
На Львівщині поліція здійснює кримінальні провадження проти активіста Назара Гусакова через підозру в шахрайстві з коштами на лікування. Гусаков збирав гроші на лікування спінальної м’язової атрофії, але не звітував про витрати, що викликало підозри в шахрайстві. Згодом він виїхав за кордон…
Гусаков для збору коштів, ймовірно, використав щонайменше чотири фінансові установи та цифрові сервіси. У Назара був криптогаманець з 2,7 мільйона доларів. Хлопець за весь час прозвітував лише одним чеком на 1,5 мільйона гривень. Він просив перевести таку суму саме на криптогаманець, щоб нібито купити ліки за кордоном.
Ця історія викликала резонанс, адже багато відомих людей були задіяні у зборі коштів і допомагали хлопцеві. Але є й чимало інших історій, коли через соцмережі шахраї збирають кошти нібито на лікування.
"МБ" розповідає, як безпечно переказувати гроші на благодійність та не натрапити на аферистів.
За словами оперуповноваженого відділу протидії кіберзлочинам в Чернівецькій області Тараса МОЧЕРНЮКА, на початку повномасштабної війни на Буковині фіксували випадки шахрайства псевдоволонтерів, однак зараз правоохоронці не фіксують таких ситуацій.
– Ми розуміємо, що не завжди особи, які переказали кошти аферистам, дізнаються, кому насправді переказують їх. Якщо говорити про наш підрозділ, то за поточний рік до нас не було жодного звернення щодо переказів коштів нібито на благодійність. Та раніше був випадок, коли до журналістів звернулася особа з проханням в допомозі організації збору. Після аналізу було встановлено, що зображення пораненого військового, яке використовували прохачі, зроблене ще в 2017 році, – розповідає кіберполіцейський.
Перед тим, як переказувати кошти тому чи тому волонтеру, варто переглянути його сторінку в соцмережі та звернути увагу на його діяльність.
Зазвичай люди, які займаються благодійністю, після кожного збору виставляють звіт.
– Справжній волонтер веде відкриту звітність, тобто повідомляє, що було закуплено та скільки, надає чеки, робить відеозвіти. Волонтери використовують здебільшого офіційні рахунки. Якщо такий волонтер веде активну діяльність, він неодмінно має грамоти, подяки та нагороди від військових.
Волонтери нині чітко спеціалізуються на певних видах допомоги: медикаменти, спорядження, дрони. Або допомагають певній військові частині. Шахраї ж використовують новостворені сторінки з краденими фото, або з фото, які згенеровані за допомогою штучного інтелекту. Вони не можуть підтвердити, куди та на що було витрачено кошти, а відео яке вони використовують, не має конкретної особи, якій висловлюють подяку військові. Шахраї діють емоційно та тиснуть на жаль, – зауважує поліцейський.
За даними Тараса Мочернюка, від початку війни на Буковині кількість шахрайств, пов’язаних із фейковими благодійними зборами, суттєво зросла.
Потерпілі здебільшого переказували гроші на картки, не перевіривши достовірність ініціаторів збору.
– Варто пам’ятати: шахраї розуміють, що емоції часто переважають над критичним мисленням, тому обирають саме такі теми, які найсильніше зачіпають людей. Дуже часто зловмисники адаптуються до конкретних подій, що відбуваються в Україні, – каже поліцейський.
Як донейтити та уникати шахраїв
Якщо ви вирішили долучитися до збору, який побачили у соцмережах, здійсніть кілька кроків.
1. Перевірте особу – перегляньте її сторінки в соцмережах, згадки в медіа, відкриті звіти.
2. Зв’яжіться зі збирачем напряму через відеозв’язок або телефон, попросіть підтвердження потреби (волонтер чи військовий не завжди може відповісти в моменті. Тоді напишіть йому, і він перетелефонує чи надішле підтвердження).
3. Дослідіть репутацію: проаналізуйте, чи є публічні відгуки, згадки про волонтера, чи співпрацює він з фондами.
4. Звертайте увагу на реквізити: чи є офіційні рахунки (банківські фонди, рахунки військових частин, офіційні сайти).
5. Робіть переказ з того самого банку. Це дасть змогу переглянути прізвище особи, якій ви здійснюєте переказ, і якщо воно відрізняється від офіційної сторінки, краще проігноруйте таке прохання про допомогу.
6. Попросіть звіт. Порядний волонтер завжди готовий надати докази використання коштів.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram