Фото надав Назар Смірнов. На фото: Назар Смірнов під час випуску кажанів навесні
Співробітник обласного краєзнавчого музею, кандидат біологічних наук Назар Смірнов перетримує виснажених кажанів, яких узимку знаходять люди. Дочекавшись теплої пори, він випускає тварин. Таким чином рятує їх.
Про це йдеться у публікації "МБ" від 7 березня, пише molbuk.ua
Живляться комахами
В Україні є 28 видів кажанів. Усі вони – в Червоній книзі. Частина видів восени відлітає на сотні, іноді тисячі кілометрів. Та значна частина залишається тут. Багато з них адаптувалися до зимівлі. Обирають ніші в будинках, балконах, вікнах", – каже науковець.
Взимку кажани впадають у сплячку. Восени ж активно набирають масу, щоби перебути цей час. У нормі вони мали б проспати від осінніх холодів аж до весни, коли стане стабільно тепло, з’являться комахи, вони будуть мати що їсти. Тому що всі кажани, які мешкають в Україні, живляться комахами, яких ловлять на льоту.
"Але клімат змінюється, часто серед зими бувають тривалі періоди потепління. У цей час, коли вище як 10 градусів з плюсом, тварини прокидаються, починають літати й втрачають масу, – провадить науковець. – Оскільки поновити енергію нереально, бо комах у цей час ще немає, вони виснажуються і можуть загинути".
На фото: Вечірниця руда, або вечірниця дозірна - один із найбільших і найчисельніших кажанів в Україні
Щоби цього не сталося, зоозахисник допомагає кажанам перебути зиму. Цього року в нього зимувало близько десятка тварин, а торік – понад 200.
"Чернівчани взимку утеплювали вікна й виявили велику колонію вечірниць дозірних. Надворі був грудень, тож люди звернулися до мене. Довелося поїхати й забрати кажанів. Вони в мене успішно перезимували, навесні випустив", – каже Назар Смірнов.
"У Чернівцях такі знахідки – не рідкість, – зауважує науковець. – Є деякі вулиці, мешканці яких до мене звертаються не перший рік. Привозять кажанів додому або просять забрати. Тримаю їх у літній кухні й підвалі. У нормі, щоби кажан добре спав, йому треба від плюс двох до плюс шести градусів".
Чудове місце для зимівлі кажанів – холодильник
Якщо ви знайшли кажана, перше, що треба зробити, – оглянути, чи немає поранень. Далі обов’язково напоїти водою і зважити.
"Є спеціальні таблиці, за якими можна зрозуміти, чи нормальна маса цього кажана станом на певний період року. Залежно від сезону тварини повинні мати певну мінімальну вагу, щоби нормально почуватися. Якщо маса в нормі, кажана розміщують там, де він може заснути. Найпростіший варіант – холодильник. Тварин туди кладуть у мішечках, кожного окремо", – радить Назар Смірнов.
Приблизно раз на місяць чи на кілька тижнів, залежно від маси, тварину виймають, переважують, дають попити, обстежують. Усе гаразд – укладають спати далі. Якщо маса замала – догодовують. Для цього використовують різних комах, яких розводять у штучних умовах. Найбільш поширені – личинки борошняного хрущака. Їх можна придбати у зоомагазині або вирощувати самостійно.
Кажани їдять дуже багато. Одна особина за вечір може з’їсти 500-600 летючих комах, це третина або навіть половина власної маси. Тому їхню користь у природі важко переоцінити, адже вони знищують велику кількість шкідників.
Спростовуємо міфи
Чи можуть кажани заплутатися у волоссі
Це вигадка. Під час польоту кажани орієнтуються за допомогою ехолокації. Вони видають звукові хвилі, які відбиваються від предметів, відтак вловлюють ці хвилі й знають, який попереду об’єкт. Кажани дуже добре відчувають перешкоди, зокрема м’які.
Чи можуть переносити небезпечні інфекції
Деякі види можуть бути переносниками інфекції, зокрема такої страшної, як сказ. Це не означає, що вони обов’язково її переносять, але краще перестрахуватися. Тому кажанів потрібно брати в руки тільки у товстих рукавичках, щоби не вкусили.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
10-03-2024, 12:18
0
1 143