Сьогодні, 29 квітня, у Чернівецькому національному університеті ім. Ю. Федьковича відбулася публічна дискусія на тему: "Чернівці як діалогова платформа для національних спільнот Центральної Європи".
Про це повідомляє кореспондент molbuk.ua.
У дискусії взяли участь кандидат історичних наук, доцент, заступник директора Чернівецького регіонального центру підвищення кваліфікації Сергій Гакман, професор, доктор політичних наук, завідувач кафедри політології та державного управління ЧНУ Анатолій Круглашов та доцентка кафедри політології та державного управління факультету історії, політології та міжнародних відносин ЧНУ Наталія Нечаєва-Юрійчук.
Модерувала захід журналістка, фрилансерка, доцентка кафедри журналістики ЧНУ Лілія Шутяк.
Анатолій Круглашов під час дискусії закликав вживати коректну термінологію стосовно національних спільнот.
"Замість національних меншин краще було б вживати національні або етнічні спільноти. Слово "меншини" ставить одразу в позицію більшість-меншість. Вони одразу себе почувають дискримінованими. Нікому з нас неприємно бути в меншості. Людина хоче бути в більшій спільноті. Таким чином, коли ми вживаємо більш коректну та нейтральну термінологію, то забезпечуємо платформу для конструктивного діалогу", - сказав А. Круглашов.
В Україні також вже понад пів року діє новий закон "Про національні меншини (спільноти)".
"Наша нормативно-правова база формувалася на початку 1990-х років. Проте коли відбулася Революція Гідності, розпочалася війна у 2014 році, ми більше наблизилися до Європейського Союзу, стали офіційно визнаним кандидатом ЄС, наші попередні закони стали застарілими. Тому тут потрібна гармонізація між різними етнічними громадами - румунами, молдаванами, євреями, поляками тощо. Коли наші сусідні держави вступали до ЄС, то останній вимагав від них чітких кроків щодо гармонізації національної політики щодо вимог ЄС. Чому? Тому що Югославська війна показала, наскільки можуть бути болісними непорозуміння між різними етнічними громадами. Так і в нашому випадку", - зазначив завідувач кафедри політології та державного управління ЧНУ.
Сергій Гакман вказав на позитивні моменти закону про національні спільноти.
"Для нас надзвичайно важливо стабілізувати відносини з людьми, які є складовою частиною нашого суспільства, незалежно від етнічного походження, мови, інших речей. Це важливо для європейської інтеграції України. У нас є міжетнічні та етноетатичні відносини. Останнє - відносини етносу і держави. Всі питання, що виникали, - виникали саме в цій галузі. Не між етносами, а між етносами та державою. Новий закон є більш позитивним, ніж попередній. У ньому було зазначено декілька речей - заборона дискримінації, асиміляції. Зараз це все прописано і Україна має виконувати всі свої зобов'язання. Це позитивні речі", - сказав заступник директора Чернівецького регіонального центру підвищення кваліфікації.
Наталія Нечаєва-Юрійчук розповіла про сприйняття стереотипів між національними спільнотами та українцями.
"У нас мінімальні стереотипи щодо сприйняття побуту. Національність не впливає на взаємодію з іншими людьми. Стереотипи є зі сторони радикально-політичних сил, громадських організації, які є "грантоїдами". Вони на цьому заробляють, використовують нашу радянську травму, граючи на національних почуттях, страху безпеки, починають формувати негативні почуття один до одного. Це виливається в непорозуміння і неконструктивний діалог", - каже Наталія Нечаєва-Юрійчук.
Відвідало дискусію чимало студентів різних кафедр та просто небайдужих громадян.
Уже цієї неділі – 24 листопада – у Чернівцях, за сприянням "Словацько-Українського культурно-освітнього товариства", відбудеться зустріч із представниками освітньої програми Free Student.
22 серпня 2023 року Президент України підписав закон, що стосується обов’язкового облаштування бомбосховищ у новобудовах. Як відреагували на ці зміни забудовники й що вони вважають пріоритетним у процесі зведення своїх новобудов, ми поцікавилися у Василя Воєвідка, генерального директора відділу продажів будівельної компанії "Родоліт".
В Україні є чимало компаній, що працюють в галузі архітектурного проєктування та дизайну. У міру того, як між ними зростає конкуренція, підвищується і професійний рівень архітектурних бюро. Про особливості роботи одного з таких чернівецьких бюро ми розпитали у Дарії Олексюк, операційного директора бюро архітектури та дизайну DAR group&partners.