Днями в Чернівцях, у виставковій залі Центру культури "Вернісаж", відкрилася виставка автентичних буковинських писанок Віти Добровольської "Без коріння саду не цвісти".
Про це повідомляє кореспондентка molbuk.ua
На ній представлені близько двох тисяч писанок, які розписала викладачка Чернівецького фахового коледжу бізнесу та харчових технологій Віта Добровольська.
1751 писанку майстриня відтворила за книгою "Писанки наших бабусь" Юрія Ференчука - репресованого буковинського художника, етнографа, письменника (упорядниця Наталя Суруджій). Він збирав і змальовував аквареллю писанки, які писали буковинські майстрині. Крім кольорових зображень писанок різних сіл Буковини, автор розповідав і про авторів цих писанок. У книзі вміщені також їхні світлини.
Книга побачила світ 2016 року. Через деякий час Віті Добровольській спало на думку її оживити, вдихнути життя в ілюстрації. Так народилася ідея виставки за цим літописом родових писанок.
Віта Добровольська розповідає, що працювала над створенням цієї колекції п’ять років. Рік узагалі не писала писанок: війна змусила мисткиню взяти паузу.
Пані Віта пригадує, що 23 лютого 2022 року, як і щовечора взимку, взялася до чергової писанки. Розписувала до пізньої ночі. Згадала, що вранці на першу пару, і відклала роботу. А на світанку розпочалася повномасштабна війна…
Коли після річної перерви вона вирішила повернутися до улюбленої справи, витягла позначений останнім номером лоток із писанками, помітила, на якій зупинилася: це була зелена писанка з великим червоним хрестом. Вона й справді дуже вирізняється своїм виглядом із барвистої колекції. Зелений фон, каже пані Віта, чомусь став крапчастим, а білі краї хреста теж наче підсвічені зсередини…
У залі Центру культури "Вернісаж", де розмістилася виставка, можна не тільки помилуватися неперевершеними писанками, а й навчитися їх писати. Там майже щоденно відбуваються майстеркласи. Навчають писанкового мистецтва Віта Добровольська, її колега й подруга Світлана Красовська, яка також активно долучилася до організації виставки, та їхні учні.
До речі, при коледжі, де працюють пані Світлана й Віта, вони ж у 2003 році створили студію писанкарства "Тригвер". За понад двадцять років існування студія випустила не одне покоління писанкарів, які сьогодні приводять на майстеркласи своїх діток.
Мисткині принагідно запрошують усіх охочих і на виставку, і на ХVІІІ Фестиваль писанкарства, який відбудеться в суботу, 20 квітня, в Центрі культури "Вернісаж" (початок о 12.00). Вони щороку організовують його перед Великодніми святами.
Під час фестивалю можна буде оздобити бабку, прикрасити великодню свічку, навчитися писати писанки. Вартість участі в одному майстеркласі символічна – 100 грн, кажуть організаторки, але виготовлене можна буде забрати із собою. Усі зібрані кошти підуть на допомогу військовослужбовцям, рідні яких працюють у коледжі.
"Запрошую всіх відвідати виставку, долучитися до духовних скарбів українського народу, пізнати своє коріння, насолодитися барвистими композиціями писанкових панно у поєднанні з колоритним буковинським діалектом", — підсумовує Віта Добровольська.
"Без коріння саду не цвісти" Виставка автентичних буковинських писанок Віти Добровольської. Триватиме з 12 квітня до 12 травня. Адреса: Центр культури "Вернісаж", вул. О.Кобилянської, 53
Уже цієї неділі – 24 листопада – у Чернівцях, за сприянням "Словацько-Українського культурно-освітнього товариства", відбудеться зустріч із представниками освітньої програми Free Student.
22 серпня 2023 року Президент України підписав закон, що стосується обов’язкового облаштування бомбосховищ у новобудовах. Як відреагували на ці зміни забудовники й що вони вважають пріоритетним у процесі зведення своїх новобудов, ми поцікавилися у Василя Воєвідка, генерального директора відділу продажів будівельної компанії "Родоліт".
В Україні є чимало компаній, що працюють в галузі архітектурного проєктування та дизайну. У міру того, як між ними зростає конкуренція, підвищується і професійний рівень архітектурних бюро. Про особливості роботи одного з таких чернівецьких бюро ми розпитали у Дарії Олексюк, операційного директора бюро архітектури та дизайну DAR group&partners.