Значний попит на квартири в Чернівцях фахівці пояснюють тим, що, порівнюючи з іншими містами, тут спокійніше, далеко від фронту. Надалі вартість житла залежатиме від ситуації на фронті.
– Від початку цього року ціни на вторинному ринку нерухомості підвищилися в середньому на 10 відсотків. А вартість одного квадратного метра в новобудові зросла в середньому на 100 доларів. Хоча на приватні будинки ціни не підвищувалися, навпаки – навіть трохи знизилися. Та все одно їх важче продати, бо власники встановлюють захмарні ціни, – каже Володимир КИФЯК, директор агентства нерухомості в Чернівцях. – Надалі вартість житла залежатиме від подій на фронті. А також від того, наскільки спокійно буде в Чернівцях. Проте гадаю, що дешевшати воно не буде, ймовірно, ще подорожчає. Адже багато міст зруйновано, а людям треба десь жити. До того ж невідомо, якими будуть темпи відновлення житлового будівництва, курс гривні щодо долара.
З ремонтом і меблямиНа вторинному ринку більший попит мають одно- та двокімнатні квартири: "чешки", "київки", "хрущовки", "панельки". Хоча купують і великі – три- та чотирикімнатні. Цікавляться навіть дорогими квартирами преміального класу, престижними пентхаусами. Житло купують як чернівчани, так і переселенці.
– Найпопулярніші проспект Незалежності, вулиці Комарова, Щербанюка, Героїв Майдану, центр міста. Хоча про спальні райони – Гравітон, бульвар Героїв Крут, вулиці Південно-Кільцеву і Хотинську – теж запитують. Причому хочуть квартири з ремонтом, меблями, вмонтованою технікою. Бо якщо треба робити ремонт, то це додаткові кошти, до того ж не вистачає майстрів, – зауважив фахівець. – Дивляться, чи є поряд дитсадок, школа, супермаркети, зупинки громадського транспорту. Вартість житла залежить від багатьох чинників: району, поверху, стану. Наприклад, на проспекті Незалежності однокімнатна "хрущовка" без ремонту на другому-третьому поверсі коштуватиме 30 тисяч доларів, із ремонтом – уже 40 тисяч. А двокімнатна "хрущовка" на середніх поверхах без ремонту – від 40 до 50 тисяч доларів, із ремонтом – 45-70 тисяч.
Не вистачає будівельниківПодорожчання квартир у новобудовах рієлтори пов’язують із декількома факторами. "Порівняно з довоєнним періодом зараз будують менше житла. На подорожчання житла в новобудовах вплинуло, зокрема, підвищення цін на будівельні та оздоблювальні матеріали. Сучасна багатоповерхівка має бути з бомбосховищем або підземним паркінгом, що значно збільшує вартість проєкту будівництва, – пояснив Володимир.
– Підвищилися ціни на електроенергію, мінімальна зарплата. Зі зростанням курсу долара також зростає вартість робіт. Ще один чинник – це гострий дефіцит кадрів. На будівництві працюють здебільшого чоловіки призовного віку. Багатьох мобілізували, деякі бояться офіційно виходити на роботу".
Вартість житла у новобудові теж залежить від багатьох факторів: забудовника, району, площі, поверху, ремонту, інфраструктури.
– Скажімо, на проспекті Незалежності один квадратний метр від забудовника у квартирі без ремонту коштує 1100-1300 доларів. Тут є вхідні двері, вікна, проведена електрика, підключений газ, встановлені лічильники. Деякі забудовники ставлять котли, деякі проводять опалення і навіть стелять теплу підлогу. А далі ремонт покупцеві доведеться робити власним коштом, – говорить Володимир. – Якщо ж покупець хоче придбати на проспекті квартиру з ремонтом, то доведеться заплатити 1700-1800 доларів за квадратний метр. Новобудова на Рівненській трохи дешевша – 1000-1200 доларів за квадратний метр. На Руській – ще на 200 доларів менше.
Володимир Кифяк працює на ринку нерухомості вже багато років, тому добре знає всі нюанси. Він радить і продавцям, і покупцям обов’язково звертатися до сертифікованих рієлторів й агентств нерухомості.
– Рієлтори порадять, що краще придбати, знають, як правильно оцінити житло та продати його за максимально можливою ціною, як перевірити всі документи, каже. – Якщо купувати житло в новобудові, необхідно перевірити забудовника, попросити документацію на будівництво. Якщо ж цікавить житло на вторинному ринку, то варто переконатися, що продавець справді є його власником.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
3-05-2024, 11:13
0
2 249