Фото надане Віталієм Кецою
Чернівецький підприємець Віталій Кеца друкує на 3-D принтері хвостовики для снарядів, деталі для дронів, навчальні моделі, макети боєприпасів і безліч інших потрібних деталей. Цим неабияк допомагає військовим. Багато речей, які він виготовляє, не лише дорогі у готовій закупівлі, а їх просто немає, бо вони унікальні.
Про це йдеться у публікації "МБ", пише molbuk.ua
Перший 3D-принтер Віталій придбав у жовтні минулого року. Наразі у нього їх три. Тоді ж приєднався до "ДрукАрмії" – спільноти добровольців, які безкоштовно передають українським військовим деталі, виготовлені на 3D-принтерах.
Переважно виконує замовлення "ДрукАрмії", також допомагає знайомим волонтерам. Наприклад, для майстрині Віолетти Олійник виготовляє деякі деталі для дронів.
Усе це чоловік робить безкоштовно. Витрачає власні кошти на електроенергію, потрібну для роботи принтерів, пластик, із якого видруковуються деталі. Та чернівчанин цим не переймається. Тішиться, що може підтримати військо. Засмучують лише вимкнення світла: через них продуктивність роботи знизилася.
Найбільше коштів іде на електроенергію
На 3D-принтері можна друкувати далеко не всі деталі.
"Якщо говорити про FPV-дрони, то це тримачі антен до них, ніжки, різні ізолювальні елементи. Загалом це менше половини. Але багато з них складно навіть купити, а деякі – узагалі унікальні, – зазначає чоловік. – Наприклад, чимало моделей навчальних протипіхотних, протитанкових мін розроблені й протестовані людьми, які вміють моделювати. Такі моделі ніде в інтернеті не придбаєш".
Усю роботу Віталій Кеца виконує безкоштовно.
"Можна залишати заявки на "ДрукАрмії" у пошуках спонсорів, які би оплатили пластик, та я поки що не робив такого. На ринку великий вибір від українських виробників, причому гарної якості. Обрав пластик від українського виробника "3D пласт". Одна котушка на 850 грамів коштує 350 гривень.
Із цих 850 грамів можна надрукувати чимало деталей, залежно від відсотка їх заповнення й розміру. У деяких, як-от хвостовики різних боєприпасів, це 10-15 відсотків. Інші деталі, наприклад скиди для дронів, заповнені на сто відсотків. На це йде більше пластику", – розповідає волонтер.
Чимала частка коштів іде на електроенергію. Віталій друкує на роботі, там діє комерційний тариф на електроенергію – сім-вісім гривень за кіловат. Принтер споживає до кіловата на годину, а таких пристроїв у волонтера аж три.
Вимкнення світла уповільнило роботу
Раніше чоловік за місяць витрачав близько 20 кілограмів пластику.
Зараз через часті відімкнення світла заледве вдається витратити 15.
"Раніше вранці запускав на друк потрібні вироби, і принтер працював до вечора. Ввечері налаштовував його на цілу ніч, зранку приходив – усе готово. Зараз, на жаль, через знеструмлення продуктивність упала в рази. Бо за три години багато не надрукуєш. Генератор – надто дорого, наразі не можу собі це дозволити. Тому поки що намагаюся друкувати так, як дозволяють графіки відімкнень світла. Розплановую роботу, щоби все встигнути", – каже Віталій Кеца.
Займатися 3D-друком для військових і не тільки потреб може кожен, запевняє Віталій Кеца:
"Один принтер споживає кіловат електроенергії на годину. За тарифом для населення, якщо ви працюватимете вдома, це вийде дешевше".
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
16-07-2024, 14:09
0
4 328