За два роки пандемії COVID-19, а також два роки війни люди стали менше обстежуватися та займатися профілактикою. Через це зріс ризик отримання інсульту в молодому віці, йдеться в дописі Чернівецької обласної клінічної лікарні.
"Якщо раніше ми говорили про ризик інсульту для пацієнтів, яким понад 60 років, то нині він трапляється і в значно молодшому віці, – говорить
Людмила Збанчук лікарка-невропатолог Чернівецької обласної лікарні. – Раніше йшлося про те, що інсульт частіше діагностують у жінок. За моїми спостереженнями, за останні два роки у молодому віці інсульт стається частіше все-таки у чоловіків, ймовірно, на фоні стресу. У молодих жінок ішемічні інсульти можуть траплятися на фоні приймання оральних контрацептивів, артеріальної гіпертензії. А якщо жінка ще й палить, то це значно підвищує ризик".
Збільшення інсультів у молодому віці пов’язую зі стресом, неконтрольованою артеріальною гіпертонією. Ковід також вніс свої корективи, адже він провокує тромбоутворення. Величезне значення мають спосіб життя, харчування, надмірна вага, низька фізична активність, неконтрольоване підвищення тиску у молодому віці, цукровий діабет, порушення ліпідного обміну, а також спадковість.
Профілактика від інсультуНасамперед менше стресувати. Якщо відчуваєте, що не можете впоратися зі стресом, тривожністю, зверніться до відповідного спеціаліста. Також зверніть увагу на такі моменти.
💊
Артеріальний тиск. У молодому віці також потрібно контролювати тиск. Якщо ви схильні до гіпертонії, ведіть щоденник артеріального тиску. Якщо вам поставили діагноз "артеріальна гіпертензія", приймайте препарати, які контролюють тиск, на постійній основі.
💊
Ліпідний профіль. Це комплексне біохімічне дослідження складу ліпідів плазми крові допоможе з’ясувати ситуацію щодо атеросклеротичного ураження судин.
💊
Кардіограма і холтерівське моніторування ЕКГ. Допомагають виявити хворобу та порушення ритму серця. Якщо порушення виявили, має бути профілактичне лікування, призначене кардіологом.
💊
Спосіб життя. Фізичне навантаження, правильне харчування, обмеження споживання солі, трансжирів мають величезне значення у профілактиці інсультів.
"Терапевтичне вікно""До 4,5 години – "терапевтичне вікно", у межах якого надзвичайно важливо доправити хворого до лікарні після того, як стався інсульт, – наголошує Людмила Збанчук. – Тоді ми встигаємо здійснити тромболітичну терапію – так ми рятуємо мозок і не дозволяємо сформуватися ішемії. Якщо ж не вдалося потрапити у лікувальний заклад у цьому "вікні", це не вирок. Існує реабілітаційне лікування, яке допомагає пацієнтові повернутися до звичного життя. Однак після госпіталізації людина має розуміти, що спосіб життя має вирішальне значення. А це контроль ваги, тиску, харчування і періодичне обстеження та звернення до лікарів".
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
25-04-2024, 17:11
0
2 244