Минає 120-та річниця від дня народження видатного оперного співака, уродженця Буковини Йозефа Шмідта.
У Чернівцях Йозеф Шмідт проживав у будинку № 4 на вулиці М. Заньковецької. На Театральній площі встановили його іменну зірку. Та мало хто знає, що за нею стоїть великий оперний співак, можливо, найкращий тенор світу. Він співав багатьма мовами: німецькою, італійською, французькою, англійською, голландською, іспанською, румунською, польською.
Про це йдеться у публікації "МБ", пише molbuk.ua
Йозеф Шмідт народився в Давиденах (тепер – Давидівка) у німецькомовній єврейській сім’ї. З початком Першої світової війни родина переїхала до Чернівців. Ще хлопчиком Йозеф співав у синагозі Темпль, брав уроки вокалу в найкращого викладача Чернівецької консерваторії Феліції Лерхенфельд-Гржімалі. У 16 років дав свій перший концерт. Спів Йозефа справив таке сильне враження на публіку, що єврейська громада зібрала кошти і відправила талановитого юнака на навчання до Берліна. Там він вступив до консерваторії.
У 1929 році Шмідт переміг на конкурсі тенорів на радіо. Його запросили взяти участь у радіопостановках опер. Так до нього прийшла всесвітня слава. Йозеф виконав головні партії в 37 найвідоміших операх та оперетах, знявся у дев’яти музичних фільмах.
Його називали найкращим тенором світу, "зіркою звукозапису". І навіть вимушено емігрувавши з Берліна у 1930-х роках (через цькування євреїв-митців у німецькій пресі), співак продовжував зніматися в кіно. А також записувати платівки, мав концерти в європейських містах та Нью-Йорку і навіть виступав на сцені Брюссельської королівської опери.
Ізприходом до влади Гітлера Шмідт був змушений перебратися до Відня, де продовжував записувати платівки, давати концерти. За тиждень до вторгнення нацистів в Австрію переїхав до Бельгії, яку згодом також змушений був залишити. У Швейцарії він потрапив у табір для інтернованих осіб, де захворів і помер 16 листопада 1942 року. Йому було лише 38.
Колишній чернівчанин Леонід Флейдерман вивчав творчість Шмідта і підготував аудіовідеопрограму "Співає буковинський Карузо", з якою виступав у багатьох країнах.
– Йозеф Шмідт – магічний співак. Його дія на людей – надзвичайно сильна. Фантастична техніка виконання співака часто незрозуміла навіть професіоналам. Які би ноти він не брав, робив це легко, без напруження, здається, голос сам ллється з його горла. Люди, які хворіли на астму, зізнавалися мені, що їм легше дихається на концертах Шмідта. Я отримував багато листів, де писали, що його спів позбавляв від депресії, – розповів дослідник. – Лікарі вважають, що вона може також допомогти людям, які перенесли інсульт, – стимулюватиме відновлення центральної нервової системи.
Пам’ять про видатного буковинця бережуть поціновувачі його творчості у всьому світі. Так, у Відні є площа імені Йозефа Шмідта. В Берліні його ім'ям назвали вулицю та музичну школу, на будинку, де він жив, встановили меморіальну дошку. У Тель-Авіві біля будівлі Опери встановили меморіальний камінь Й. Шмідту.
З біографіїВідомий оперний співак Йозеф Шмідт народився 4 березня 1904 року на Буковині в селі Давидени Сторожинецького повіту в бідній єврейській сім’ї орендаря. 1914 року родина переїхала до Чернівців.
Перший концерт відбувся у філармонії 1924 року.
1928 року прихильники таланту юнака направили його навчатися оперного співу до Берліна. Шмідт дебютував на берлінському радіо в опері "Африканка" Джакомо Мейєрбера.
1935 року він гастролює по США, Голландії та Бельгії, де йому аплодують сотні тисяч глядачів.
16 листопада 1942 року Йозеф Шмідт помер від серцевої недостатності в таборі для інтернованих осіб у Швейцарії.
Підготувала Надія БУДНА
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
4-03-2024, 11:17
0
3 441