У січні триває цикл різдвяних свят.
У зв'язку з переходом на новоюліанський календар дати релігійних свят перемістилися на 13 днів раніше.
1 січня – святого Василія ВеликогоСвятий Василь закликав людей любити ближніх, допомагати біднякам. Прославився як автор богословських текстів і законодавець чернецтва.
На Буковині, де хлопчиків часто називають цим іменем, збереглася давня традиція влаштовувати в цей день свято патрона. "До Василів приносили чугу (найчастіше, на Вижниччині, Сторожинеччині, Путильщині). Це була гарна ялинка, на яку вішали квіти, цукерки і перев’язували деревце рушником або сорочкою. Кріпили її вранці на паркан, аби в селі знали, що цього газду пошанували. А Василь здогадувався, хто міг би це зробити, та кликав тих людей на гостину. Першим на Василя мав зайти в хату чоловік, щоби все було добре в родині.
5 січня – Хрещенський СвятвечірРодина знову збирається за святковим столом. Протягом дня нічого не їли, навіть воду не пили, а зі сходом першої зорі сідали до Святої вечері. Другий Святий вечір ще називають "голодною кутею". Страв на столі цього разу не обов’язково має бути дванадцять. Але вони повинні бути пісними: кутя, вареники з картоплею чи капустою, голубці, риба, борщ, узвар, пампушки. Також пригощали худобу, бо вважали, що на Святвечір вона може розмовляти.
Коли вже геть стемніє, чоловіки виносили з хати дідуха і спалювали його на вигоні або в саду. Це символізувало вигнання зими і прикликання весни.
6 січня – Хрещення Господнє, або БогоявленняЦе одне з найбільших християнських свят. Цього дня у церквах святять воду, яка вважається цілющою, купаються у водоймах. Вітаються словами: "Христос хрещається! У річці Йордані".
Коли Ісусу Христу виповнилося 30 років, він пішов до Івана Хрестителя і попросив, щоб той охрестив його. Під час хрещення Ісуса Христа в річці Йордані над ним зійшов Дух Святий у вигляді голуба, прочинилося небо і почувся голос Бога Отця: "Це Син Мій улюблений, що Його Я вподобав". Так людям вперше з’явилася Пресвята Трійця: Бог Отець, Бог Син і Бог Дух Святий, тому свято називають Богоявленням Господнім.
Колись перед Водохрещем на річці або ставку вирубували з льоду великого хреста "йордана", якого встановлювали біля ополонки. Прикрашали його гілочками сосни та барвінку, поливали буряковим квасом. З льоду вирубували також престол і робили "царські ворота" з ялинових або соснових гілок. Після ранкового Богослужіння в церкві всі люди процесією йшли сюди: старі, молоді, діти. Кожен ніс із собою пляшку або глечик на воду. Хлопці ще несли голубів, а мисливці – рушниці. Після недовгої відправи священник занурював в ополонку хрест. У цей час хлопці випускали голубів, а мисливці стріляли. Люди підходили до ополонки і набирали у посудину води. Дівчата вмивалися йорданською водою, аби бути красною і мати рожеві щічки. Після Водохреща розпочинався весільний сезон, який триває до Великого посту.
7 січня – собор святого Івана ХрестителяЦього дня вшановують Івана Предтечу, який хрестив Ісуса Христа у водах Йордану. Він був тим, хто передбачив появу Спасителя.
Після богослужіння в церкві сідали за святковий стіл, а залишки їжі віддавали худобі, крихтами годували птахів. Перед цим пили натщесерце свячену воду, щоби позбутися болячок. Дівчата йшли по воду до річки і вмивалися нею, щоби бути гарними.
12 січня – святої ТетяниЦей день присвячений пам'яті мучениці Тетяни Римської, яка прийняла смерть за християнську віру. Її вважають покровителькою студентства. Запалюють свічку перед її образом і просять допомогти в навчанні.
За народною традицією, господині печуть хліб і пряники у формі сонечка, щоби наблизити весну. Цього дня не можна відмовляти у допомозі тим, хто просить, бо можна самим потрапити у біду.
30 січня – Трьох святих Його встановили на честь святителів Василія Великого, Григорія Богослова та Іоанна Золотоустого. Цього дня прийнято після відвідин церкви збиратися всією
родиною за святковим столом. Не можна було прясти та шити, інакше болітимуть руки. Дівчата намагалися причарувати хлопців, для чого підвішували на дерево кольорові стрічки.
Якщо цього дня морозно, то мороз протримається аж до 15 лютого. А червоний місяць віщує сильний вітер.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
29-12-2024, 18:22
0
1 910