Напередодні новий президент США Дональд Трамп та "вічний" президент РФ Володимир Путін поговорили телефоном щодо вирішення російсько-української війни. Нібито американський та російський президенти домовилися про спільні зусилля для припинення війни в Україні та можливі взаємні візити.
Розмову Трампа та Путіна "МБ" прокоментував політолог, директор "Буковинського центру виборчих технологій" Ігор Бабюк.
"Поки що це все лише розмови"
Розмова між Дональдом Трампом і Володимиром Путіним викликала серйозне занепокоєння серед західних партнерів України. Попри відсутність офіційної інформації щодо її змісту, очевидно, що обидві сторони говорили про припинення війни – хоча з різними мотивами. Особливо насторожує те, що Трамп не згадав про участь України та ЄС у потенційних переговорах, а сказав, що хотів би зустрітися з Путіним у Саудівській Аравії. У той час, як Європа дедалі більше усвідомлює небезпеку можливих поступок Кремлю, залишається відкритим питання, чи зможуть союзники України виробити єдину позицію щодо безпекових гарантій.
"Я б не давав якихось однозначних оцінок, тому що насправді ніхто не знає, про що була розмова. З того, що озвучують Трамп і Пєсков, то зрозуміло те, що вони лише про щось говорили. Вони зупинилися на тому, що вони хочуть зупинити війну. Лише в них різні першопричини. Сказав Трамп про те, що він хоче в Саудівській Аравії зустрітися з Путіним. Проте він навіть не обмовився, що там має бути Україна та Європейський Союз. Поки що відомо тільки це, тому оцінювати зараз складно, адже немає повної інформації. Поки що це все лише розмови. На мій погляд, Трамп хоче покращити відносини з Росією. Він дав слово, що він зупинить війну. Проте його вислови, що йому байдуже, чи Україна буде незалежною, чи пізніше частиною Росії - дуже небезпечні. На мій погляд, він більше схильний до Путіна, ніж до України. Думаю, що майбутній компроміс враховуватиме інтереси Кремля", - каже І. Баб'юк.
Експерт вважає, що на Мюнхенській конференції будуть конкретні пропозиції від американської адміністрації.
"На Мюнхенській конференції Зеленського будуть відмовляти від вступу до НАТО і повернення територій силовим шляхом. Якщо з другим наш президент погодився, то замість вступу до НАТО треба щось запропонувати - якісь інші гарантії безпеки. Але все ж після неї вже буде щось відомо, якісь механізми тощо", - говорить політолог.
"Європа бачить небезпеку"
Пан Ігор також відзначає реакцію європейських партнерів, наприклад міністра закордонних справ Німеччини Анналени Бербок, яка сказали, що сепаратних переговорів, на її думку, вести не можна.
"Миру можна досягти тільки спільними зусиллями. Тобто з Україною і європейцями. Щоб у Європу повернувся мир, ми повинні йти цим шляхом разом", - зазначила дипломатка.
До того ж міністри провідних країн ЄС - Франції, Німеччини, Польщі, Італії, Іспанії та Британії - у підсумковій заяві запевнили, що їхні держави готові збільшити допомогу Україні та підтримують її територіальну цілісність.
"Європа бачить небезпеку. Підтвердження цьому: вчорашня заява міністрів закордонних справ. Проте головне, щоб вони не спасували. Насправді є декілька країн, які можуть нас фінансово підтримувати й утримувати, це Франція та Німеччина. Вони б могли фінансово потягнути допомогу, бо навіть Британія може допомогти до певного періоду, адже в них не вистачає коштів. І навіть якщо говорити про німців та французів, то Франція підтримує Україну, а от в Німеччини - неоднозначна політика. Я прихильник того, щоб Європа була стороною переговорного процесу. І вирішуватися питання має у форматі міжнародної конференції, а не у форматі "Путін-Зеленський".
Якщо поспостерігати, що кажуть у Кремлі, то для них основне - налагодження взаємовідносин зі США, а про Європу - ні слова. Чому так? Тому що вони бачать, що Трамп ведеться на їхні умови. Найбільша проблема в тому, що для Трампа міжнародні принципи не існують і вихід з міжнародних організацій, санкції на МКС це дзвіночки, які говорять про це. Для нього важливі гроші і дві сильні країни - Китай і Росія. Якби Трамп хотів міжнародну конференцію, то він би хотів говорити тільки з ними без України, адже там можна обговорити про сфери впливу. Все решта для Трампа - це побіжне. Його територіальні претензії не підтримує жодна адекватна країна. А хто його може підтримати? Ті, в кого є територіальні претензії, а відповідно це Китай і Росія", - коментує І. Баб'юк.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram