Вікторія Світлик самостійно виготовляє ортези – медичні пристрої для підтримки м’язів та суглобів.
Дівчина працює ерготерапевтом у реабілітаційному відділенні Чернівецької обласної лікарні, йдеться у публікації "МБ".
– Я завжди була творчою, дуже любила малювання, – каже Вікторія Світлик. – Тому обравши медичну освіту, все одно тягнулася до творчості. Хотілося допомагати людям і водночас робити щось таке, що інші не можуть. Коли обрала професію реабілітолога, зацікавилася ортезуванням. Це один із методів реабілітації патологій опорно-рухового апарату за допомогою спеціальних пристроїв – ортезів. Пройшла навчання.
Кожен ортез, який виготовляє Вікторія, - унікальний.
– Моя професія – це і хобі, і робота, – каже Вікторія. – Кожен ортез унікальний. Його виготовляють індивідуально, для конкретного пацієнта з урахуванням його потреб й особливостей. Це і робить їх такими ефективними. Різноманітність травм і поранень, з якими я стикаюсь щодня, спонукає постійно розвиватися, шукати нові методи й підходи, щоб забезпечити своїм пацієнтам найкращу допомогу. Коли працюю з людиною, переймаюся нею. У кожного пацієнта – історія.
Скажімо, один військовий звернувся із наслідками вибухової травми: кисть, передпліччя нормально не функціонували, перелом променевої кістки неправильно зрісся, перша фаланга великого пальця повністю відсутня. Рухів захвату не було, він не міг себе обслуговувати в побуті. Зі спеціального матеріалу ми виготовили для нього ортез, зробили штучну фалангу. Навчили тримати виделку, ложку, чашку, працювати ножем і дрібними деталями. Оскільки пацієнт працює механіком, він був максимально задоволений, адже зміг повернутися до своєї роботи.
Завдяки протезам, військовим з травмами легше адаптуватися.
– Дуже поширена проблема – ураження променевого нерва, під час якого рука висить, людина нічого не може робити: ні підняти, ні тримати будь-що, – розповідає Вікторія Світлик. – Для таких пацієнтів виготовляємо спеціальний ортез, який фіксує променево-зап’ястковий суглоб.
Наприклад, звернувся до нас військовий, який дуже довго йшов до професії снайпера і мріяв повернутися до неї. Проте через ушкодження трьох нервів рука у нього звисала і не функціонувала. Він перебував у депресивному стані, був дуже засмучений, приймав серйозні знеболювальні препарати. Коли ми почали з ним працювати, з’явилися перші рухи. Виготовили індивідуальний ортез для безпечного положення кінцівки, завдяки якому нерви могли максимально відновитися. Після реабілітації та носіння ортезу зміни вразили: біль зник, м’язи зміцнилися. Ми допомогли військовому адаптуватися та підготуватися до майбутньої операції з реконструкції нерва, щоб із часом він зміг повернутися до своєї професії.
Нині через війну багато людей (як військових, так і цивільних) потребують ортезування. Тому ця сфера стала частиною моєї роботи. Мені важливо, щоб кожен пацієнт зміг повернутися до звичного життя.
Основні функції ортезів
Підтримка. Надають підтримку суглобам і м’язам, що допомагає запобігти подальшим ушкодженням і полегшує здатність до руху.
Корекція. Можуть коригувати аномалії в положенні тіла, стопи чи спині для покращення фізичної функціональності.
Захист. Служать захистом від травм та ушкоджень, особливо під час спортивних або фізичних навантажень.
Полегшення болю. Допомагають зменшити біль і дискомфорт, що виникають унаслідок патологій або травм.
Види ортезів
Ортопедичне взуття: має спеціальну архітектуру для підтримання ноги та корекції ходи. Вони корисні для лікування плоскостопості, деформацій стопи та інших проблем ніг.
Наколінники та ліктьові ортези: надають підтримку та захист для колін та ліктів. Це корисно за травм суглобів, артриту чи після хірургічних втручань.
Корсети та ортопедичні пояси: використовуються для підтримки спини та корекції положення тіла. Їх можна використовувати за болю у спині, сколіозі чи інших проблемах із хребтом.
Ортези для кистей: надають підтримку та стабільність для рук та зап’ястків за ушкоджень або захворювань.
Ортопедичні бандажі для грудей та плеча: використовуються для підтримання грудей та плечового суглоба після травми чи операції.
Спеціальні спортивні ортези: розроблені для спортсменів та активних осіб для запобігання та лікування спортивних ушкоджень, таких як розриви зв’язок або вивихи.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
20-10-2024, 16:00
0
1 304