
Переважно від домашнього насильства потерпають жінки і діти. Не завжди це неблагополучні сім’ї, часто — родини, які, на перший погляд, добре живуть. Ці випадки є дуже різними. Когось вдається витягти з цього життя, а хтось повертається через різні обставини.
Подекуди ці історії порятунку нагадують сценарії з фільмів, пише molbuk.ua.
У Чернівецькому міському центрі соціальних служб Чернівецької міської ради працює служба “Мобільна бригада соціально-психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі”.
За 2023 рік мобільна бригада отримала 260 повідомлень про домашнє насильство. За 2024 рік вже було 385 повідомлень, за січень-лютий 2025 року — 66 повідомлень.
Керівниця служби “Мобільна бригада соціально-психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі Чернівецького міського центру соціальних служб” Галина Ренер-Подоляк наголошує, що головне не боятися говорити про проблему.
"Кількість повідомлень про домашнє насильство збільшилася тому, що люди почали розуміти, що про це потрібно розповідати. Завдяки інформаційним кампаніям почали звертатися за допомогою. Ми отримуємо повідомлення про домашнє насильство переважно з поліції, також є повідомлення з медичних закладів, шкіл, служби у справах дітей та особисті звернення. На початку війни ми спостерігали, що кількість випадків домашнього насильства зменшилася. Багато людей були у стресі. Але вже за кілька місяців була зворотня ситуація — випадків домашнього насильства ставало більше. Чимало людей залишили свої домівки через війну, втратили роботу і через таке психологічне навантаження кількість випадків домашнього насильства зросла", - каже Галина Ренер-Подоляк.
При Чернівецькому міському центрі соціальних служб існує Кризова кімната для жінок, які постраждали від домашнього насильства. Тут можна перебувати впродовж десяти днів, за потреби - 20 днів. Надають психологічну, юридичну допомогу, соціальний супровід. Завдяки цьому багато жінкам вдалося допомогти.
"Минулого року на телефонну лінію Чернівецького міського центру соціальних служб Чернівецької міської ради подзвонила жінка і, попросила про допомогу. З’ясувалося, що 27-річна жінка потерпає від домашнього насильства, - розповідає Галина Ренер-Подоляк. - Це була благополучна сім’я, чоловік і жінка одружені п’ять років. Але чоловік через ревнощі не дозволяв дружині зробити елементарних речей. Спочатку жінка могла водити дитину до дитсадка, але чоловік відстежував цей маршрут по відеозв’язку у вайбері. Жінка не мала права відхилися від маршруту. А потім понад рік утримував жінку та дитину у помешканні і не дозволяв їм нікуди самим виходити. Заховав у сейфі її документи. Жінка певний час терпіла, а потів почала стукати у всі двері, шукати номери телефонів, куди можна звернутися за допомогою, і випадково знайшла нас. Її порятунок — це була ціла спецоперація. Свекруха вирішила їй допомогти. Вони взяли вночі у чоловіка документи, ключі від помешкання. Після цього жінка викликала поліцію, приїхали працівники нашого Центру і ми відвезли жінку у Кризову кімнату. Вона написала заяву у поліцію щодо домашнього насильства і документи передали до суду. Чоловік був впливовий, мав зв’язки і намагався з’ясувати, де перебуває його жінка. Він підняв на ноги пів міста, писав заяви у поліцію щодо викрадення дружини. Зрештою суд визнав чоловіка винним у вчиненні домашнього насильства. Жінці вдалося виїхати за кордон до батьків. А юристи тут займалися розлученням. І це яскравий приклад, що жінці вдалося розірвати це коло насильства. Хоча у нас, на жаль, є “постійні” клієнти. Ми їх забираємо від кривдника, відвозимо до кризової кімнати, а вони знову повертаються до чоловіка".
Галина Ренер-Подоляк наголошує, що домашнє насильство — це не норма і не потрібно цього замовчувати. У Чернівцях є низка організацій та служб, які готові безкоштовно допомагати постраждалим від домашнього насильства.
Що робити, якщо потерпаєте від домашнього насильства
1. Якщо у сім’ї сталося домашнє насильство, потрібно насамперед викликати 102, щоб убезпечити себе та дітей. Якщо поліція оцінює, що ситуація загрожує людині, їй пропонують поїхати у прихисток. Він розрахований для жінок та жінок з дітьми.
2. При Чернівецькому міському центрі соціальних служб функціонує Кризова кімната для осіб, які постраждали від домашнього насильства. У ній можна перебувати впродовж десяти днів, за потреби 20 днів. Надається психологічна, юридична допомога, соціальний супровід.




3. Якщо людина не хоче повертатися до кривдника, пропонують Притулок при Чернівецькому міському соціальних служб, де жінка може перебувати до трьох місяців, за потреби шість місяців.
Важливо
Якщо ви або хтось із ваших знайомих потребує допомоги, не зволікайте – звертайтеся до допомогою. Мобільна бригада соціально-психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі при Чернівецькому міському центрі соціальних служб (виїжджають за місцем перебування постраждалої особи) - 050 969 49 30. Графік роботи: пн. – чт. З 8:30 до 17:30, пт. 8:30 до 17:00.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram