RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |


Перші вірші вийшли друком, коли їй було 15 років. Входить до сотні найвпливовіших жінок в Україні та п’ятірки найпопулярніших сучасних українських письменників. Близько десяти років працювала журналісткою та належала до політичної партії Віталія Кличка.

З нагоди дня народження відомої письменниці з Буковини, Марії Матіос, molbuk.ua підготував для вас 10 цікавих фактів та добірку її найкращих книг.



1. Марія Матіос народилася 19 грудня 1959 року на хуторі Сірчук біля села Розтоки, Путильського району Чернівецької області. Письменниця є корінною гуцулкою.

2. Дівчинка з дитинства захоплювалась літературою та мала хист до поетичного вираження думок. Так перші вірші надрукувала у 15 років в одному з місцевих журналів.

3. Після школи вступила до Чернівецького національного університету ім. Ю. Федьковича на філологічний факультет. Там у 1982 році отримала кваліфікацію вчителя української мови та літератури. В цей самий рік виходить перша поетична збірка "З трави і листя". А ще через два роки Марія презентувала свою першу новелу "Поштовий індекс".

4. Працювала бібліотекарем університетської бібліотеки.

5. Близько 10 років займалась журналістикою. Одразу після університету влаштувалася працювати редактором чернівецької багатотиражної газети "Машинобудівник", де пропрацювала понад шість років. Крім того, Марія є однією із засновників науково-літературного "Буковинського журналу".

6. Паралельно з творчістю Матіос починає займатись політичною діяльністю. З 2012 року – депутатка Верховної Ради України від політичної партії "УДАР Віталія Кличка", VIII скликання (БПП). Через зайнятість вона кілька років навіть не писала нових творів.



7. Сьогодні Марія Матіос має велику популярність серед читачів. Вона охоче спілкується з читачами на книжкових ярмарках та творчих вечорах, а також активно пише свої нові книги.

8. Письменниця має неофіційний титул "найпліднішої письменниці України".

9. Переможниця численних літературних премій, зокрема Шевченківської премії з літератури (2005), Коронації слова (2007) та Книги року BBC (2008).

10. З 1986 року належить до Національної спілки письменників України. А сьогодні входить до п’ятірки сучасних письменників, яких найбільше читають в Україні та до сотні найвпливовіших жінок України.



Що почитати у Марії Матіос

"Солодка Даруся"

Роман визнаний найкращою книгою першого 15-річчя Незалежності, яка найбільше вплинула на українців. За її мотивами Івано-Франківський Драмтеатр поставив виставу, яка сьогодні збирає аншлаги.



Сюжет: Книга поділена на три частини. Перша – опис нелегкого життя головної героїні, де хвору Дарусю всі вважають дивною. Проте в її думках і вчинках іноді більше сенсу та адекватності, ніж у тих, хто називає її божевільною. Друга – про Івана Цвичка, майстра з виготовлення дримб, який мав найніжніші почуття до Дарусі і намагався всіма можливими методами полегшити буденність сироти. І третя – найголовніша, тому що відносить в дитинство головної героїні, знайомить з батьками, які так кохали один одного. Про те, чому все так. І при чому тут цукерки…

"Мами́"

Сюжет: Що лишається матері, коли життя забирає у неї найцінніше – власну дитину, і вона опиняється у прірві відчаю і безсилля? Де вона бере сили не збожеволіти від невимовного болю і вселенської скорботи, які вже навічно оселилися у її серці?

У книзі Марія Матіос розповідає історії п’яти жінок. Усі вони різні, у кожної своя доля, але об’єднує їх одне – найстрашніше, що може спіткати маму, – втрата єдиного сина. Кожна переживає горе по-своєму, а разом вони доповнюють одна одну і розкривають усю глибину й розпач трагедії осиротілого материнства.

"Букова земля"

Сюжет: Це пронизлива, глибока і зухвала сага завдовжки у 225 років, пропущена через перехресні історії п'яти родин різного суспільного рівня і статусу, а також історичних персонажів, так чи інакше пов'язаних з Буковиною. Землероби, скотарі, воїни, посли і міністри постають повноправними творцями не лише приватної, а й загальноєвропейської історії. Недаремно авторка означила жанр свого твору як роман-панорама. Географія його подій простягається від крихітного буковинського хутора Сірук – до Відня, Берліна, Бухареста, Москви і Берна. А обрамленням цього класичного роману виступає особливий сюжет зі Станиці Луганської літа 2014 року.

"Щоденник страченої"

Сюжет: Марія Матіос у "Щоденнику страченої" демонструє елементи психологічного трилера, в якому органічно поєднано сюжет і потік свідомості, детективність розповіді й новелістичний фінал, тілесну чуттєвість і психоаналітику.

"Нація: серце навпіл"

Сюжет: Історія іде по спіралі, перемелюючи у своїй машині часу все і всіх. Тому важить не сам час, а людина в подіях часу, бо людина в усі часи перебуває не так під прицілом зброї, як на полі битви між Честю і Безчестям, Любов'ю і Ненавистю, Обов'язком і Зрадою. Цю аксіому Марія Матіос повторює із книжки в книжку і ще раз закарбовує у "Нації: серце навпіл".



Про свою літературну діяльність Марія Матіос каже:

"Я беруся за перо лише тоді, коли мені є що сказати (і я дуже довго і добре думаю, чи мені вже є що казати читачеві, чи ще ні, чи вже ні). Я не хочу, щоб мене читали в метро, щоб від моїх творів "ловили кайф" тривалістю поїздки від Хрещатика до Оболоні. Від віршів — хай ловлять "кайф", але коли йдеться про прозу, я хочу, щоб мій читач думав. Бо я знаю, що мій читач, навіть якщо колись він і не був моїм, зрозуміє моє письмо і зрозуміє, що я до нього ставлюся з повагою… Я, як письменник, не хочу бути ані зомбувальником, ані диктатором моралі, я, в принципі, не виношу вироків минулому, сучасному, чи майбутньому. Я даю своє розуміння людини, ситуації, характеру, обставин. І все. Я не повчаю".

Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
19-12-2024, 13:38
Коментарів 0 Переглядів 1 723


Дівчина спакувала потрібні військовим речі в коробки, які так і назвала – "коробка допомоги"


Вулиці перекриють через капітальний ремонт
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі

Можна побачити роботи Тараса Полатайка, Станіслава Туріни, Віолетти Олійник та інших


«По ліки їду дев’ять кілометрів». Блог Людмили Осадчук
Як живуть мешканці села Чорнівка, яке приєднали до Чернівецької територіальної громади
Долар не буде вищим за 47 гривень. Блог Богдана Сторощука
Які будуть ціни, курс долара та інфляція у 2025 році
ВІДЕО Переглянути все відео

Паровоз не курсував уже понад 60 років

Чернівецька філія Державного підприємства "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" — це надійний партнер із забезпечення точності вимірювань, сертифікації продукції та відповідності стандартам. Філія запрошує до співпраці місцевих виробників, організації та фірми, які займаються виробництвом, експортом та імпортом, реалізацією продукції.

"Профі-Центр" — це не стереотипне середовище для вивчення іноземної. Насамперед це осередок, який має не тільки ефективну навчальну базу, яку може запропонувати студентам, а й відповідні підтвердження цьому.

Кожен маленький гість отримає солодкий подарунок за віршик чи талант. Варто лиш продекламувати віршик чи розповісти, яким чемним був цього року.