Трагедія на Дністрі: 84 роки тому НКВС скинуло вагони з політв’язнями з мосту

Новини Чернівців
2 974
0
Трагедія на Дністрі: 84 роки тому НКВС скинуло вагони з політв’язнями з мосту


На початку липня минає 84 роки з моменту страшної трагедії, що трапилася на залізничному мості у Заліщиках.
Саме тут в 1941 році солдати радянської армії підірвали та скинули у води Дністра два залізничні вагони, переповнені політичними в’язнями із Західної України по 50-70 осіб в кожному...Один з цих ешелонів містив арештантів Чортківської в'язниці, інший - Коломийської. Це були переважно хлопці та дівчата з Буковини, Львівщини, Тернопільщини та Івано-Франківщини.

Про це ідеться на сайті Нескорена Буковина (за матеріалами Українського інституту національної пам’яті), пише molbuk.ua



НКВСівці облили 14 вагонів пальним, підпалили (за іншими даними - підірвали) та скинули із залізничного мосту у річку Дністер.

За іншими даними, в’язнів зігнали у два вантажні вагони і пустили з вокзалу на замінований міст. А міст з вагонами впав у річку Дністер..

Як відомо, береги річки Дністер тут дуже високі та стрімкі, і тому ніхто зі в'язнів не вижив. Все горіло і люди теж, тонули або варилися живцем, зверху на них впав паровоз.

Стрімка течія річки Дністер віднесла тіла багатьох людей аж до молдовського містечка Вадул-луй-Воде. Їхні руки були зв’язані дротом. Поховали цих українців у братській могилі.

До речі, тернопільський краєзнавець і дослідник людських доль Єфрем Олександрович Гасай (1938 - 2019) виявив, що декільком студенткам з цих вагонів вдалося врятуватися.

Радянська/совєцька пропаганда, як і в інших подібних випадках у масових розстріли в'язнів НКВС у роки Другої світової війни, "повісила", цей злочин на нацистів. Та залишилося багато свідків, які бачили, що це скоїли більшовики.

У радянські/совєтські часи стверджували, що містечко Заліщики на Тернопільщині було окуповане німцями 5 липня 1941 р., а міст через річку Дністер знищили німецькі диверсанти. Насправді місто Заліщики зайняли цього дня румунські війська, німці ж увійшли в Заліщики 14 липня 1941р. Тож залізничний міст із вагонами з політв’язнями в ньому підірвали відступаючі органи НКВС УРСР.

Після проголошення незалежності України спеціальна комісія з розслідування цієї трагедії при Заліщицькій міській раді і організація "Меморіал" встановили: "На початку війни енкаведисти висадили в повітря залізничний міст і скинули у річку Дністер вагони з людьми".

Про кривавий злочин у липні 1941 р. на залізничному мосту через Дністер (Кострижівка — Заліщики) свідчать десятки очевидців із Заліщиків і ближніх сіл. Багато хто із цих небажаних свідків були заарештовані чи зникли безвісти у 1944 р. Деякі з них зібрав дослідник цієї трагедії Антон Могилюк, вчитель-пенсіонер зі села Слобідка Заліщицького району.

До речі, спогади очевидців подій про кривавий злочин у липні 1941 р. на залізничному мосту через Дністер (Кострижівка — Заліщики) також зібрав історик-дослідник-краєзнавець Микола Черешнюк [ детальніше дивитися книгу - Микола Черешнюк "Кострижівка — перлина Дністровського каньйону"]

Зараз по обох берегах річки Дністер коло села Кострижівка (у 2019р) та в містечку Заліщики ( у 1992р) на місці трагедії стоять жертовні хрести, які нагадують про неї.



Зокрема, на одинокому хресті, встановленому на крутому схилі річки Дністер, поблизу залізничного моста в Заліщиках, який "є пам’яттю в’язням, що загинули в липні 1941 року", є напис: "катами НКВС змордовані, скинуті у два вантажні вагони і пущені з вокзалу на замінований міст. Внаслідок вибуху всі в’язні загинули у водах Дністра. ОУН-УПА".

До речі, в липні 1992 р. замість дерев'яного хреста поблизу залізничного моста в Заліщиках Ілля Томчишин, мешканець Заліщиків, спорудив кам’яний хрест.

А 7 липня 1999 р. посвятив цей хрест отець Іван Сендзюк.

Кожного року на початку липня люди вшановують біля хрестів по обох берегах річки Дністер у містечку Заліщики на Тернопільщині та в буковинському селі Кострижівка пам'ять загиблих панахидою і поминальним словом.



Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.

0 коментарів

Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код: