися, зокрема як у Єгипті, передати владу у спадок. Це питання стало поштовхом, щоби протести відбулися саме зараз, напередодні президентських виборів. Подібна ситуація спостерігається і в інших країнах. І все це відбувається на тлі бідності, нерівного розподілу валового внутрішнього продукту, зростання корупції. Існує величезний розрив між бідними й багатими. Значна кількість людей виживає на два долари на день. Але при цьому в Каїрі їздять розкішні авто і є прошарок людей, які живуть непогано. Зазвичай такі соціальні вибухи трапляються перед виборами або перед намірами режиму продовжити на десятиліття свою владу. Фактично люди виступили проти консервації ситуації, в якій вони далі жити не хочуть.
– Чи варто зробити висновки нашій владі? Адже розрив між дуже багатими і дуже бідними у нас стрімко зростає і невдоволення діями влади теж…– Ситуація в Україні серйозно відрізняється від тієї, що є в Єгипті чи Ємені. Але кілька речей чинній в Україні владі треба зрозуміти.
По-перше, стабільність не рівнозначна контролю владою всіх силових структур, судової системи. Стабільність враховує такий компонент, як можливість "випустити пару", критикувати через парламент, інститути громадянського суспільства. Це роблять для того, щоби незадоволення не накопичувалося, а переходило в дискусію. Можливо, і критичну. Щодо цього, то я рекомендував би спікеру Литвину зробити висновок. Його нещодавня фраза "Критика – доля рабів" не свідчить про те, що він робить висновки.
По-друге, тільки економічні реформи не викликають задоволення і позитивних настроїв у людей щодо влади. Потрібно зберегти і політичні права.
І третій сигнал для України – стратегічного плану. Треба аналізувати розвиток подій у регіонах світу для визначення зовнішньополітичної лінії.
– Що може призвести в Україні до потужного соціального вибуху?– Основний урок: питання, коли розділяють за мовними, релігійними ознаками тощо не призводять до соціальних вибухів. А ось питання соціального характеру, коли розділяють на багатих і бідних, на тих, хто існує в режимі корупційної системи, і на тих, хто не має до неї доступу, стають причиною вибуху. Мало впроваджувати реформи (хоча, на мою думку, це не реформи, а латання дірок у бюджеті). Потрібно, щоби люди розуміли, що відбувається. Якщо ці зміни спрямовані на збагачення певного прошарку людей, то суспільство, доведене до відчаю, може вибухнути. І, звісно, корупція. Владі терміново потрібно вживати заходи антикорупційного характеру. У нас склалася унікальна ситуація: нині не діє жодне законодавство щодо боротьби з корупцією. Загалом уроків може бути багато, але не думаю, що наш правлячий режим зробить висновки. Хочу звернути увагу ще на один момент: якщо включити телеканали CNN, BBC, Євроньюз, то ви побачите постійну інформацію з гарячих точок народного незадоволення. З наших каналів лише на деяких з’являється трохи інформації. Мабуть, хтось розуміє, як українці можуть цю картинку сприйняти. І перенести на ситуацію в Україні.
4-02-2011, 11:53
0
2 140