Сьогодні, 6 березня, у кіноконцертній залі кінотеатру "Чернівці" відбувся захід, присвячений 120-й річниці від дня народження видатного тенора світу, уродженця Буковини Йозефа Шмідта.
Про це повідомляє кореспондентка molbuk.ua
Письменниця та дослідниця єврейської історії Чернівців та Буковини Софія Березіна розповіла про життєвий і творчий шлях співака.
"Шмідт народився 4 березня 1904 року у селі Давидівка, що неподалік Сторожинця, у єврейській родині. Співак був третьою дитиною у родині. З самого дитинства хлопець виявив у себе незвичайні здібності, імітував спів птахів та різні звуки. Батьки одразу це помітили. Потім Йозеф пішов до державної школи й одночасно ходив до чоловіка, який навчав його івриту. Вчитель сказав батькові, що якщо голос сина переживе ламання, то Йозеф стане видатним співаком", – розповідає Софія Березіна.
Ще хлопчиком Йозеф співав у Темплі, а в 16 років дав свій перший сольний концерт. Він виконував єврейські пісні, румунські балади, класичну музику. Голос юнака настільки сподобався публіці, що єврейська громада зібрала кошти й відправила хлопця навчатися до Берліна. Там Шмідт пішов здобувати освіту до консерваторії. Згодом юнак безкоштовно навчався у Німеччині.
Також на заході під час розповіді про життя співака звучали аудіозаписи виступів Шмідта, демонстрували уривки з художніх фільмів за його участю.
У 1929 році Шмідт переміг на конкурсі тенорів на радіо. Потім юнака запросили взяти участь у радіопостановках опер. Так до нього прийшла всесвітня слава. Йозеф виконав головні партії в 37 найвідоміших операх та оперетах, знявся у дев’яти музичних фільмах.
"Квитки на концерти Шмідта розліталися за лічені години. Часто бувало, що він влаштовував по декілька концертів в одному місті, оскільки охочих послухати співака було дуже багато. Одного разу у Голландії на концерт Йозефа прийшло понад сто тисяч глядачів", – говорить пані Софія.
Гроші з концертів Шмідт ділив на три частини. Залишав собі прожитковий мінімум, а решту віддавав оркестру та матері у Чернівці.
"Коли прийшов до влади Гітлер, співак був змушений перебратися до Відня, де продовжував записувати музику та давати концерти. За тиждень до вторгнення нацистів в Австрію переїхав до Бельгії, яку згодом також змушений був залишити. У Швейцарії він потрапив у табір для переміщених осіб, де захворів і помер 16 листопада 1942 року. Йому було лише 38", – ділиться Софія Березіна.
Також наприкінці заходу головний рабин Чернівецької області Менахем Мендель прочитав молитву.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
6-03-2024, 23:17
0
1 816